follow us on...

PA boys’, girls’ lacrosse State Rankings by Class

Wednesday, 27th April 2022

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

Compiled by Chris Goldberg (@phillylacrosse) of Phillylacrosse.com, John Walk (@JWalkLNP) of Lancaster Newspapers, and former Western PA coach Kevin Welty (@Kevin_Welty), with input from coaches around the state

As of games through April 26

Boys

Class AA

  1. Mars (District 7) 12-0
  2. Allentown Central Catholic (11) 10-0
  3. Penncrest (1) 11-2
  4. Marple Newtown (1) 8-4
  5. WC Rustin (1) 9-4
  6. Trinity (3) 10-1
  7. Lampeter-Strasburg (3) 12-0
  8. Susquehannock (3) 10-0
  9. Lewisburg (4) 10-0
  10. Lansdale Catholic (12) 7-1
    Under Consideration: Bishop Shanahan (1) 7-5, Red Land (3) 8-2, Upper Merion (1) 7-4

Class AAA

  1. Radnor (1) 10-2
  2. La Salle (District 12) 9-2
  3. Downingtown East (1) 12-1
  4. Springfield-Delco (1) 8-3
  5. Shady Side Academy (7) 8-3
  6. Mt. Lebanon (7) 7-5
  7. St. Joseph’s Prep (12) 7-3
  8. Manheim Township (3) 9-3
  9. Garnet Valley (1) 9-4
  10. (tie) Downingtown West (1) 12-1, Conestoga (1) 6-6

Under consideration: Central York (3) 11-1, Easton (11) 11-2, Hempfield (3) 10-1, North Allegheny (7) 5-4, Perkiomen Valley (1) 10-2, Peters Township (7) 9-0, Spring-Ford (1) 8-3, Wilson (3) 9-2, Wissahickon (1) 6-3.

PA Privates

  1. Malvern Prep (12-2)
  2. Haverford School (9-4)
  3. Academy of the New Church (10-3)
  4. Episcopal Academy (6-6)
  5. Hill School (6-3)
  6. Kiski Prep (13-4)
  7. Germantown Academy (8-4)
  8. Springside Chestnut Hill Academy (4-9)
  9. Penn Charter (9-9)
  10. Perkiomen School (6-2), Westtown School (5-8)

Girls

Class AA

  1. Archbishop Carroll (District 12) 11-0
  2. Cardinal O’Hara (12) 7-3
  3. Twin Valley (3) 14-1
  4. Bishop Shanahan (1) 6-3
  5. Southern Lehigh (11) 9-2
  6. Mount St. Joseph (1) 8-2
  7. Strath Haven (1) 7-3
  8. York Catholic (3) 12-1
  9. Mars (7) 8-1
  10. Susquehannock (3) 11-1

Under Consideration: Allentown Central Catholic (11) 5-5, Lampeter-Strasburg (3) 11-2, Red Land (3) 11-1, Upper Moreland (1) 10-1, Villa Maria Academy (1) 4-6.

Class AAA

  1. Conestoga (District 1) 11-1
  2. Manheim Township (3) 13-1
  3. Owen J. Roberts (1) 13-0
  4. Garnet Valley (1) 8-5
  5. Radnor (1) 10-2
  6. Shady Side Academy (7) 9-3
  7. Easton (11) 11-2
  8. Unionville (1) 8-2
  9. Penncrest (1) 11-2
  10. Downingtown East (1) 9-4,

Under Consideration: Bayard Rustin (1) 8-5, Blackhawk (7) 10-0, Cumberland Valley (3) 10-0, Downingtown West (1) 7-2, Emmaus (11) 13-1, Hempfield (3) 12-1, Mt. Lebanon (7) 8-1, Springfield-Delco (1) 10-3, Upper St. Clair (7) 10-1, Wilson (3) 9-4, Wissahickon (1) 7-2

PA Privates

  1. Episcopal Academy 11-2
  2. Springside Chestnut Hill Academy 11-2
  3. Penn Charter 13-2
  4. Agnes Irwin 6-5
  5. Germantown Academy 4-5
  6. Academy of Notre Dame 1-8
  7. Hill School 6-5
  8. Germantown Friends 6-2
  9. Shipley School 8-1-1
  10. (tie) Academy of the New Church 6-3, Abington Friends 7-3


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines