follow us on...

PA boys’, girls’ lacrosse State Rankings by Class

Wednesday, 11th May 2022

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

Compiled by Chris Goldberg (@phillylacrosse) of Phillylacrosse.com, John Walk (@JWalkLNP) of Lancaster Newspapers, and former Western PA coach Kevin Welty (@Kevin_Welty), with input from coaches around the state

As of games through May 10

Boys

Class AA

  1. Mars (District 7) 15-0
  2. Allentown Central Catholic (11) 14-0
  3. Marple Newtown (1) 14-4
  4. WC Rustin (1) 12-5
  5. Penncrest (1) 12-5
  6. Susquehannock (3) 16-0
  7. Trinity (3) 14-2
  8. Lampeter-Strasburg (3) 15-2
  9. Lewisburg (4) 12-1
  10. Bishop Shanahan (1) 9-8
    Under Consideration: Lansdale Catholic (12) 12-4, Selinsgrove (4) 8-2, Upper Merion (1) 9-4

Class AAA

  1. Radnor (1) 15-2
  2. La Salle (District 12) 14-3
  3. Downingtown East (1) 15-2
  4. Springfield-Delco (1) 14-3
  5. Conestoga (1) 10-7
  6. North Allegheny (7) 10-6
  7. Mt. Lebanon (7) 11-6
  8. Shady Side Academy (7) 13-5
  9. St. Joseph’s Prep (12) 13-4
  10. (tie) Manheim Township (3) 14-3, Garnet Valley (1) 9-5

Under consideration: Central York (3) 15-1, Cumberland Valley (3) 14-2, Downingtown West (1) 15-2, Easton (11) 15-3, Hempfield (3) 13-3, Owen J. Roberts (1) 14-5, Peters Township (7) 12-2, Spring-Ford (1) 13-4, Wilson (3) 15-4, Wissahickon (1) 11-4.

PA Privates

  1. Malvern Prep 16-3
  2. Episcopal Academy 10-6
  3. Haverford School 12-5
  4. Academy of the New Church 12-3
  5. Hill School 9-4
  6. Kiski Prep 15-7
  7. Germantown Academy 8-8
  8. Penn Charter 12-12
  9. Springside Chestnut Hill Academy 7-11
  10. Perkiomen School 8-3, Westtown School 7-9

Girls

Class AA

  1. Archbishop Carroll (District 12) 17-0
  2. Cardinal O’Hara (12) 11-3
  3. Twin Valley (3) 18-1
  4. Bishop Shanahan (1) 13-4
  5. Southern Lehigh (11) 13-2
  6. Mount St. Joseph (1) 12-4
  7. Strath Haven (1) 10-6
  8. York Catholic (3) 16-1
  9. Mars (7) 11-2
  10. Susquehannock (3) 14-1

Under Consideration: Allentown Central Catholic (11) 8-6, Lampeter-Strasburg (3) 12-4, Red Land (3) 15-2, Springfield-Montco (1) 11-6, Upper Moreland (1) 12-3, Villa Maria Academy (1) 9-8.

Class AAA

  1. Conestoga (District 1) 16-1
  2. Owen J. Roberts (1) 19-0
  3. Manheim Township (3) 17-2
  4. Garnet Valley (1) 12-6
  5. Radnor (1) 13-4
  6. Shady Side Academy (7) 12-4
  7. Unionville (1) 13-4
  8. Penncrest (1) 13-4
  9. Downingtown East (1) 12-5
  10. Mt. Lebanon (7) 14-1

Under Consideration: Bayard Rustin (1) 10-7, Blackhawk (7) 15-1, Cumberland Valley (3) 11-3, Downingtown West (1) 9-6, Easton (11) 12-4, Emmaus (11) 17-2, Gov. Mifflin (3) 12-6, Great Valley (1) 12-5, Hempfield (3) 17-1, Pleasant Valley (11) 14-5, Springfield-Delco (1) 12-5, Upper St. Clair (7) 11-1, Wilson (3) 15-4, Wissahickon (1) 12-2

PA Privates

  1. Episcopal Academy 16-2
  2. Penn Charter 14-5
  3. Agnes Irwin 9-6
  4. Springside Chestnut Hill Academy 12-4
  5. Germantown Academy 6-8
  6. Hill School 9-5
  7. Academy of Notre Dame 3-10
  8. Germantown Friends 10-3
  9. Shipley School 11-3-1
  10. Mercersburg 9-5

READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines