follow us on...

PA Schoolgirls Lacrosse Association (PASLA) awards for 2021 are announced

Monday, 7th June 2021

Categories All-League, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/7/21

Final PASLA awards for 2021:

PASLA Student-Athlete of the Year:
Dani Falcone, 2021 Midfield, Academy of Notre Dame

PASLA Rookie of the Year:
Korrigan Sweeney, 2024 Goalie, Owen J. Roberts High School

PASLA Most Improved Team:
Emmaus High School

PASLA Team Service Award:
Conestoga High School

PASLA Breakout Players of the Year:
Kate Galica, 2023 Midfield, Conestoga High School
Gabbi Koury, 2023 Midfield, Owen J. Roberts High School

PASLA MVP Team
Berks County League: Anna Kaplan, Twin Valley
Bicentennial: Sam Pizer, Jenkintown
Catholic Academies: Margie Carden, Villa Maria Academy
Central League: Rachel Clark, Conestoga
Ches-Mont American: Riley Glackin, Unionville
Ches-Mont National: Caroline Brennan, Downingtown East
Friends Schools: Clare Meyer, Germantown Friends School
Inter-Ac: Darcy Felter, William Penn Charter
Independent: Sam Cifra, The Hill School
East Penn Conference: Lindsay Geiger, Easton
PAC: Gabrielle Koury, Owen J. Roberts
Philadelphia Catholic: Keri Barnett, Archbishop Carroll
Suburban American: Maddie Yoder, Springfield Montco High School
Suburban National: Maggie Golder, Pennsbury High School

PASLA All-Academic Team
Ally Muller, Abington Friends School
Maya Muller, Abington Friends School
Mei Mei Cheng, Abington High School
Zoe Freedman, Abington High School
Lilly Alessandro, Abington High School
Dani Falcone, Academy of Notre Dame
Cat Leary, Academy of Notre Dame
Mia Vitanzo, Academy of Notre Dame
Cate Parsells, Agnes Irwin
Katherine Ernst, Agnes Irwin
Samantha Hark, Agnes Irwin
Julia Basciano, Archbishop Carroll
Sophia Kvetan, Archbishop Carroll
Keri Barnett, Archbishop Carroll
Delaney Ashworth, Avon Grove High School
Lia Lanahan, Avon Grove High School
Karly Fanelli, Avon Grove High School
Clara Page, Baldwin
Mikayla Moyer, Boyertown
Alison Pioli, Boyertown
Jordan Woodring, Boyertown
Mia Scarduzio, Cardinal O’Hara
Ellie Miller, Cardinal O’Hara
Rachel Familetti, Cardinal O’Hara
Courtney Mackenzie, Central Bucks East
Bridget Curtis, Central Bucks South
Tegan Mullan, Central Bucks South
Kate Victor, Central Bucks South
Lainey McGaughey, Coatesville
Marley Rhymes, Coatesville
Maya Rhymes, Coatesville
Claire Newhall, Conestoga High School
Addison Bucher, Conestoga High School
Morgan McCaffrey, Council Rock North
Sarah Lewis, Council Rock North
Madeline McNulty, Council Rock North
Hillary Blazick, Crestwood
Julia Johnson, Crestwood
Julia Rose, Crestwood
Nicole Prendergast, Downingtown East
Alli Hunter, Downingtown East
Dylan Kropp, Downingtown East
Aliza Thir, Downingtown West
Maddie Greco, Downingtown West
Caelan O’Connor, Downingtown West
Nesiah Bertram, Emmaus
Rebekah Brosky, Emmaus
Julia Cote, Emmaus
Abby Bonner, Episcopal Academy
Isabella Piselli, Episcopal Academy
Jordan Morley, Episcopal Academy
Hallie Bender, Friends Central
Maddy Berger, Friends Central
Leah Anderson, Friends Central
Sydney Pyon, Garnet Valley
Sophie Kingsborough, Garnet Valley
MaryRose Berry, Garnet Valley
Elise Smigiel, Germantown Academy
Mackenzie Smith, Germantown Academy
Heidi Cross, Germantown Academy
Dylan Ragas, Germantown Friends School
Annie McLaughlin, Germantown Friends School
Zoe Schaedle, Germantown Friends School
Cassidy Palazzo, Gwynedd Mercy Academy
Alana Mandato, Gwynedd Mercy Academy
Jocelyn Miller, Haverford High School
Jackie Heinerichs, Haverford High School
Emma Rowland, Haverford High School
Riley Hudock, Hazleton Area
Sarah Cummings, Jenkintown High School
Mia Visomirski, Jenkintown High School
Kaelin DiMaria, Jenkintown High School
Olivia Ebersole, Marple Newtown
Nicole Horn, Marple Newtown
Emily Reynolds, Marple Newtown
Devon McGarvey, Mount Saint Joseph Academy
Peg Kuffner, Mount Saint Joseph Academy
Maggie Woolley, Mount Saint Joseph Academy
Juliana Covino, New Hope-Solebury
Lilly Smith, New Hope-Solebury
Hannah Mallitz, North Penn HS
Emily Varilla 2022 North Penn HS
Jordan Baily, North Penn HS
Kate Lilly, Oxford Area High School
Amelia Loughery, Pennridge
Peytan Rimmer, Pennridge
Madeline Edinger, Pennridge
Maddy Spratt, Pennsbury
Ava Ricciardi, Pennsbury
Sophia Curtis, Pennsbury
Natalie White, Phoenixville
Corine Federer, Phoenixville
Summer Storm, Pleasant Valley
Alexandra Walters, Pleasant Valley
Haley McCourt, Plymouth Whitemarsh
Fiona Gooneratne, Plymouth Whitemarsh
Raya Gauntlett, Plymouth Whitemarsh
Elise Palmer, Radnor
Ellie Rinehart, Radnor
Ainsley Rexford, SCHA
Amanda Cooney, SCHA
Caroline Reitmeyer, SCHA
Sophia DiBattista, Spring-Ford
Madison Doyle, Spring-Ford
Lauren Colasanti, Spring-Ford
Clara Page, The Baldwin School
Rani Bleznak, The Baldwin School
Taylor Levinson, The Baldwin School
Emma Lewis, The Hill School
Annika Nordhoy, The Hill School
Tanner Eccleston, The Hill School
Peyton Turner, The Shipley School
Emma Baker, The Shipley School
Lily Gordon, The Shipley School
Alexis Brown, Unionville
Liza Cawley, Unionville
Mackenzie Malloy, Unionville
Julianna Huynh, Upper Darby High School
Lauren Stokes, Upper Darby High School
Emma Scouten, Upper Darby High School
Tess Reardon, Upper Dublin
Maisie Hanson, Upper Dublin
Allie Rock, Upper Dublin
Catherine Merritt, Upper Merion
Sarah Adams, Upper Merion
Anya Waller, Upper Merion
Jackie Carden, Villa Maria Academy
Abby Irvine, Villa Maria Academy
Alex Touey, Villa Maria Academy
Grace DePrisco, West Chester Henderson
Delaney Tuner, West Chester Henderson
Maggie Turner, William Penn Charter
Grace Turner, William Penn Charter
Ava Coyle, William Penn Charter


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines