follow us on...

Final District 1 girls’ playoff brackets

Wednesday, 26th May 2021

Categories Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/27/21

District 1 tournament – Girls
Class AA

27 District 1 Teams / 16 D1 Qualifiers / 4 PIAA Qualifiers
1st Round – Tues. 5/18

Bishop Shanahan 19, Dock Mennonite 2
Gwynedd Mercy 15, Merion Mercy 8
Villa Maria Academy 18, St. Basil 3
Springfield-Montco 14, Upper Moreland 3
Strath Haven 23, Marple Newtown 5
New Hope-Solebury 18, Pottsgrove 12
Mount St. Joseph 17, Villa Joseph Marie 3
Jenkintown 11, Interboro 2
Quarterfinals – Thurs. 5/20
Bishop Shanahan 19, Gwynedd Mercy 7
Villa Maria Academy 13, Springfield-Montco 8
Strath Haven 15, New Hope-Solebury 5
Mount St. Joseph 14, Jenkintown 5
Semifinals – Tues. 5/25
Bishop Shanahan 16, Villa Maria Academy 7
Strath Haven 17, Mount St. Joseph 10
District One Championship – Thurs. 5/27
Bishop Shanahan 14, Strath Haven 8
Playbacks – 5/27
3rd Place

Villa Maria Academy 11, Mount St. Joseph 8

Class AAA
47 District 1 Teams / 24 D1 Qualifiers / 6 PIAA Qualifiers

1st Round – Tues. 5/18
Downingtown East 15, Kennett 8
Plymouth Whitemarsh 12, Council Rock South 11, OT
Great Valley 14, Upper Dublin 6
Methacton 12, Phoenixville 7
Penncrest 16, Upper Merion 12
Abington 15, North Penn 4
Springfield-Delco 7, WC Rustin 5
Souderton 11, Spring-Ford 10
2nd Round – Thurs. 5/20
Conestoga 20, Souderton 4
Downingtown East 15, Pennsbury 11
Owen J. Roberts 16, Penncrest 5
Unionville 18, Methacton 2
Radnor 17, Springfield-Delco 2
Downingtown West 17, Plymouth-Whitemarsh 4
Garnet Valley 14, Abington 3
Great Valley 15, Wissahickon 7
Quarterfinals – Sat. 5/22
Conestoga 17, Downingtown East 5
Unionville 8, Owen J. Roberts 4
Radnor 11, Downingtown West 7
Garnet Valley,11, Great Valley 7
Semifinals – Tues. 5/25
Unionville 13, Conestoga 9
Garnet Valley 7, Radnor 6
Playbacks
Great Valley 9, Downingtown West 6
Owen J. Roberts 15, Downingtown East 10
District One Championship – Thurs. 5/27
Unionville 9, Garnet Valley 3
Playbacks – 5/27
3rd Place

Radnor 11, Conestoga 8
5th Place
Owen J. Roberts 11, Great Valley 10


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines