follow us on...

All-Star Teams announced from NXT Philly Boys’ Showcase

Saturday, 20th November 2021

Categories Boy's/Men's, Recruiting  
 

Phillylacrosse.com, Posted 11/20/21

The 2021 NIKE Philly Showcase All-Star Teams Saturday from United Sports, Downingtown, PA:

2022/23s All-Star Game – TEAM White
No. FIRST LAST Pos YEAR STATE SCHOOL CLUB
1 Tommy Baldini M 2023 CT Avon Old Farms 3d NE South
2 Gavin Burke M 2023 VA Dominion Virginia Lacrosse Club
3 Alexander Dixon M 2023 MA Brooks School Fighting Clams
4 Liam Doyle M 2023 CT Glastonbury CT Wolves
5 Will Emsing A(L) 2023 MA Boston College Kings
6 Jack Erdmann A(L) 2023 MA St. George’s 3D New England
7 Cade Faulkner A(L) 2023 IL Saint Viator Team Illinois MVP
8 Malikye Good A(L) 2023 ON St Thomas of Villanova Team Illinois
9 Emmett Harris A 2023 MA Holderness 4Leaf
10 Eric Hennessey A 2023 NY Shaker Salt Kings
11 Parker Kennedy M 2023 BC Terry Fox Secondary Fusion West
12 Luke Laferriere LSM 2023 CT Greens Farms Academy CT Wolves
13 Jeremy Launt D 2023 BC Burnaby North Secondary Burnaby Devils
14 Giuseppe Morici FO 2023 NJ Washington Twp SJ Shamrocks/Legacy
15 Ethan Pope D 2023 NY New Hartford Orange Crush
16 Elliot Rutherford D 2023 CO Colorado Academy Denver Elite
17 Matt Sentowski G 2023 NJ Mountain Lakes STEPS
18 Cameron Shipman G 2023 CT Brunswick School Predators
19 Colin Singleton D 2023 OH Olmsted Falls Burning River

2022/23s TEAM Green

No. FIRST LAST Pos YEAR STATE SCHOOL CLUB

1 Alexander Bang LSM 2023 NY Albany Academy Sting National
2 Will Brown D 2023 MD Perkiomen School Zingos
3 Bear Evans D 2022 PA Garnet Valley Fusion PA

4 Tej Gadhavi D 2023 CA Mater Dei California Gold
5 Arjun Gill G 2023 BC Burnaby Cent. Secondary Team British Columbia
6 Murphy Hoey G 2023 CT Fairfield Ludlowe Eclipse
7 Mason Koloski D 2023 RI Bishop Feehan Piatelli Central
8 Charlie Kraftson A(L) 2023 PA Episcopal NXT
9 Jack Manero M 2023 TX Southlake Carroll Southstar
10 Anthony Monaco M 2023 NJ Don Bosco NJ Riot
11 Blake Morton M 2023 TX Lake Travis Iron Horse
12 Luke Sganga A 2023 TX Southlake Carroll Iron Horse
13 Ben Steingass M 2023 NY Pittsford Mendon 3d Upstate
14 Ryan Stillwell A (L) 2023 MA Rivers School Fighting Clams
15 Christian Tacogue A(L) 2023 KY Western Reserve Acad. Big 4 HHH
16 Christian Taylor M 2023 IL Grayslake North Team One
17 John Totaro FO 2023 CT New Canaan LI Express North
18 Nathan Watson A(L) 2023 NB Pomfret School Fighting Clams
19 Ty Yonas A 2023 PA Exeter Township Freedom Red

2024s Team Light Blue
No. FIRST LAST Pos YEAR STATE SCHOOL CLUB NOTES

1 Gunnar Anderson M 2024 NY St. Anthony’s LI Express
2 Nolan Bellotti M 2024 NY West Genesee Orange Crush
3 Charlie Booras D 2024 MA Norwell Boston Kings
4 Sam Brazell M 2024 NY Jamesville Dewitt Orange Crush
5 Randolph Campbell A 2024 VA Collegiate School Amped
6 Ben Dale A 2024 IL Millbrook School Team Illinois
7 Finn Dougherty M 2024 PA LaSalle Dukes
8 Axel Esco G 2024 MN Benilde St. Margarets True MN
9 Stone Evans A 2024 CT Cushing Academy Prime Time
10 Cole Frank FO 2024 NH Pinkerton Academy NH Tomahawks
11 Jake Furtado D 2024 CT Avon Old Farms Laxachusetts
12 Luke Handy M 2024 RI East Greenwich Fighting Clams
13 Charles Hodulik D 2024 NJ Seton Hall Prep Tri-State
14 Tyler Juhlin A (L) 2024 NJ Seton Hall Prep Tri-State
15 Bodie Kahoun M 2024 VA Patrick Henry Nationals
16 Patrick Kenah A (L) 2024 NJ Princeton Tri-State
17 Andrew Matarese D 2024 MA Middlesex School Fighting Clam
18 Ronan Schipani LSM 2024 MA Noble And Greenough School Bston Kings
19 John Webb G 2024 PA Radnor NXT

2024s Team White
No. FIRST LAST Pos YEAR STATE SCHOOL CLUB NOTES

1 Kevin Bryan G 2024 NY Lakeland/Panas Predators
2 Jake Burchetta LSM 2024 NY Brunswick Predators
3 Troy Capstraw G 2024 AL Daphne Virginia Lacrosse Club
4 Ryan Carickhoff A (L) 2024 PA Pennridge NXT
5 Luis Gonzalez A (L) 2024 NC Ashley Nationals – MVP
6 Jack Hamilton A (L) 2024 KS Perkiomen School Big 4 HHH
7 Francis Keneally LSM 2024 NY Warwick Valley BBL
8 Greyson Kissock M 2024 TX Jesuit College Prep Unrl Texas
9 Daine Kostes FO 2024 NJ Bridgewater-Raritan 2Knights
10 Gregory Mann M 2024 MD Park School Team 91
11 Evan McFadden D 2024 PA Henderson BIG4HHH
12 Owen Michaud A 2024 NY Liverpool Orange Crush
13 Nick Moore M 2024 MA Acton Boxborough Fighting Clams
14 Kyle Pagnani M 2024 CT Brunswick Predators
15 Andrew Pape M 2024 NJ Red Bank Regional Tristate
16 Stephen Pitts D 2024 PA Hempfield NXT
17 Parker Reynolds M 2024 NY Fayetteville-Manlius Sweetlax
18 Koen Rose A 2024 GA Alpharetta Thunder Lacrosse
19 JT Werkmeister D 2024 NY Victor Harvest

2025s Team Red
No. FIRST LAST Pos YEAR STATE SCHOOL CLUB NOTES

1 CJ Ambrose FO 2025 TX The Woodlands HS Iron Horse Houston
2 Jack Carroll D 2025 PA Malvern Prep Big 4 HHH
3 Connor Cross D 2025 PA Malvern Prep Freedom

4 Chase Darke M 2025 VA Lake Braddock DC Express
5 Matthew Drimmie A(L) 2025 ON Everest Academy Evolve Elite Lacrosse
6 Carter Drynan D 2025 ON The Hill Academy Evolve Elite Ontario
7 Brett Feldmaier M 2025 MD McDonogh Annapolis Hawks
8 Max Fertels M 2025 PA Haverford School Brotherly Love
9 Matthew Giannetti D 2025 NY Rye HS Predators
10 Kyle Holtby G 2025 NJ Immaculata HS Team Turnpike
11 Owen Iles A 2025 CT Brunswick Team 91 Long Island
12 John King G 2025 MA The Governor’s Academy NE Twisters
13 Owen Laatsch M 2025 Gunnery School Salt Lake
14 Oliver Nappi A 2025 CT Hopkins Eclipse Nationals
15 Michael Ortlieb A 2025 PA Malvern Prep Big4 HHH

16 Colten Yates LSM 2025 CT East Catholic Laxachusetts

2025s Team Royal Blue
No. FIRST LAST Pos YEAR STATE SCHOOL CLUB NOTES

1 Max Becker G 2025 MA Pingree School Twisters
2 Carter Brensinger A 2025 PA Wilson West Lawn HS NXT
3 Matthew Byrne A 2025 NY Horace Greeley HS Express North
4 Kyle Crump G 2025 PA Wissahickon True Philly
5 Vincent Gaylord FO 2025 NY Christian Brothers AcademyOrange Crush
6 Brock Geraci A 2025 TX Govenors Academy Iron Horse
7 Carter Jaehn LSM 2025 VA Catholic HS Richmond Hawks
8 Hudson Jenner D 2025 BC Western Reserve Academy Pac Rim
9 Owen Lee M 2025 ON Everest Academy Evolve Canada
10 Max Luker D 2025 OH Hudson HS Burning River
11 Oskar Magnusson M 2025 MN Mahtomedi HS Team MN
12 Brandon Penn M 2025 Ridgefield Cavalry
13 Rand Shepard D 2025 TX Phillips Exeter Academy Iron Horse
14 Nicholas Signorile M 2025 NJ Mountain Lakes Steps
15 Jacob Thibodeau A(L) 2025 MA Middlesex School Top Gun Clams MVP
16 Tye Tovel LSM 2025 ON Hill Academy Evolve


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines