follow us on...

Centennial Conference honors its scholar-athletes; Ursinus’ Atillasoy (Harriton) earns top award

Thursday, 14th May 2020

Categories Boy's/Men's, College, Girl's/Women's  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/14/20

The Centennial Conference named its 2020 Spring Scholar-Athletes of the Year and Spring Academic Honor Roll. Scholar-Athletes of the Year are presented to a member of the junior or senior class with the highest cumulative GPA on the All-Centennial team.

Note: Due to the shortened spring 2020 seasons and cancellation of All-Centennial teams, 2020 Scholar-Athletes of the Year must have received All-Centennial honors at least once throughout their careers to receive the honor.

Centennial Conference Spring Scholar-Athletes of the Year:

MEN’S LACROSSE – Hakan Atillasoy, Jr. Harriton High/Ursinus

WOMEN’S LACROSSE – Sadie Camilliere, Sr., Swarthmore

Spring Academic Honor Roll (Philly players)

Men’s Lacrosse Class Major Hometown/High School
Blake Target, F&M So. Business, Orgs and Society North Wales, Pa. / William Penn Charter
Jake Wetzel, F&M Jr. Business, Orgs and Society Chester Springs, Pa. / Downingtown
Tommy Shinske, Gettysburg So. Economics Medford, N.J./Shawnee
Connor Braun, Haverford Sr. Economics Medfield, Mass. / The Roxbury Latin School
Blake Brinster, Haverford So. Pre-major Marlton, N.J. / Shawnee
Kyle Buseck, Haverford Sr. Economics Boca Grande, Fla. / Western Reserve Academy
Matt Culkin, Haverford Jr. Chemistry Virginia Beach, Va. / Bishop Sullivan Catholic
Ethan Donlon, Haverford * Jr. Physics Concord, N.H. / Concord
Wyatt Feinberg, Haverford So. Pre-major Rumson, N.J. / Rumson-Fair Haven Regional
Colby Ferrigno, Haverford Jr. Physics Brookline, Mass. / Brookline
Jonathan Frost, Haverford Jr. Physics Pewaukee, Wisc. / Arrowhead
Ben Fujinaga, Haverford Jr. Economics Seattle, Wash. / The Overlake School
Brian Geffroy, Haverford Jr. Political Science Chevy Chase, Md. / St. Albans School
Gabe Moon, Haverford Sr. Political Science Newtown, Pa. / George School
Sean Mowatt-Larssen, Haverford So. Pre-major Houston, Texas / Strake Jesuit College Preparatory
Nate Ruhl, Haverford So. Pre-major Wilmington, Del. / Wilmington Friends School
Anthony Vizzoni, Haverford Jr. Physics Bridgewater, N.J. / Bridgewater-Raritan Regional
Anthony Vizzoni, Haverford Jr. Physics Bridgewater, N.J. / Bridgewater-Raritan Regional
Joe Weisberg, Haverford Jr. History/Spanish Plantation, Fla. / American Heritage
Jakob Katzen, McDaniel * Sr. Communication Wilmington, Del./Wilmington Friends
Michael Altrui, Muhlenberg Sr. Economics/Mathematics Madison, N.J./Madison
Frank Caterina, Muhlenberg Sr. Finance/Accounting Shamong, N.J./Seneca
James Dalimonte, Muhlenberg * So. Finance/Accounting Port Washington, N.Y./Paul D. Scheiber
Michael Fodi, Muhlenberg Jr. Finance Totowa, N.J./Bergen Catholic
Joey Goret, Muhlenberg Sr. Political Science/Business Administration Madison, N.J./Madison
Matt Hager, Muhlenberg * Jr. Biochemistry Carlisle, Pa./Cumberland Valley
Kyle Lando, Muhlenberg So. Finance/Accounting Lancaster, Pa./Manheim Twp.
Matt Marrella, Muhlenberg So. Accounting/Finance Reading, Pa./Wilson West Lawn
Anthony Scozzafava, Muhlenberg Jr. Political Science Maywood, N.J./Bergen Catholic
Maxwell Seeber, Muhlenberg So. Economics/Accounting Enola, Pa./Cumberland Valley
Salvatore Sinagra, Muhlenberg Sr. Accounting/Finance Franklin Lakes, N.J./Bergen Catholic
Jake Whittingslow, Muhlenberg Sr. Business Administration/Finance Canton, Conn./Canton
Nathaniel Johns, Swarthmore Sr. Economics Glen Ridge, N.J./Glen Ridge
Griffin Soriano, Swarthmore Sr. Economics, Mathematics Bridgewater, N.J./Bridgewater Raritan
Jake Ross, Swarthmore Sr. Economics Media, Pa./Strath Haven
Jack Belluche, Swarthmore Sr. Economics, Computer Science Andover, Mass./Phillips Academy
Austin Chang, Swarthmore Sr. Economics Morris Plains, N.J./Pingry
Isaac Kleisle-Murphy, Swarthmore Sr. Mathematics, Political Science Seattle, Wash./Lakeside
Zander Levitz, Swarthmore Sr. Economics Chappaqua, N.Y./Horace Greeley
Chris Licitra, Swarthmore Jr. Economics Somerset, N.J./Hun School
Matt Becker, Swarthmore Jr. Economics Coral Springs, Fla./Pinecrest
Scott Eberle, Swarthmore Jr. Engineering Hummelstown, Pa./Hershey
Erik Stancofski, Swarthmore Jr. Neuroscience Lewes, Del./Cape Henlopen
Frankie Dillon, Swarthmore Jr. Economics Basking Ridge, N.J./Pingry
Patrick McAnally, Swarthmore Jr. Pre-major Pittsburgh, Pa./Mount Lebanon
Lucas Pietrantonio, Swarthmore Jr. Computer Science, Engineering Chevy Chase, Md./Maret
Jack Ballou, Swarthmore So. Pre-major Roanoke, Va./Hidden Valley
Ben Schaeffer, Swarthmore So. Pre-major Lexington, Ky./Henry Clay
Luke Ingersoll, Swarthmore So. Pre-major Ellicott City, Md./Marriotts Ridge
Liam Maniscalco, Swarthmore So. Pre-major San Francisco, Calif./Lick Wilmerding
Rob Wickstrom, Swarthmore So. Pre-major Uxbridge, Mass./St. John’s
Hakan Atillasoy, Ursinus * Jr. Applied Economics Haverford, Pa. / Harriton
Jerry Bardol, Ursinus So. Environmental Studies Fort Washington, Pa. / Upper Dublin
Joshua Grahame, Ursinus So. Political Science Granite Bay, Calif. / Granite Bay
Ben Minardi, Ursinus Sr. Mathematics/Applied Economics Trappe, Pa./Perkiomen Valley
Matt Nunziata, Ursinus Sr. Business and Economics Charlotte, N.C./Butler
Tommy Reinhart, Ursinus So. Applied Economics Sinking Spring, Pa. / Wilson-West Lawn
Evan Scott, Ursinus * Sr. Health & Exercise Physiology Ambler, Pa./Upper Dublin
Jake Stackpole, Ursinus So. Applied Economics/Spanish West Haven, Conn. / Berkshire School (Mass.)
Ian Vogt, Ursinus Jr. Applied Economics Chalfont, Pa. / Central Bucks South
Parker Wolf, Ursinus Sr. Applied Economics Lititz, Pa. / Manheim Township
Jason Miller, Washington College Jr. Math Wallingford, Pa./Episcopal Acd.
James Blaszkow, Washington College Jr. Economics Newark, Del./Salesianum School

Women’s Lacrosse Class Major Hometown/High School
Sidney Bachrach, Bryn Mawr So. Mathematics Knoxville, Tenn. / Farragut
Erin Calloway, Bryn Mawr So. Biology New Windsor, Md. / Good Counsel
Jessica Calloway, Bryn Mawr So. Biology New Windsor, Md. / Good Counsel
Elicie Edmond, Bryn Mawr Jr. English Smyrna, Del. / Smyrna
Sierra Hamilton, Bryn Mawr So. History Temecula, Calif. / Temecula Valley
Claire Hampton, Bryn Mawr Jr. Environmental Studies Bucktown, Pa. / Owen J. Roberts
Amirah Hewitt, Bryn Mawr So. Mathematics Columbia, Md. / Hammond
Nina Houri, Bryn Mawr So. International Studies Palm City, Fla. / The Benjamin School
Marina Kesicki, Bryn Mawr So. Undeclared New York, N.Y. / The Beacon School
Kylie Woo, Bryn Mawr Jr. Philosophy Floral Park, N.Y. / Sewanhaka
Sarah Benziger, Dickinson Sr. Biochemistry/Molecular Bio Yardsley, Pa./Pennsbury
Hayden Posencheg, Dickinson Jr. Policy Management Newtown Square, Pa./Friends’ Central
Lily Nolan, F&M So. Business, Orgs and Society Yardley, Pa. / Pennsbury
Liza Barr, Gettysburg * Sr. OMS Medford N.J./Shawnee
Courtney Patterson, Gettysburg * Sr. Health Sciences Whitehouse Station, N.J./Hunterdon Central Regional
Maddi Seibel, Gettysburg So. Physics Newtown, Pa./Pennington School
Caroline Alexis, Haverford So. Pre-major Basking Ridge, N.J. / Ridge
Eliza Brosgol, Haverford Sr. Economics Scarsdale, N.Y. / Scarsdale
Sarah Cahn, Haverford So. Pre-major Baltimore, Md. / The Bryn Mawr School
Isabel Canning, Haverford Jr. Political Science Portland, Maine / Waynflete School
Callie Crawford, Haverford So. Pre-major Queenstown, Md. / Queen Anne’s County
Olivia DiRienz, Haverford Sr. Economics Clinton, N.J. / Voorhees
Claire DuBois, Haverford So. Pre-major Portland, Maine / Waynflete School
Roma Hladky, Haverford So. Pre-major Randolph, N.J. / Randolph
Maria Krieg, Haverford So. Pre-major Farmingdale, N.Y. / Farmingdale
Emily Krupnick, Haverford * Sr. Political Science Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lake
Tatiana Lathion, Haverford Sr. Political Science Ponte Vedra Beach, Fla. / Ponte Vedra Beach
Hannah Lopez, Haverford So. Pre-major Catonsville, Md. / The Bryn Mawr School
Belle McMahon, Haverford Jr. Chemistry Malvern, Pa. / Germantown Academy
Anna Meyers, Haverford * Sr. Economics Hopewell Junction, N.Y. / Hackley School
Hailey Morris, Haverford Jr. Psychology Baltimore, Md. / Roland Park Country School
Julia Pascarella, Haverford Jr. Biology Dix Hills, N.Y. / Half Hollow Hills East
Amelia Slade, Haverford Jr. Economics Concord, Mass. / Concord-Carlisle
Abby Wolfenden, Haverford So. Pre-major Hillsborough, Calif. / Menlo School
Haley Phillips, McDaniel Jr. Biology West Grove, Pa./Avon Grove
Katie Poch, McDaniel So. Business Administration New Egypt, N.J./New Egypt
Caroline Ramsey, McDaniel So. English Sinking Spring, Pa./Wilson
Gabriella Crivelli, Muhlenberg * Sr. Public Health Titusville, N.J./Hopewell Valley Central
Ariella Lerner, Muhlenberg So. Psychology Great Neck, N.Y./Geat Neck North
Julia Lombardo, Muhlenberg Sr. Psychology Franklin Park, N.J./Rutgers Prep
Kate O’Connell, Muhlenberg Sr. Business Administration Maplewood, N.J./Columbia
Jordan Segrave, Muhlenberg Sr. Mathematics/Business Administration Roxbury, N.J./Roxbury
Jordan Steinroeder, Muhlenberg Sr. Business Administration/Finance Eastport, N.Y./Eastport South Manor
Sydnie Schwarz, Swarthmore Sr. Sociology & Anthropology Raleigh, N.C./Ravenscroft
Sara Mongno, Swarthmore Sr. Economics, Engineering Yorktown Heights, N.Y./Yorktown
Sophie Peipher, Swarthmore Sr. Engineering Wilmington, Del./Tower Hill
Megan Jones, Swarthmore Sr. Biology Alpharetta, Ga./Milton
Sadie Camilliere, Swarthmore * Sr. Psychology, Linguistics Huntingtown, Md./Huntingtown
Julia Ostrowski, Swarthmore Jr. Spanish, Peace & Conflict Studies Glastonbury, Conn./Glastonbury
Elizabeth Labows, Swarthmore Jr. Mathematics, Art Media, Pa./Strath Haven
Megan Ruoff, Swarthmore So. Pre-major Portland, Ore./Oregon Episcopal School
Ashley Pyon, Swarthmore So. Pre-major Garnet Valley, Pa./Garnet Valley
Eleanor Miller, Swarthmore So. Pre-major Providence, R.I./The Wheeler School
Kyra Hall, Swarthmore So. Pre-major Skillman, N.J./Princeton Day School
Nora Joyce, Swarthmore So. Pre-major La Jolla, Calif./La Jolla
Brittney Bedrossian, Ursinus Jr. Mathematics Havertown, Pa. / Merion Mercy
Kylie Cherneskie, Ursinus Jr. Biology Pottstown, Pa. / Pope John Paul II
Molly Divis, Ursinus Jr. Biology Media, Pa. / Strath Haven
Rachel Dunne, Ursinus Sr. Neuroscience Easton, Pa./Easton Area
Haley O’Malley, Ursinus Sr. Biology King of Prussia, Pa./Upper Merion
Hannah Wolfram, Ursinus Sr. Applied Economics/German/Theater Phoenixville, Pa. / Kimberton Waldorf School
Aubrey Robinson, Washington College Sr. Economics Landenberg, Pa./Kennett
Lauren Brenner, Washington College * Sr. Biology Glen Mills, Pa./Episcopal Acd.
Melissa Donato, Washington College Sr. Business West Chester, Pa./Henderson
Kayla Catts, Washington College Sr. Economics/Business Mullica Hill, NJ/Clearview Regional

Tags:


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines