follow us on...

Delaware girls’ all-league teams are announced

Friday, 15th June 2018

Categories All-League, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/15/18

Blue Hen Girls All Conference

1st Team
Attack
Elizabeth Soucy Mt. Pleasant 12
Shelby Graser Appoquinimink 10
Jada Mann Middletown 12

Midfield
Cory Lucatamo Newark 12
Tayla Wibecan Hodgson 12
Grace Ruoff Brandywine 12
Autumn Falstad Mt. Pleasant 12
Paxton Gregg Concord 10
Kristin Cunningham Appoquinimink 12
Sydney Laumeister Appoquinimink 12

Defense
Gabrielle Smith Hodgson 11
Rachel Henry A.I. DuPont 11

GK
Darcy Judd Appoquinimink 10
Leslie Guzman A.I DuPont 12

2nd Team
Attack
Brianna Pennell Hodgson 12
Cassandra Megahan St. George’s 12
Hailey Bowzer Newark 12

Midfield
Rachel Gentry A.I. DuPont 11
Adrian Batt Mt. Pleasant 12
Madison Dean St. George’s 12 12
Joyce Keller Middletown 12

Defense
Grace Birmingham Concord 12
Alexandra Gracia A.I. DuPont 11
Laci Wierzbicki Appoquinimink 12
Jonai Grant St. George’s 12
Hannah Harmon Middletown 12

GK
Mackenzie Payne St. George’s 12

Honorable Mention

Tracey Watts A.I. DuPont 12
Jillian Morris Appoquinimink 11
Callie Husband Brandywine 12
Sydney Mulrine Christiana 11
Jenna McKelvey Concord 10
Rita Palko Hodgson 11
Victoria Kostur Middletown 12
Holly Cobb Mt. Pleasant 11
Jada Jones Newark 12
Samantha Brown St. George’s 12

Player of the Year: Elizabeth Soucy Mt. Pleasant 12
Coach of the Year: John Terlecki St. George;s

2018 DISC Girls’ Lacrosse All-Conference Teams

First/Last Name School Grade Position
1st Lara Jensen Tat 12 A
1st Erica Hager Tat 11 M/D
1st Teryn Singer Tat 8 M
1st Jessica Principe Tat 12 M
1st Anna Erskine WFS 12 M
1st Katrina Winfield WFS 10 M
1st Alice Irwin WFS 12 D
1st Annie Malatesta THS 9 A/M
1st Taylor Stenz THS 12 A
1st Sarah Zungailia THS 10 M/D
1st Hanna Soulati SAS 12 A
1st Elisa Davila SAS 12 M
1st Audrey Saliba SAS 12 D
1st Piper Ackermann SAS 11 D
1st Annie Leo San 9 M
1st Katie Zabel San 9 M
1st Parker Brown THS 11 GK

First/Last Name School Grade Position
2nd Elena Attix THS 12 D
2nd Landon Reese THS 12 A
2nd Maggie Podolsky THS 11 A
2nd Gracie Bailer THS 10 MF/A
2nd Nancy Tucker SAS 11 A
2nd Gillian Simpler SAS 12 D
2nd Heleah Soulati SAS 9 A
2nd Alex Cameron SAS 12 M
2nd Ella Catterton Tat 12 D
2nd Shelby Bailey-Smiley Tat 12 D
2nd Hadley Morgan Tat 10 A
2nd Angela Kuczykowski SAN 12 D
2nd Ajala Elmore WFS 10 D
2nd Alexa Donahue WFS 8 M
2nd Meghan Malone WFS 9 A
2nd Carson Davis-Tinnell WFS 11 D
2nd Carlie McKenry Tat 9 GK

First/Last Name School Grade Position
HM Cindy Lay SAS 12 A
HM Dasia Straker SAN 10 D
HM Caroline Schumacher WFS 9 A
HM Olivia Billitto WFS 10 GK


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines