follow us on...

Brogden Cup scoreboard: Canada takes 2-0 lead over Team USA in U19

Friday, 28th December 2018

Categories Boy's/Men's, Brine NLC, Girl's/Women's, International  
 

Phillylacrosse.com, Posted 12/28/18

Team USA – comprised of players from National Lacrosse Classic champion Team Pennsylvania – is competing in the Brogden Cup this week at the University of Tampa.

Brogden Cup Schedule, at Univ. of Tampa

Thursday, Dec 27
7:00PM U15 Boys Game 1: USA 8, Canada 4

Friday, Dec 28
9:00AM U17 girls Game 1: Canada 11, USA 6
10:30AM U15 Boys Game 2: USA 9, Canada 9
12:00PM U19 Boys Game 1: Canada 12, USA 8
1:30PM U17 Girls Game 2: Canada 14, USA 5
3:00PM U19 Boys Game 2: Canada 13, USA 9
4:30PM U15 Boys Game 3: Canada 8, USA 7

Saturday, Dec 29
10:00AM USA v CAN Girls U17 Game 3
12:00PM USA v CAN Boys U19 Game 3
1:30PM Brogden Cup Presentation & Pictures

Team USA Rosters

Team USA, U19, Pennsylvania
First Name Last Name City State Position School Graduation Year
Noah Arneson Holly Springs (Holy Spring High) North Carolina D 2020
John Betzko Wyoming (Dallas High) Pennsylvania D 2019
Connor Bross Wernersville (Conrad Weiser) Pennsylvania M 2020
Anthony Caporuscio Mountain Top (Crestwood) Pennsylvania A 2020
Jake Cavanaugh Drexel Hill (Cardinal O’Hara) Pennsylvania D 2020
Dominic Corto York (York Suburban) Pennsylvania A 2020
Conner Covey Finksburg (Westminster) Maryland M 2020
Logan Covey Finksburg (Westminster) Maryland G 2020
Sean Curcio Lancaster (Manheim Twp) Pennsylvania A 2019
Dominic Deluca West Pittston (Wyoming Area) Pennsylvania M 2020
Ryan Eife Doylestown (Central Bucks East) Pennsylvania M/A 2019
Joshua Estavillo Monroe Township (Monroe Twp) New Jersey G 2020
Jackson Gowie Havertown (Haverford High) Pennsylvania A 2020
Matt Heuston Lancaster (Hempfield) Pennsylvania M 2019
Connor Knittle Camp Hill (Trinity) Pennsylvania D 2020
Seamus McCloskey Wallingford (Haverford School) Pennsylvania D 2019
Connor McCoy Wernersville (Conrad Weiser) Pennsylvania M/A 2019
Billy Meyer Bayville (Toms River South) New Jersey D 2020
Ryan Prum Secane (Ridley) Pennsylvania FOGO 2019
Justin Shocker York (York Suburban) Pennsylvania D 2019
Mark Sickler Hummelstown (Hershey) Pennsylvania M/A 2019
Kollin Vaught (Central York) CCBC, Baltimore Maryland FOGO 2018
Logan Wheeler (Fuquay-Varina High) North Carolina M/A 2020

Team USA Girls’ U17
First Name Last Name City State School Graduation Year Position

Madison Barber CMCH (Middle Township) New Jersey 2020 M/A
Geneva Berrett Wayzata Minnesota 2020 D
Amelia Blanchette Dacula Georgia 2021 A
Angelina Bolivar Herndon Virginia 2020 D
Meghan Bouwman Cheshire Connecticut 2020 M/A
Allison Crusey Lithia Florida 2020 M/A
Ahnika Eberl Pittsgrove (Ultimate Lacrosse-PA) New Jersey 2021 G
Audrey Estavillo Monroe Township New Jersey 2021 A

Olivia John Wake Forest North Carolina 2020 A
Samantha Lyon Media (Penncrest) Pennsylvania 2021 D
Gianna Monaco Mount Laurel (Lenape) New Jersey 2022 M

Madeline Phillips Howell Michigan 2020 D
Caroline Ramsey Carmel Indiana 2020 D
Juliana Santel Garden City New York 2021 M
Brenna Whiteside Collegeville (Spring-Ford) Pennsylvania 2021 A
Mckenna Woodworth Horseheads New York 2020 A


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines