follow us on...

Philly women’s Division I All-Conference roundup

Thursday, 6th June 2013

Categories College, college honors, Girl's/Women's  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/6/13

Philly women’s Division I college All-Conference for 2013

Atlantic 10

First Team
Attack

Stephany Parcell (Interboro), Temple

Midfield
Caitlyn Brostrand (Camden Catholic), La Salle
Charlotte Swavola (Cheltenham), Temple

Goalkeeper
Kristen Gregory (Owen J. Roberts), Duquesne

Second Team
Attack

Jamie Bumgardner (Gwynedd Mercy Academy), George Washington

Midfield
Melanie Sarcinello (Marple Newtown), La Salle
Julia Falcone (West Chester East), Saint Joseph’s

Defense
Brittany Hanrahan (North Penn), Saint Joseph’s

All-Rookie
Lib Lowry (Radnor), Duquesne
Katelyn Fay (Henderson), La Salle
Nicole Troost (Shawnee), Massachusetts
Genevieve Giblin, Saint Joseph’s
Caroline Hagan, Saint Joseph’s
Rachel Schwaab, Temple
Nicole Tiernan (Washington Township), Temple
Kirstie Connor, Temple

Defensive Player of the Year: Kristen Gregory (Owen J. Roberts), Duquesne
Rookie of the Year: Lib Lowry (Radnor), Duquesne

Colonial (CAA)

First Team
Kelli Joran Drexel Sr. M Downingtown Pa./Downingtown East
Caitlin McCartney Delaware So. M Doylestown, Pa./Archbishop Wood
Amanda Norcini Drexel Jr. M Wayne, Pa./Conestoga
Angela Biciocchi Delaware Sr. D Potomac, Md./Winston Churchill

Second Team
Chelsea Fay Delaware Jr. A Malvern, Pa.Md./Villa Maria Academy
Kyrstin Mackrides W&M Sr. A Newtown Square, Pa./Villa Maria
Alyse Maiden Drexel Sr. A Township, N.J./Washington Township
Jenna Dougherty W&M Jr. M Moorestown, N.J./Moorestown
Alex Burns ODU Sr. D Blue Bell, Pa./Archbishop Carroll

All-Rookie Team
Kara Dattellas Delaware Fr. A/M Camillus, N.Y./West Genesee
Emily Duffey Drexel Fr. M Mt. Laurel, N.Y./Lenape
Rachel Shaw ODU Fr. A/M Landsdale, Pa./North Penn

Patriot League
First Team

Midfield: Emily Maher (Pennridge), American (Jr.)
Midfield: Ana White (Strath Haven), Lafayette (Jr.)
Midfield: Laura Kleiber, Lafayette (Jr.)
Defense: Jenna Frost (Strath Haven), Colgate (So.)

Second Team
Attack: Addie Godfrey, Lafayette (Sr.)
Attack: Carli Sukonik (Harriton), Lehigh (So.)
Attack: Kathy Young (Villa Maria Academy), Navy (Sr.)
Midfield: Julie McBrien, Lehigh (Sr.)
Defense: Corinne Caracausa (Mount St. Joseph), Holy Cross (Jr.)
Defense: Rachel Martin, Lafayette (Jr.)
Defense: Lauren Willcox (Agnes Irwin), Lehigh (So.)

Midfield Player of the Year: Ana White (Strath Haven), Lafayette
Coach of the Year: Cindy Timchal (Haverford High, West Chester), Navy

Ivy League
First Team

A – Erin McMunn, Princeton (So. – Westminster, Md.)*
M – Sarah Lloyd, Princeton (Jr. – Severna Park, Md.)*
M – Shannon Mangini, Penn (Jr. – Garden City, N.Y.)*
D – Kate Ivory, Cornell (Sr. – Narberth, Pa./Episcopal Academy)
D – Meg Markham, Penn (So. – Manhasset, N.Y.)*
GK – Lucy Ferguson, Penn (So. – Montclair, N.J.)*

Second Team
A – Meredith Cain, Penn (Sr. – Pittsburgh)
M – Maddie Poplawski, Penn (Sr. – Springfield, Pa./Springfield-Delco)
D – Liz Bannantine, Princeton (Fr. – Baltimore)
GK – Caroline Franke, Princeton (Jr. – Annapolis, Md.)

Honorable Mention
A – Caroline Bunting, Penn (Sr. – Wellesley, Mass.)

Attacker of the Year: Erin McMunn, Princeton
Midfielder of the Year: Shannon Mangini, Penn
Defender of the Year: Kate Ivory, Cornell

American Lacrosse Conference
ALC First Team

Katie Guy, Penn State
Kelly Lechner, Penn State
Maggie McCormick, Penn State

ALC Second Team
Mackenzie Cyr, Penn State
Jenna Mosketti, Penn State

Coach of the Year: Amanda O’Leary (Spring-Ford, Temple), Florida

Big East
First Team

Kelyn Freedman (Radnor), Georgetown, Jr., M
Michelle Tumolo (Clearview Regional), Syracuse, Sr., A

Second Team
Jackie Froccaro, Villanova, So., A
Maddy Lesher (Archbishop Carroll), Loyola, Fr., D
Katrina Martinelli (Moorestown), Rutgers, Jr., A
Shannon Nee (Manheim Township), Connecticut, Fr., GK
Hannah Schmitt (Archbishop Carroll), Loyola, So., A

Atlantic Sun
Second Team

Karli Tobin (Moorestown) G Jacksonville Sr. Moorestown, N.J.
Freshman Team
Caili Guilday (Merion Mercy) G Stetson Fr. Wallingford, Pa.

Atlantic Coast (ACC)
Taylor Trimble (Episcopal Academy) Sophomore Midfield Duke
Emily Garrity (Strath Haven) Senior Midfield North Carolina

America East
Second Team

Casey Doyle D Sr New Hampshire Ivyland, Pa./Council Rock North

Mountain Pacific (MPSF)
First Team

Kate Henrich SR D Denver Lansdale, PA/Germantown Academy

Northeast (NEC)
Second Team

Allison Stathius, Monmouth So M Delran, NJ/Delran


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Division I roundup: @PennMLax wins, @LehighWLacrosse falls in playoffs