follow us on...

US Lacrosse Women’s National Tournament: Full standings, today’s schedule

Sunday, 26th May 2013

Categories Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/26/13

Standings after Saturday’s games at the US Lacrosse Women’s National Tournament at Lehigh University.

Onondaga Pool A
Team W L T GF GA
DC Metro 1 3 0 0 37 22
NJ South 1 2 1 0 31 18
LI Metro 2 1 2 0 24 31
LNE 1 1 2 0 31 33
Balt Metro 2 0 2 0 7 26

Onondaga Pool B
Team W L T GF GA
LI Metro 1 2 0 1 36 15
DC Metro 2 2 1 0 25 25
Balt Metro 1 1 2 0 26 30
NJ North 1 1 2 0 19 35
Philly 1 0 1 1 14 15

Sunday, May 26
7 am – New Jersey North 1 vs. Philly 1
7 am – DC Metro 1 vs. Baltimore Metro 2
8:10 am – Long Island Metro 1 vs. DC Metro 2
8:10 am – Lower New England 1 vs. New Jersey South 1
9:20 am – Baltimore Metro 1 vs. Philly 1
9:20 am – Long Island Metro 1 vs. Baltimore Metro 2

Reseed for bracket play
11:40 am – Semifinal: A1 vs. B2
11:40 am – Semifinal: B1 vs. A2
12:50 pm – A3 vs B3
12:50 pm – A4 vs. B4
2 pm – A5 vs. B5
2 pm – 3rd place game: Semifinal losers
2 pm – Championship game: Championship winners

Seneca Pool A
Team W L T GF GA
LI Metro 3 3 0 0 34 18
LNE 2 2 1 0 29 25
Upstate NY 1 2 0 28 33
NJ South 2 1 2 0 22 26
DC Metro 3 0 2 0 10 21

Seneca Pool B
Team W L T GF GA
LNE 3 2 0 1 25 19
Philly 2 2 0 1 35 25
Hudson Valley 1 2 0 28 27
Eastern Shore 0 1 1 14 19
NJ North 2 0 2 1 28 40

Sunday, May 26
7 am – New Jersey South 2 vs. DC Metro 3
7 am – Hudson Valley vs. Eastern Shore
8:10 am – Long Island Metro 3 vs. Lower New England 2
8:10 am – Lower New England 3 vs. New Jersey North 2
9:20 am – Upstate NY vs. DC Metro 3
9:20 am – Philly 2 vs. Eastern Shore

Reseed for bracket play

11:40 am – A5 vs. B5
11:40 am – A4 vs. B4
12:50 pm – A3 vs. B3
12:50 pm – A2 vs. B2
2 pm – A1 vs. B1

Oneida Pool A
Team W L T GF GA
NH/VT 1 3 0 0 36 23
Baltimore Metro 3 2 1 0 39 23
DC Metro 4 1 2 0 25 33
WNY/G. Roch 1 1 2 0 30 35
Orlando 0 2 0 11 27

Oneida Pool B
Team W L T GF GA
Colorado 1 3 0 0 38 20
Philly 3 2 0 1 33 21
IL/WI 1 2 0 32 34
Adirondack 0 2 1 23 34
NorCal 1 0 2 0 9 26

Sunday, May 26

7 am – WNY/Rochester 1 vs. Orlando 1
7 am – IL/WI vs. Nor Cal 1
8:10 am – Baltimore Metro 3 vs. DC Metro 4
8:10 am – Philly 3 vs. Colorado 1
9:20 am – NH/VT 1 vs. Orlando 1
9:20 am – Adirondack vs. Nor Cal 1

Reseed for bracket play
11:40 am – A5 vs. B5
11:40 am – A4 vs. B4
12:50 pm – A3 vs. B3
12:50 pm – A2 vs. B2
2 pm – A1 vs. B1

Tuscarora Pool A
Team W L T GF GA
North Carolina 1 2 0 0 19 9
South FL 1 1 1 21 18
Georgia 1 1 1 1 24 27
DC Metro 5 1 2 0 23 31

Tuscarora Pool B
Team W L T GF GA
San Diego 2 0 1 34 17
Philly 4 2 1 0 30 22
LNE 5 1 0 1 28 12
Texas 1 1 2 0 24 29
North Coast OH 0 3 0 11 47

Sunday, May 26

7 am – Lower New England 4 vs. North Carolina 1
7 am – Philly 4 vs. Lower New England 5
8:10 am – South Florida vs. DC Metro 5
8:10 am – San Diego vs. North Coast Ohio
9:20 am – Georgia 1 vs. North Carolina 1
9:20 am – Texas 1 vs. Lower New England 5

Reseed for bracket play

11:40 am – A5 vs. B5
11:40 am – A4 vs. B4
12:50 pm – A3 vs. B3
12:50 pm – A2 vs. B2
2 pm – A1 vs. B1

Mohawk Pool A
Team W L T GF GA
Virginia 2 0 1 44 18
Wash State 2 0 1 39 21
Pittsburgh 2 1 0 40 28
NorCal 2 0 2 0 11 35
OC/LA 1 0 3 0 15 47

Mohawk Pool B

Team W L T GF GA
NH/VT 2 3 0 0 32 21
Philly 5 1 0 1 23 22
Utah/Idado 1 1 1 23 29
Central Ohio 1 2 0 26 23
Maine 0 3 0 26 35

Sunday, May 26

7 am – Washington State vs. Nor Cal 2
7 am – NH/VT 2 vs. Philly 5
8:10 am – Virginia vs. Pittsburgh
8:10 am – Maine vs. UT/ID
9:20 am – Orange County/LA 1 vs. Nor Cal 2
9:20 am – Central Ohio vs. Philly 5

Reseed for bracket play
11:40 am – A5 vs. B5
11:40 am – A4 vs. B4
12:50 pm – A3 vs. B3
12:50 pm – A2 vs. B2
2 pm – A1 vs. B1

Cayuga Pool A
Team W L T GF GA
Central PA 3 0 0 40 21
Southern OH 2 1 0 33 26
Tennessee 1 2 0 30 22
South Carolina 0 3 0 13 48

Cayuga Pool B

Team W L T GF GA
WNY/G. Roch 2 2 0 1 24 18
Indiana/Kentucky 2 1 0 24 21
Oregon 1 1 1 27 18
Orlando 2 0 3 0 15 33

Sunday, May 26
7 am – Game 1 (A3 vs. B4)
7 am – Game 2 (A4 vs. B3)
8:10 am – Game 3 (A1 vs. B2)
8:10 am – Game 4 (A2 vs. B1)
10:30 am – 7th place: Losers Game 1/2
10:30 am – 5th place: Winners Games 1/2
12:50 pm – 3rd place: Losers Games 3/4
12:50 pm – 1st place: Winners Games 3/4

Iroquois Pool A
Team W L T GF GA
Georgia 2 3 0 0 47 11
Central (MO/KS) 2 1 0 28 27
OC/LA 2 1 2 0 21 40
Arizona 0 3 0 19 37

Iroquois Pool B
Team W L T GF GA
Colorado 2 3 0 0 40 13
North Carolina 2 2 1 0 35 18
Texas 2 0 2 1 22 38
Gulf Coast 0 2 1 16 44

Sunday, May 26
7 am – Game 1: A3 vs. B4
7 am – Game 2: B3 vs. A4
8:10 am – Game 3: A1 vs. B2
8:10 am – Game 4: B1 vs. A2
10:30 am – 7th place: Losers Games 1/2
10:30 am – 5th place: Winners Games 1/2
11:40 am – 3rd place: Losers Games 3/4
11:40 am – 1st place: Winners Games 3/4

Senior Only Pool A
Team W L T GF GA
Forest 2 0 0 31 10
Navy 2 0 0 30 6
Maroon 0 2 0 8 32
Red 0 2 0 8 29

Sunday, May 26
9:20 am – Red vs. Maroon
9:20 am – Navy vs. Forest
Reseed for bracket play
11:40 am – 3rd place: #3 Seed vs. #4 Seed
11:40 am – 1st place: #1 Seed vs. #2 Seed


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Thursday’s Delaware boys’, girls’ lacrosse roundup: Cape Henlopen, Salesianum boys earn out-of-state wins