follow us on...

Updated listing of Philly girls’ high school lacrosse state, district, league champions

Saturday, 25th June 2011

Categories Girl's/Women's, High School, Stats  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/25/11

(Note – For a full listing of all Philly girls’ lacrosse archives of champions, all-league and all-American honors, standings and statistics, click here or go to the statistics section in the drop-down menu)

PIAA Champions
2009 – Radnor 20, Strath Haven 10
2010 – Radnor 14, Springfield-Delco 7
2011 – Garnet Valley 17, Downingtown East 14

*Note – before 2009, the District 1 champion was recognized as the state champion

District 1 Champions
1976 – Harriton
1977 – Central Bucks West
1978 – Central Bucks West
1979 – Penncrest
1980 – Marple Newtown
1981 – Marple Newtown
1982 – Marple Newtown
1983 – Ridley
1984 – Boyertown
1985 – Boyertown
1986 – Radnor
1987 – Marple Newtown
1988 – Phoenixville
1989 – West Chester East
1990 – West Chester East
1991 – Unionville
1992 – Unionville
1993 – Boyertown
1994 – Boyertown
1995 – Marple Newtown
1996 – Henderson
1997 – Henderson
1998 – Henderson

Class AA
1999 – Radnor 8, Springfield-Delco 5
2000 – Radnor 8, Springfield-Delco 7
2001 – Owen J. Roberts 14, Great Valley 3
2002 – Great Valley 12, Springfield-Delco 9
2003 – Springfield-Delco 9, Unionville 8
2004 – Springfield-Delco 11, Great Valley 10
2005 – Great Valley 10, Unionville 4
2006 – Springfield-Delco 8, Unionville 3
2007 – Springfield-Delco 16, Strath Haven 8
2008 – Springfield-Delco 13, Great Valley 11

Class AAA
1999 – Conestoga def. Henderson
2000 – Conestoga def. Henderson
2001 – Radnor 13, Conestoga 10
2002 – Conestoga 13, Ridley 11
2003 – Radnor 8, Conestoga 5
2004 – Conestoga 13, Ridley 7
2005 – Conestoga 7, Radnor 4
2006 – Conestoga 10, West Chester East 9
2007 – West Chester East 12, Ridley 10
2008 – Radnor 15, Bayard Rustin 11

One classification
2009- Springfield-Delco 14, Radnor 9
2010 – Radnor 8, Springfield-Delco 6
2011 – Downingtown East 22, Garnet Valley 12

How many state championships have you won?
Radnor – 8
Conestoga – 6
Springfield-Delco – 5
Marple Newtown – 5
Boyertown – 4
Henderson – 3
West Chester East – 3
Central Bucks West – 2
Great Valley – 2
Unionville – 2
Harriton – 1
Owen J. Roberts – 1
Penncrest – 1
Phoenixville – 1
Ridley – 1

Pennsylvania Independent Schools Championship
2011 – Episcopal Academy 14, Penn Charter 6


District 11 champions

2009 – Southern Lehigh 17, Nazareth 10
2010 – Nazareth 17, Emmaus 8
2011 – Emmaus 9, Southern Lehigh 7

League champions

Athletic Association of Catholic Academies
2005 – Merion Mercy 16, Mount St. Joseph 5
2006 – Villa Maria Academy 14, Merion Mercy 11
2007 – Merion Mercy 10, Villa Maria Academy 8
2008 – Villa Maria Academy 18, Merion Mercy 9
2009 – Merion Mercy 15, Villa Maria Academy 14
2010 – Merion Mercy 17, Villa Maria Academy 13
2011 – Merion Mercy 13, Villa Maria Academy 10

Catholic League champions
1995 – Cardinal O’Hara
1996 – Cardinal O’Hara
1997 – St. Hubert
1998 – St. Hubert
1999 – Archbishop Prendergast
2000- St. Hubert
2001 – Archbishop Carroll 21, Conwell-Egan 3
2002- Archbishop Carroll 16, Cardinal O’Hara 2
2003- Archbishop Carroll 12, Conwell-Egan 8
2004- Archbishop Carroll 19, St. Hubert 4
2005- Archbishop Carroll 11, Archbishop Wood 6
2006- Archbishop Carroll 19, Archbishop Wood 4
2007- Archbishop Carroll 16, Archbishop Wood 3
2008 – Archbishop Carroll 17, Archbishop Wood 4
Catholic League/District 12 champions
2009 – Archbishop Carroll 16, Archbishop Wood 8
2010 – Archbishop Carroll 13, Archbishop Wood 6
2011 – Archbishop Carroll 17, Archbishop Wood 5

Central League champions
2004 – Springfield-Delco
2005 – Conestoga
2006 – Conestoga
2007 – Springfield-Delco
2008 – Radnor
2009 – Radnor
2010 – tie – Radnor, Springfield-Delco, Strath Haven
2011 – tie – Radnor, Springfield-Delco, Garnet Valley, Harriton

Ches-Mont League champions
2004 – West Chester East
2005 – West Chester East
2006 – West Chester East
2007 – West Chester East
2008 – Bayard Rustin (American) & Downingtown West (National)
2009 – Unionville
2010 – Great Valley
2011 – Downingtown East

Del-Val League champions
2007 – Sun Valley
2008 – Harriton, Interboro, Sun Valley
2009 – Interboro

Friends Schools League Champions
1982 – Germantown Friends 10, George School 4
1983 – Germantown Friends 9, George School 5
1984 – Germantown Friends 14, Friends’ Central 4
1985 – Germantown Friends 12, Friends’ Central 10
1986 – Germantown Friends 15, Friends’ Central 7
1987 – Germantown Friends 11, Friends’ Central 8
1988 – Germantown Friends 11, Friends’ Central 6
1989 – Germantown Friends 18, Friends’ Central 7
1990 – Germantown Friends 15, Friends’ Central 7
1991 – Germantown Friends 13, Friends’ Central 8
1992 – Germantown Friends 18, Friends’ Central 6
1993 – George School 9, Germantown Friends 8
1994 – George School 16, Germantown Friends 13
1995 – George School 13, Germantown Friends 10
1996 – Germantown Friends 12, Moorestown Friends 8
1997 – Moorestown Friends 6, Germantown Friends 5
1998 – Moorestown Friends 9, Academy New Church 8
1999 – Germantown Friends 11, Moorestown Friends 7
2000 – Westtown School 12, Friends’ Central 10
2001 – Friends’ Central 10, Westtown School 8
2002 – Friends’ Central 12, Germantown Friends 11
2003 – Germantown Friends 6, George School 5 (2OT)
2004 – Westtown School 16, Friends’ Central 5
2005 – Friends’ Central 10, Germantown Friends 9
2006 – Germantown Friends 15, George School 13
2007 – Shipley School 15, Friends’ Central 12
2008 – Germantown Friends 15, George School 13
2009 – Germantown Friends 15, Shipley 7
2010 – Friends’ Central 13, Germantown Friends 2
2011 – Friends’ Central 9, Germantown Friends 7

Inter-Ac League champions
2000 – Episcopal Academy
2001 – Episcopal Academy
2002 – Episcopal Academy
2003 – Episcopal Academy
2004 – Germantown Academy
2005 – Episcopal Academy, Germantown Academy
2006 – Agnes Irwin, Episcopal Academy
2007 – Episcopal Academy
2008 – Episcopal Academy
2009 – Episcopal Academy
2010 – Episcopal Academy
2011 – Episcopal Academy

Pioneer Athletic Conference champions
2001 – Owen J. Roberts
2002 – Great Valley
2003 – Pottstown
2004 – Boyertown
2005 – Boyertown
2006 – Boyertown
2007 – Boyertown 14, Spring-Ford 3
2008 – Boyertown 14, Spring-Ford 8
2009 – Boyertown 19, Methacton 5
2010 – Boyertown 17, Methacton 9
2011 – Boyertown 13, Methacton 7

Public League
2010 – George Washington
2011 – Girls’ High 14, George Washington 0

Southern Chester County League champions
2004 – Great Valley
2005 – Great Valley
2006 – Unionville
2007 – Great Valley (final year of league)

Suburban One American Conference champions
2004 – Plymouth Whitemarsh
2005 – Souderton
2006 – Upper Dublin
2007 – Cheltenham
2008 – Upper Dublin
2009 – Upper Dublin
2010 – Upper Dublin
2011 – Upper Dublin

Suburban One Continental Conference champions
2006 – Central Bucks East
2007 – Hatboro-Horsham
2008 – Council Rock South
2009 – North Penn
2010 – North Penn
2011 – North Penn

Suburban One National Conference champions
2004 – North Penn
2005 – North Penn
2006 – Council Rock North
2007 – tie – Council Rock North, Abington, North Penn
2008 – tie – North Penn, Abington
2009 – Abington
2010 – tie – Abington, Council Rock North
2011 – Council Rock North

For additions or corrections, contact us at golax@phillylacrosse.com


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines