follow us on...

Updated listing of Philly boys’ high school state, EPSLA, district, league champions

Saturday, 25th June 2011

Categories Boy's/Men's, High School, Stats  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/25/11

Note – For a full listing of archived statistics such as all-league, all-American honors, standings, playoff results and scoring leaders, click here or go to the stats page in the drop-down menu

State Champions
As chosen by coaches

1965 – Hill School
1966 – Lower Merion
1967 – Lower Merion
1968 – Haverford School

Avery F. Blake Memorial Trophy winner
1969 – Lower Merion 5, Haverford School 4
1970 – Harriton 3, Lower Merion 2
1971 – Harriton 6, Abington 5
1972 – Harriton 6, Haverford School 5
1973 – Henderson 12, Hill School 6
1974 – Penn Charter 4, Harriton 3
1975 – Penn Charter 11, Harriton 10
1976 – Penn Charter 11, Abington 10
1977 – Lower Merion 5, Abington 4 (OT)
1978 – Springfield-Delco 12, Lower Merion 9
1979 – Lower Merion 12, Abington 4
1980 – Haverford School 8, Lower Merion 2
1981 – Abington defeated Haverford School
1982 – Springfield-Delco 12, Henderson 4
1983 – Penn Charter 4, Episcopal Academy 2
1984 – Lower Merion 9, Hill School 5
1985 – Haverford School 7, Episcopal Academy 4
1986 – Hill School 9, Haverford School 7
1987 – Episcopal Academy 19, Germantown Academy 12
1988 – West Chester East 8, Ridley 7
1989 – Penn Charter 7, Episcopal Academy 6, 3OT
1990 – Germantown Academy 6, Episcopal Academy 5
1991 – Episcopal Academy 9, Penn Charter 8
1992 – Springfield-Delco defeated Episcopal Academy
1993 – Germantown Academy
1994 – Ridley 7, Springfield-Delco 6
1995 – Episcopal Academy 5, Ridley 2
1996 – Episcopal Academy 9, Springfield-Delco 3
1997 – Ridley 10, Springfield-Delco 8
1998 – Ridley 6, Haverford School 5 (3OT)
1999 – Lower Merion 11, Ridley 4

EPSLA Champions
2000 – Haverford School 10, Penncrest 9 (OT)
2001 – Ridley 8, Germantown Academy 7
2002 – Ridley 8, Malvern Prep 6
2003 – Ridley 11, Radnor 4
2004 – La Salle 14, Malvern Prep 3
2005 – Haverford School 15, La Salle 9
2006 – Malvern Prep 6, Haverford School 5 (OT)
2007 – Downingtown East 8, La Salle 4
2008 – La Salle 4, Malvern Prep 3

Keystone Cup Champions
2000 – Haverford School 11, Mt. Lebanon 8
2001 – Ridley 12, Sewickley 4
2002 – Ridley 15, Mt. Lebanon 4
2003 – Ridley 13, Mt. Lebanon 7
2004 – La Salle 13 Shady Side Academy 5
2005 – Haverford School 19, Hempfield 9
2006 – Malvern Prep 15, Manheim Township 5
2007 – Downingtown East 5, Mt. Lebanon 3
2008 – La Salle 7, Manheim Township 5

PIAA Champions
2009: La Salle 7, Conestoga 3
2010: Conestoga 10, La Salle 6
2011: Conestoga 13, St. Joseph’s Prep 4

How Many State Titles Have You Won?
Lower Merion – 7
Ridley – 6
Haverford School – 5
Penn Charter – 5
Episcopal Academy – 4
La Salle – 3
Springfield-Delco – 3
Harriton – 3
Hill School – 2
Germantown Academy – 2
Conestoga – 2
West Chester East – 1
Henderson – 1
Malvern Prep – 1
Abington – 1
Downingtown East 1

Public School Winners – 25
Private School Winners – 22

Inter-Ac Invitational championship
2009- Haverford School 9, Malvern Prep 5
2010- Haverford School 7, Episcopal Academy 6, OT
2011- Haverford School 5, Malvern Prep 4

PIAA Boys’ District 1 champions
2009 – Conestoga 7, Downingtown East 4
2010 – Conestoga 8, Springfield-Delco 4
2010 – Conestoga 10, Central Bucks East 4

PIAA District 11 Champions

2009 – Emmaus 20, Parkland 6
2010 – Emmaus 11, Allentown Central Catholic 6
2010 – Allentown Central Catholic 16, Nazareth 5

League champions
Catholic League Boys’ Champions
1993 – La Salle 7, Bishop Egan 6
1994 – Archbishop Carroll 5, La Salle 3
1995 – La Salle 10, Monsignor Bonner 4
1996 – La Salle 16, Archbishop Carroll 7
1997 – La Salle 20, Archbishop Carroll 6
1998 – La Salle 8, Archbishop Carroll 6
1999 – La Salle 7, St. Joseph’s Prep 5
2000- La Salle 12, St. Joseph’s Prep 11 (OT)
2001 – La Salle 8, Archbishop Ryan 5
2002- La Salle 9, St. Joseph’s Prep 6
2003- St. Joseph’s Prep 9, La Salle 7
2004- La Salle 12, St. Joseph’s Prep 3
2005- La Salle 13, St. Joseph’s Prep 2
2006- La Salle 10, St. Joseph’s Prep 7
2007- La Salle 10, St. Joseph’s Prep 4
2008 – La Salle 6, St. Joseph’s Prep 5

Catholic League/District 12 Champions

2009 – La Salle 4, St. Joseph’s Prep 3
2010 – La Salle 7, St. Joseph’s Prep 5
2011 – St. Joseph’s Prep 8, La Salle 6

Central League champions
2004 – Penncrest
2005 – Springfield-Delco
2006 – Conestoga
2007 – Conestoga
2008 – Ridley
2009 – Conestoga
2010 – Springfield-Delco
2011 – Conestoga

Ches-Mont League/Suburban League champions
2004 – West Chester East
2005 – Tie – Downingtown East, West Chester East
2006 – Tie – Downingtown East, Henderson
2007 – Downingtown East
2008 – Downingtown East
2009 – Downingtown East
2010 – Tie – Downingtown East, Downingtown West
2011 – Downingtown West

Del-Val League champions
2003 – Sun Valley
2004 – Sun Valley
2005 – Garnet Valley
2006 – Garnet Valley
2007 – Garnet Valley
2008 – Garnet Valley (final year of league)

Friends Schools League champions
1996 – George School 12, Academy of the New Church 6
1997 – Academy of the New Church 11, George School 1
1998 – Academy of the New Church 9, George School 3
1999 – Academy of the New Church 4, George School 3
2000 – George School 8, Academy of the New Church 5
2001 – Academy of the New Church 13, George School 3
2002 – Academy of the New Church 12, George School 10
2003 – Academy of the New Church 3, George School 1
2004 – Friends’ Central 15, George School 5
2005 – Academy of the New Church 6, George School 5
2006 – Shipley 16, Friends’ Central 9
2007 – Academy of the New Church 12, Friends’ Central 3
2008 – Friends’ Central 8, Shipley 5
2009 – Shipley 6, Academy of the New Church 4
2010 – Shipley 12, Academy of the New Church 5
2011 – Shipley 15, Academy of the New Church 6

Inter-Ac League champions
2004 – Haverford School, Malvern Prep
2005 – Haverford School, Malvern Prep
2006 – Haverford School
2007 – Haverford School, Malvern Prep
2008 – Malvern Prep
2009 – Haverford School, Malvern Prep
2010 – Haverford School, Malvern Prep
2011 – Haverford School


Lehigh Valley Conference champions

2009 – Emmaus 16, Easton 5
2010 – Emmaus 16, Allentown Central Catholic 3
2011 – Emmaus 8, Allentown Central Catholic 7


Northeast League champions

2004 – Holy Ghost Prep
2005 – Shipley School
2006 – Holy Ghost Prep
2007 – Academy of the New Church
2008 – Holy Ghost Prep (final year of league)

Penn Valley League (Lehigh Valley) champions

1999 – Parkland
2000 – Moravian Academy
2001 – Emmaus
2002 – Moravian Academy
2003 – Moravian Academy
2004 – Pottsgrove
2005 – Southern Lehigh
2006 – Perkiomen Valley
2007 – Emmaus
2008 – Emmaus (last champion; league has disbanded)

Pioneer Athletic Conference champions
2007 – Spring-Ford 11, Owen J. Roberts 10 (OT)
2008 – Owen J. Roberts 15, Spring-Ford 4
2009 – Owen J. Roberts 8, Spring-Ford 7
2010 – Owen J. Roberts 11, Spring-Ford 9
2011 – Spring-Ford 20, Owen J. Roberts 13

Suburban One American Conference champions
2007 – Upper Dublin
2008 – Upper Dublin
2009 – Upper Dublin
2010 – tie – Upper Merion, Wissahickon
2011 – Plymouth Whitemarsh

Suburban One Continental Conference champions
2007 – Central Bucks East
2008 – Central Bucks East
2009 – Central Bucks East
2010 – tie – Central Bucks East, Hatboro-Horsham
2011 – Central Bucks East

Suburban One National Conference champions
2007 – Abington
2008 – Abington
2009 – Abington
2010 – Abington
2011 – Abington

Suburban One League (before divisions)
2005 – Central Bucks East
2006 – Central Bucks East

For additions or corrections, contact us at golax@phillylacrosse.com


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines