follow us on...

Updated 2010 Philly boys’ scoring leaders

Wednesday, 3rd November 2010

Categories Boy's/Men's, High School, Stats  
 

Phillylacrosse.com, Posted 11/3/10

2010 Philly Boys’ Scholastic Scoring Leaders
According to statistics reported to Phillylacrosse.com
(to make additions or corrections, e-mail us at golax@phillylacrosse.com; information must be verified by head coach)

Abington's Matt Rambo

Goals
Matt Rambo (Abington) 78

Andrew Mongeluzzi (Lower Merion) 76
Jordan Wolf (Lower Merion) 73
Drew Thomas (Spring-Ford) 70
Michael Thompson (Bishop Shanahan) 67
Ryan Kreston (Hatboro-Horsham) 61
Colin Joka (Plymouth Whitemarsh) 60
Nate Hare (Upper Merion) 58
Colin Keegan (Springfield-Delco) 58
Dan Kinek (Emmaus) 58
Mike Montella (Garnet Valley) 57
Mark Dolphin (Strath Haven) 56
Brian Bock (Spring-Ford) 55
Keegan Lawton (Bishop Shanahan) 55
Luc Minnich (Upper Merion) 55
Ethan Heisman (Henderson) 54
Joey Jones (Abington) 54
Kevin Reinert (Parkland) 50
Eddie McLoughlin (Cardinal O’Hara) 49
Ryan Higgins (Downingtown West) 48
Julius Mouser (Shipley School) 48
Matt Salvetti (Boyertown) 48
Joe Venit (Springfield-Delco) 48
Ryan Ambler (Abington) 47
Ryan Higgins (Downingtown West) 47
Joey Sankey (Penn Charter) 47
Josh Caven (Pennsbury) 46
Richard Kaiser (Unionville) 46
Tate Klidonas (Emmaus) 46
Justin Morgan (Perkiomen Valley) 45
Tyler White (Penn Charter) 45
Stephen Aitken (Haverford School) 44
Andrew Caldwell (Penncrest) 44
Mike Litner (Shipley School) 44
Kohl Batdorf (Owen J. Roberts) 43
Kevin Figaniak (Pennridge) 43
Kyle Gilliam (Sun Valley) 43
Jeff Heath (St. Joseph’s Prep) 43
Spencer Lussier (Radnor) 43
Alex Fetterman (Central Bucks East) 42
Shane Franzone (Norristown) 42
Tyler Odell (Episcopal Academy) 42
Gregor Davidheiser (Hill School) 41
Kevin Forster (La Salle) 41
Beau Jones (Germantown Academy) 41
Tim Golder (Avon Grove) 40
Shane Morrell (Episcopal Academy) 40
Mike Nowoswiat (Unionville) 40
Zach Schulman (Plymouth Whitemarsh) 40
Andrew Cacchio (Holy Ghost Prep) 39
Anthony Hensley (Abington) 39
Will Scott (Emmaus) 39
Damian Sobieski (Avon Grove) 39
Brian Keith (Archbishop Carroll) 38
Max Siskind (Henderson) 38
Eric Warden (Garnet Valley) 38
Colin Becker (Holy Ghost Prep) 37
Matt Brodzik (Central Bucks East) 37
Steve Smyrl (Garnet Valley) 37
Zach Fink (Harriton) 36
Ricky Lehman (Garnet Valley) 36
Nick Pisko (Abington) 36
Reid Weber (Germantown Academy) 36
Christian Cardinal (La Salle) 35
John Cimbalista (New Hope-Solebury) 35
Mike Gagner (Shipley School) 35
Jeff Gebert (Wissahickon) 35
Chris Gifford (Council Rock North) 35
Ricky Jutkiewicz (Pennsbury) 35
Mike Leyden (Haverford High) 35
Nick Lucchesi (Wissahickon) 35
Pat Nolan (Plymouth Whitemarsh) 35
Rich Rambo (Abington) 35
Carl Walrath (Haverford School) 35
Daniel Minnich (Parkland) 34
Ricky Jutkiewicz (Pennsbury) 34
Eric Sanders (Downingtown West) 34
Sean Rooney (Lansdale Catholic) 34
Sean Boyd (Council Rock South) 34
Dennis Chichkin (Council Rock South) 34
Steve Jackson (Archbishop Wood) 34
Ryan Flynn (Archbishop Carroll) 34
Frankie Jackson (Sun Valley) 34
Tyler Fuhrman (Boyertown) 34
Chris Brady (Neshaminy) 33
Zach Fink (Harriton) 33
brian Dick (Wissahickon) 33
Shane Morrell (Episcopal Academy) 33
Drew McIntyre (Archbishop Wood) 33
Pat Resch (La Salle) 33
Tyler Johnston (Ridley) 33
Ben Junior (Radnor) 33
Craig Kashner (Penncrest) 33
Mark Jackson (Malvern Prep) 33
Ted Wolter (Hill School) 32
Bryan Ziegler (Souderton) 32
Calvin Hopkins (Pennsbury) 32
Jeff Cimbalista (New Hope-Solebury) 32
Bob McNamara (Cardinal O’Hara) 31
Tyler Shablin (Council Rock North) 31
Eric Sanders (Downingtown West) 31
PJ Mara (Hill School) 31
Calvin Hopkins (Pennsbury) 30
Steve Ward (Emmaus) 30
Alex Millard (Boyertown) 30
Brendan McGrath (Haverford School) 30
Matt Walters (Haverford School) 30
Bobby Clemens (Sun Valley) 30
Carter Robinson (New Hope-Solebury) 30
David Cicchini (Parkland) 30
Nate Smith-Ide (Hill School) 30
Trevor Hornby (Avon Grove) 30

Assists
Ryan Ambler (Abington) 68
Trevor Kupecki (Upper Merion) 68
Joey Jones (Abington) 55
Bobby Clemens (Sun Valley) 51
Will Scott (Emmaus) 51
Ryan Kreston (Hatboro-Horsham) 50
Carl Walrath (Haverford School) 48
Eric Warden (Garnet Valley) 48
Max Siskind (Henderson) 43
Jordan Wolf (Lower Merion) 42
Nick Sterge (Shipley School) 41
Drew Thomas (Spring-Ford) 40

Points
Jordan Wolf (Lower Merion) 73-42-115
Ryan Ambler (Abington) 47-68-115
Ryan Kreston (Hatboro-Horsham) 61-50-111
Drew Thomas (Spring-Ford) 70-40-110
Joey Jones (Abington) 54-55-109
Matt Rambo (Abington) 78-24-102
Trevor Kupecki (Upper Merion) 27-68-95
Will Scott (Emmaus) 39-51-90
Andrew Mongeluzzi (Lower Merion) 76-13-89
Eric Warden (Garnet Valley) 38-48-86


READERS COMMENTS (1)

  1. Vinina Hawkins says:

    Congrats Matt Rambo!!!!

Latest Headlines

USILA Rankings: @PennMensLax is No. 10 in Division I; @CabriniMLax No. 5 in D3