follow us on...

La Salle moves up to No. 9 in Under Armour/Inside Lacrosse Power Rankings

Friday, 30th April 2010

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

Phillylacrosse.com, Posted 4/30/10

La Salle moved up to the No. 9 position in this week’s under Armour/Inside Lacrosse power Rankings. Conestoga dropped 12 spots to No. 18

1. West Islip (N.Y.) (10-0)

Previous: 2. Beat Bay Shore 16-7, Patchogue-Medford 19-1, Smithtown East 11-5. Next: Tomorrow vs. Sachem North.

2. Calvert Hall (Md.) (11-1)

Previous: 3. Beat Spalding 14-10, St. Paul’s 14-7. Next: Tomorrow vs. Severn.

3. Deerfield (Mass.) (10-0)

Previous: 5. Beat Phillips Andover 9-4, Northfield Mount Hermon 15-2. Next: Saturday @ Hotchkiss.

4. Gilman (Md.) (10-1)

Previous: 1. Lost to Boys’ Latin 13-12, beat Spalding 14-8. Next: Tomorrow @ St. Paul’s.

5. LaFayette (N.Y.) (9-0)

Previous: 4. Beat Jordan-Elbridge 15-3, Cazenovia Central 11-10, Westhill 14-5. Next: Today @ Homer.

6. Delbarton (N.J.) (9-1)

Previous: 7. Beat Ridgewood 6-3, Montclair 12-11. Next: Saturday @ Kinnelon.

7. Chaminade (N.Y.) (8-1)

Previous: 11. Beat Iona Prep 12-7. Next: Tomorrow vs. Holy Trinity.

8. St. Mary’s Annapolis (Md.) (12-1)

Previous: 18. Beat Loyola Blakefield 11-7, Friends 22-1. Next: Tomorrow @ McDonogh.

9. La Salle (Pa.) (9-3)

Previous: 16. Beat Haverford 10-3, St. Joe’s Prep 16-6, Northeast Catholic 17-1. Next: Friday @ Archbishop Ryan.

10. Saint Andrew’s (Fla.) (24-0)

Previous: 9. Beat Lake Highland Prep 15-2, Lake Brantley 19-5 for the FHSAA State Championship. Next: Season over.

11. West Genesee (N.Y.) (9-1)

12. Beat Corcoran 10-9, Oswego 14-5. Next: Tomorrow @ Nottingham.

12. Yorktown (N.Y.) (7-1)

Previous: 12. Beat Darien 9-6. Next: Today vs. Hendrick Hudson.

13. Worthington Kilbourne (Ohio) (10-0)

Previous: 14. Beat Cincinnati St. Xavier 11-4, Upper Arlington 10-8. Next: Monday vs. Brother Rice.

14. Boys’ Latin (Md.) (12-2)

Previous: 23. Beat Gilman 13-12, Glenelg 11-5. Next: Tomorrow vs. Loyola Blakefield.

15. Georgetown Prep (Md.) (16-3)

Previous: 8. Beat DeMatha 8-5, Episcopal 9-2, lost to Landon 6-5. Next: Saturday vs. Urbana.

16. Cold Spring Harbor (N.Y.) (11-1)

Previous: 15. Beat Seaford 8-4, Clarke 13-1. Next: Tomorrow @ Manhasset.

17. Shoreham Wading-River (N.Y.) (9-0)

Previous: Unranked. Beat East Hamption 12-11 in overtime, Rocky Point 14-6. Next: Today vs. Happauge.

18. Conestoga (Pa.) (13-1)

Previous: 6. Beat Harriton 12-6, lost to St. Joe’s Prep 12-11 in overtime, beat Radnor 11-8. Next: Today vs. Marple Newtown.

19. Ridgefield (Conn.) (8-0)

Previous: 19. Beat Trinity Catholic 22-2, Somers 17-9, Greenwich 12-8. Next: Saturday vs. St. Joseph Trumbull.

20. Manhasset (N.Y.) (10-1)

Previous: 20. Beat Garden City 8-2, Mineola 14-5. Next: Tomorrow vs. Cold Spring Harbor.

21. Niskayuna (N.Y.) (9-0)

Previous: 21. Beat Saratoga Springs 9-1, Duxbury 13-2, Colonie 14-3. Next: Today @ Shaker.

22. St. Anthony’s (N.Y) (7-2)

Previous: 22. Beat John Jay-Cross River 12-5, St. John the Baptist 16-3. Next: Tuesday vs. Chaminade.

23. Summit (N.J.) (10-1)

Previous: 24. Beat Madison 12-6, Mendham 8-2. Next: Tomorrow @ Chatham.

24. Corning East (N.Y.) (10-0)

Previous: Unranked. Beat Vestal 11-7, Ithaca 8-7. Next: Tomorrow @ Binghamton

25. Landon (Md.) (15-3)

Previous: Unranked. Beat Bullis 9-3, Georgetown Prep 6-5. Next: Tomorrow vs. O’Connell.

Dropped Out

Kent Denver (Colo.) (10-2)

Previous: 13. Lost to Mullen 9-7, Cherry Creek 11-6, beat Regis Jesuit 7-3.

Upper Arlington (Ohio) (9-1)

Previous: 17. Beat Detroit Country Day 15-5, Birmingham Seaholm 21-6, lost to Worthington Kilbourne 10-8.

Rocky Point (N.Y.) (8-1)

Previous: 25. Beat Happauge 10-4, lost to Shoreham Wading-River 14-6.

Regional Rankings

Mid-Atlantic

1. Calvert Hall (Md.) (11-1)

2. Gilman (Md.) (10-1)

3. Delbarton (N.J.) (9-1)

4. St. Mary’s Annapolis (Md.) (12-1)

5. La Salle (Pa.) (9-3)

6. Boys’ Latin (Md.) (12-2)

7. Georgetown Prep (Md.) (16-3)

8. Conestoga (Pa.) (13-1)

9. Summit (N.J.) (10-1)

10. Landon (Md.) (15-3)

Northeast

1. West Islip (N.Y.) (10-0)

2. Deerfield (Mass.) (10-0)

3. LaFayette (N.Y.) (9-0)

4. Chaminade (N.Y.) (8-1)

5. West Genesee (N.Y.) (9-1)

6. Yorktown (N.Y.) (7-1)

7. Cold Spring Harbor (N.Y.) (11-1)

8. Shoreham Wading-River (N.Y.) (9-0)

9. Ridgefield (Conn.) (8-0)

10. Manhasset (N.Y.) (10-1)

Southeast

1. Saint Andrew’s (Fla.) (24-0)

2. Highland Park (Texas) (14-1)

3. Chapel Hill (N.C.) (14-1)

4. St. Mark’s (Texas) (15-2)

5. McCallie (Tenn.) (10-2)

6. Lake Brantley (Fla.) (20-2)

7. Lassiter (Ga.) (16-1)

8. Episcopal School of Dallas (Texas) (13-5)

9. Lovett (Ga.) (16-3)

10. Charlotte Providence (N.C.) (17-1)

West

1. Coronado (Calif.) (12-2)

2. St. Ignatius Prep (Calif.) (19-1)

3. Arapahoe (Colo.) (12-3)

4. La Costa Canyon (Calif.) (10-3)

5. Corona Del Mar (Calif.) (17-0)

6. Mercer Island (Wash.) (11-4)

7. Oregon Episcopal (Ore.) (9-0)

8. Mullen (Colo.) (10-2)

9. Heritage (Colo.) (12-1)

10. Kent Denver (Colo.) (10-2)

Midwest

1. Worthington Kilbourne (Ohio) (10-0)

2. Western Reserve Academy (Ohio) (11-4)

3. Upper Arlington (Ohio) (9-1)

4. Brother Rice (Mich.) (8-1)

5. Dublin Jerome (Ohio) (7-2)

6. Thomas Worthington (Ohio) (9-1)

7. New Trier (Ill.) (8-1)

8. Ann Arbor Pioneer (Mich.) (8-2)

9. Glenbrook South (Ill.) (9-1)

10. Hudson (Ohio) (6-2)

Tags:


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Women’s lacrosse: Philadelphia University wins 15th straight, lands six on all-league team