follow us on...

6th Annual EvoGames, NALC on tap Friday, Saturday and Sunday at United Sports Training Center

Tuesday, 28th July 2009

Categories Boy's/Men's, Events, Tournaments, Youth  
 

Phillylacrosse.com, Posted 7/16/09

Dozens of lacrosse teams from youth to high school from around the nation will converge on the United Sports Training Center in Downingtown Friday, Saturday and Sunday for the 6th Annual Evolution Games and the National All-Star Lacrosse Championships.

The event, one of the summer’s biggest recruiting tournaments, is organized by LaxEvo and co-directed by Tom Slate (LaxEvo President) and Kevin Cassese (Lehigh head coach).

Through this process United Sports is asking for help in several areas.  United Sports is a multi-use facility and will be home to many different activities this weekend.

As is the case with most tournaments the volume of traffic is very high, and parking is at a premium.  It is crucial that teams park only in designated areas and respect all parking staff and signage.

Cars parked illegally will be fined or towed.  Additionally, USTC officials are asking that teams carpool to limit the volume of cars on site. Lastly, United Sports does not permit grills, pets, or alcohol on the premises.

Evolution Games Schedule

Friday, July 17

5:00 PM Duke’s Lite vs Tri State Red

5:00 PM Conestoga Pioneers vs PYLA Delco Moore

6:00 PM Team 302 vs Tri State Blue

6:00 PM Excell Storm A Team  vs Excell Storm JV

7:00 PM Springfield, PA vs BELAX Elite

7:00 PM Excell Storm Select vs Team Cherokee

8:00 PM Tri State Green vs PYLA Chesco Layne

Saturday, July 18

9:00 AM Duke’s Lite   vs   Morris Select Elite

9:00 AM Excell Storm Select   vs   Tri State Red

9:00 AM Downingtown East   vs   Team Cherokee

9:00 AM Morris Select A Team   vs   Excell Storm A Team

9:00 AM Springfield, PA    vs   Team 302

9:00 AM Conestoga Pioneers   vs   BELAX Elite

9:00 AM Tri State Blue   vs   PYLA Delco Moore

10:00 AM Tri State Green   vs   PYLA Bucks/Mont Cordts

10:00 AM Excell Storm JV   vs   PYLA Chesco Layne

11:00 AM Springfield, PA    vs   PYLA Delco Moore

11:00 AM Team 302   vs   BELAX Elite

11:00 AM Conestoga Pioneers   vs   Tri State Blue

11:00 AM Duke’s Lite   vs   Team Cherokee

11:00 AM Morris Select Elite   vs   Tri State Red

11:00 AM Excell Storm Select   vs   Downingtown East

12:00 PM Morris Select A Team   vs   PYLA Chesco Layne

12:00 PM Excell Storm A Team   vs   PYLA Bucks/Mont Cordts

12:00 PM Tri State Green   vs   Excell Storm JV

1:00 PM Morris Select A Team   vs   PYLA Bucks/Mont Cordts

1:00 PM Morris Select Elite   vs   Downingtown East

2:00 PM Duke’s Lite   vs   Downingtown East

2:00 PM Morris Select Elite   vs   Excell Storm Select

2:00 PM Tri State Red   vs   Team Cherokee

2:00 PM Springfield, PA    vs   Tri State Blue

3:00 PM Team 302   vs   Conestoga Pioneers

3:00 PM BELAX Elite   vs   PYLA Delco Moore

4:00 PM Morris Select A Team   vs   Excell Storm JV

4:00 PM Excell Storm A Team   vs   Tri State Green

4:00 PM PYLA Bucks/Mont Cordts   vs   PYLA Chesco Layne

Sunday, July 19

12:00 PM Duke’s Lite   vs   Excell Storm Select

12:00 PM Morris Select Elite   vs   Team Cherokee

12:00 PM Downingtown East   vs   Tri State Red

12:00 PM Springfield, PA    vs   Conestoga Pioneers

12:00 PM Team 302   vs   PYLA Delco Moore

12:00 PM Tri State Blue   vs   BELAX Elite

1:00 PM Morris Select A Team   vs   Tri State Green

1:00 PM Excell Storm A Team   vs   PYLA Chesco Layne

1:00 PM Excell Storm JV   vs   PYLA Bucks/Mont Cordts

Reseed

2:00 PM 3RD PLACE POOL A   vs   3RD PLACE POOL B

2:00 PM

3RD PLACE

POOL C   vs   4TH PLACE POOL A

2:00 PM

4TH PLACE

POOL B   vs   4TH PLACE POOL C

2:00 PM 5TH PLACE POOL A   vs   5TH PLACE POOL B

3:00 PM 1ST PLACE POOL A   vs   WILDCARD

3:00 PM

1ST PLACE

POOL B   vs   1ST PLACE POOL C

3:00 PM NON WILDCARD 2ND   vs   NON WILDCARD 2ND

3:00 PM

5TH PLACE

POOL C   vs   6TH PLACE POOL A

3:00 PM

6TH PLACE

POOL B   vs   6TH PLACE POOL C

4:30 PM WINNER SEMI 1   vs   WINNER SEMI 2

U-15 NALC

Saturday, July 18

8:00 AM PYLA Chesco Kendrick   vs   Tri State Gold

8:00 AM PYLA Delco Verna   vs   Tri State Green

8:00 AM PYLA Bucks/Mont Gregg   vs   Blue Mtn Select

8:00 AM PYLA Chesco Cranston   vs   Tri State White

8:00 AM PYLA Delco Greer   vs   Tri State Black

8:00 AM PYLA Bucks/Mont T Smith   vs   Blue Mtn Elite

8:00 AM PYLA Chesco Garzia   vs   Red & Black Elite

10:00 AM PYLA Chesco Kendrick   vs   West Coast Starz

10:00 AM Tri State Gold   vs   PYLA Delco Verna

10:00 AM Tri State Green   vs   PYLA Bucks/Mont Gregg

10:00 AM PYLA Chesco Cranston   vs   PYLA Delco Greer

10:00 AM Tri State White   vs   Tri State Black

10:00 AM PYLA Bucks/Mont T Smith   vs   PYLA Chesco Garzia

10:00 AM Blue Mtn Elite   vs   Red & Black Elite

12:00 PM PYLA Bucks/Mont Gregg   vs   Blue Mtn Select

12:00 PM Tri State Gold   vs   West Coast Starz

12:00 PM PYLA Delco Verna   vs   Tri State Green

12:00 PM PYLA Chesco Cranston   vs   Tri State Black

12:00 PM Tri State White   vs   PYLA Delco Greer

12:00 PM PYLA Bucks/Mont T Smith   vs   Red & Black Elite

12:00 PM Blue Mtn Elite   vs   PYLA Chesco Garzia

1:00 PM PYLA Chesco Kendrick   vs   PYLA Delco Verna

1:00 PM Blue Mtn Select   vs   West Coast Starz

Reseed

Sunday, July 19

8:00 AM 1 vs 4

8:00 AM 2 vs 3

8:00 AM 5 vs 8

8:00 AM 6 vs 7

8:00 AM 9 vs 12

8:00 AM 10 vs 11

8:00 AM 13 vs 15

9:00 AM 14 vs 15

10:00 AM Lose G3

vs   Lose G4

10:00 AM Win G3 vs Win G4

10:00 AM Lose G7 vs Lose G8

10:00 AM Win G7 vs Win G8

10:00 AM 13 vs 14

10:00 AM Lose G1vs Lose G2

10:00 AM Win G1vs Win G4

U-13 NALC

Saturday, July 18

Tri State Black vs PYLA Bucks/Mont Orlando

Red & Black Elite vs PYLA Delco Keenan

PYLA Chesco Mack vs Tri State Gold

Quake Aftershock vs Blue Mtn Blue

Tri State Green vs PYLA Bucks/Mont R. Smith

PYLA Chesco Mackrides  vs   Quake Shock

Tri State White vs Blue Mtn White

Tri State Black vs Red & Black Elite

PYLA Bucks/Mont Orlando vs PYLA Delco Keenan

PYLA Chesco Mack vs Quake Aftershock

Tri State Gold vs Blue Mtn Blue

Tri State Green vs Tri State White

PYLA Chesco Mackrides vs Blue Mtn White

PYLA Bucks/Mont R. Smith   vs   Quake Shock

Tri State Black   vs   PYLA Delco Keenan

PYLA Bucks/Mont Orlando   vs   Red & Black Elite

PYLA Chesco Mack   vs   Blue Mtn Blue

Tri State Gold   vs   Quake Aftershock

PYLA Bucks/Mont R. Smith   vs   Tri State White

Quake Shock   vs   Blue Mtn White

Tri State Green   vs   PYLA Chesco Mackrides

Reseed

Sunday, July 19th 2009

1   vs   4

2   vs   3

10   vs   11

12   vs   13

5   vs   6

7   vs   8

10   vs   14

11   vs   12

5   vs   9

6   vs   7

Lose G1   vs   Lose G2

Win G1   vs   Win G2

8   vs   9

13   vs   14

U-11 NALC

Saturday, July 18th 2009

Tri State Black   vs   Quake Tremors

PYLA Bucks/Mont Eddinger   vs   PYLA Delco Murray

Tri State Black   vs   PYLA Bucks/Mont Eddinger

Quake Tremors   vs   PYLA Delco Murray

Tri State Black   vs   PYLA Delco Murray

PYLA Bucks/Mont Eddinger   vs   Quake Tremors

Sunday, July 19th 2009

RESEED

1   vs   4

2   vs   3

Loser G1   vs   Loser G2

Winner G1   vs   Winner G2


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Delaware HS roundup: Delmar, St. Mark’s boys,Tower Hill, Mt. Pleasant girls win