follow us on...

Reimer (Cabrini), D’Ambrosio (Neumann) & Sim (Immaculata) head CSAC All-Academic Team

Monday, 27th July 2009

Categories Boy's/Men's, College, Girl's/Women's  
 

Phillylacrosse.com, Posted 7/27/09

Three student-athletes that were awarded the Wapner, Newman, Wigrizer and Brecher Collegiate Scholar-Athlete of the Week award in 2009 – Cabrini College senior Scott Reimer (Downingtown West), Neumann College senior Gabby D’Ambrosio and Immaculata University junior Andrew Sim (Interboro) – head the long list of Philly lacrosse players that were named to the Colonial States Athletic Conference All-Academic Team for the spring.

CSAC Commissioner Amy Friedman made the announcement last week of the honorees.

“It is my pleasure to announce that 430 CSAC student-athletes have achieved the level of academic success needed to be named to the Spring 2009 CSAC All-Academic Team,” said Friedman. “These student-athletes have assumed roles on their campuses by demonstrating that a complete education includes both academics and athletics.”

The CSAC All-Academic Award is earned by each student-athlete that meets the NCAA Division III eligibility requirements, earns varsity status in their respective sport, and earns a minimum semester grade point average (GPA) of 3.2. The team consists of student-athletes from Men’s Basketball, Women’s Basketball, Baseball, Softball, Men’s Lacrosse, Women’s Lacrosse, Golf, and Men’s Tennis.

Of the 430 student-athletes receiving this award, 28 were First Team All-CSAC in their respective sport, 17 were named to the Second Team All-CSAC in their respective sport, 19 received Honorable Mention and 19 were recipients of individual Sportsmanship Awards.

The following lacrosse student-athletes are members of the Spring 2009 All-Academic Team. Please note the following representations: 1st = First Team All-CSAC, 2nd = Second Team All-CSAC, HM = Honorable Mention and S = Sportsmanship Award.

Reimer and D’Ambrosio were First-Team selections and Sim was an Honorable Mention choice.

Cabrini College

Men’s Lacrosse

Joe Arrell, History, Fr., Springfield, Pa.

James Barraclough, Undeclared, So., Oreland, Pa.

Bobby Chambers, Criminology, Sr., West Chester, Pa.

Bryan Churchey, History, So., Schwenksville, Pa.

Glenn Gale, Human Resource Management, Sr., Swarthmore, Pa.

Pat Grenier, 1st, Finance, Sr., Ridley, Pa.

Mark Hamilton, Mathematics, Jr., Brighton, Mi.

Brian Hill, 2nd, Undeclared, Fr., Folsom, Pa.

Duncan Matheson, Undeclared, Fr., The Plains, Va.

John McSorley, 1st, Educational Studies, Fr., Ridley Park, Pa.

Joe Monroe, 1st, Human Resource Management, Sr., Newtown Square, Pa.

Scott Reimer, 1st, Human Resource Management, Sr., Downington, Pa.

Rich Romanelli, Marketing, Jr., Rosedale, Md.

Joe Strain, Marketing, So., Voorhees, NJ

Women’s Lacrosse

Andrea Bialon, Pre-Nursing, So., Marlton, NJ

Lauren Iannece, History, Sr., Laurel Springs, NJ

Kellie Levy, Political Science, Jr., Westminster, Md.

Lauren Magill, Psychology, Sr., Schwenksville, Pa.

Jaime O’Hanlon, HM, Elementary Education, So., Springfield, Pa.

Francesca Pizzigoni, Mathematics, So., Martinsville, NJ

Chrissy Regan, 1st, Biology, Sr., Philadelphia, Pa.

Gabby Rocchino, Psychology, Fr., Oreland, Pa.

Christina Romano, 2nd, Elementary Education, Sr., Philadelphia, Pa.

Danielle Rothermel, Accounting, Jr., Philadelphia, Pa.

Kate Schmid, 1st, Marketing, Jr., Philadelphia, Pa.

Anna Scholl, HM, Communication, Sr., Forest Hill, Md.

Monica Souders, S, Biology, Jr., Lancaster, Pa.

Dolores Weathers, Exercise Science & Health Education, So., Media, Pa.

Cedar Crest College

Women’s Lacrosse

Jennifer Decky, Psychology, Fr., Philadelphia, Pa.

Brittany Fikes, Genetic Engineering, Jr., Boothwyn, Pa.

Tara Fikes, Forensic Science, Fr., Boothwyn, Pa.

Devin Ursini, Criminal Justice/Art, Jr., Downingtown, Pa.

Gwynedd Mercy College

Men’s Lacrosse

Noah Anchor, Business Administration, Fr., Landisville, Pa.

Matthew Fitzsimmons, Math Education, Fr., Edison, NJ

Brendan Hirtes, Criminal Justice, Fr., Toms River, NJ

Sean Kelley, Accounting, Fr., Stafford, Va.

Robert Lutts, Math Education, Fr., Huntington Valley, Pa.

Women’s Lacrosse

Kerri Boon, Nursing, Fr., Norwood, Pa.

Shannon Carabba, 2nd, Nursing, Fr., Erdenheim, Pa.

Colleen Dellostretto, 1st, Nursing, So., Hatboro, Pa.

Victoria Geppert, 1st, Elementary and Special Education, Sr., Perkasie, Pa.

Mary Beth Griffin, Accounting, So., Huntington Valley, Pa.

Ashley McGinty, Psychology, Jr., Philadelphia, Pa.

Pam Moyer, 1st, Nursing, Jr., Boyertown, Pa.

Kristie Pollock, 2nd, Elementary Education, So., Kennett Square, Pa.

Trisha Timony, HM, S, Criminal Justice, So., Allentown, NJ

Kirstyn Varas, Radiation Therapy, Fr., Essington, Pa.

Immaculata University

Men’s Lacrosse

John Cacchio, HM, History, Fr., Richboro, Pa.

Eric Royar, Exercise Science, Sr., Enola, Pa.

Andrew Sim, HM, Mathematics, Jr., Prospect Park, Pa.

Women’s Lacrosse

Lauren Bigos, Education, So., Sicklerville, NJ

Kylie Bingham, Business Administration, Jr., Belfast, Ireland

Rachel Coyle, Biology, Sr., Springfield, Pa.

Alexis Erazo, Business Administration, Sr., Bronx, N.Y.

Claire Giambi, Sociology/Social Work, Sr., Potomac, Md.

Kelly Kugler, Nutrition, Fr., Gilbertsville, Pa.

Claire Lichty, Fashion Marketing, Sr., York, Pa.

Jenn Norris, 2nd, Business Administration, Sr., Hockession, Del.

Diane Quintanilla, Exercise Science, Sr., North Bergen, N.J.

Jennifer Steinke, Education, Fr., Philadelphia, Pa.

Sarah Trently, Communications, Fr., Baltimore, Md.

Marywood University

Women’s Lacrosse

Meurice Redding, Art Therapy, Fr., Green Lane, Pa.

Alexandra Sodl, Nutrition, So., Coplay, Pa.

Jacquelyn Swallow, English, Sr., Richboro, Pa.

Neumannn College

Men’s Lacrosse

Rich Louis, Sports Management, So., Brooklyn, NY

Rosendo Luna, Undecided, Jr., Garnet Valley, Pa.

Justin Mailloux, Athletic Training, So., Brick, NJ

James McCauley, Undecided, So., Collegeville, Pa.

Vince Mundy, Business, Sr., Plymouth Meeting, Pa.

Mike Pantelone, Sports Management, Fr., Aurora, ONT

Women’s Lacrosse

Gabby D’Ambrosio, 1st, Elementary Education, Sr., Mount Laurel, NJ

Rachael DiCicco, HM, Elementary Education, Sr., South Dennis, NJ

Emily Glackin, Nursing, Jr., Peach Bottom, Pa.

Emily Kazaba, Nursing, Sr., Claymont, De.

Adrienne McCrae, International Business, So., Norwood, Pa.

Jennifer McKenna, Criminal Justice, Jr., Sewell, NJ

Bridget Meekes, Nursing, So., Drexel Hill, Pa.

Sarah Poynter, Nursing, So., Baltimore, Md.

Dani Schnapf, S, Nursing, Sr., Willow Street, Pa.

Kathleen Sinclair, HM, Elementary Education, So., Chadds Ford, Pa.

Kerri Sinclair, 1st, Nursing, Sr., Chadds Ford, Pa.

Tags: , , ,


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines