follow us on...

2008 Philly Boys’ Playoff Brackets/Results

Sunday, 15th June 2008

Categories Boy's/Men's, Stats  
 

EPSLA Playoffs
Top Seeds (each receives a bye):
Seed 1: Malvern Prep
Seed 2: La Salle
Seed 3: Haverford School
Seed 4: Ridley

Pigtail Round
Tuesday, May 20
Game 1: Malvern Prep receives bye
Game 2: Abington 16, Central Bucks East 15
Game 3: Springfield-Delco 15, Upper Dublin 6
Game 4: Lower Merion 17, Archbishop Wood 7
Game 5: Ridley receives bye
Game 6: Penncrest 12, Emmaus 6
Game 7: Germantown Academy 13, Shipley 2
Game 9: La Salle receives bye
Game 10: Garnet Valley 10, Hatboro-Horsham 7
Game 11: St. Joseph’s Prep 14, Holy Ghost Prep 4
Game 12: Conestoga 6, Downingtown West 4
Game 13: Haverford School receives bye
Game 14: Radnor 6, Great Valley 4
Game 15: Downingtown East 14, Owen J. Roberts 2

Wednesday
Game 8: Penn Charter 13, Strath Haven 5
Game 16: Episcopal Academy 16, Unionville 3

First Round
all games 4 p.m.
Thursday, May 22
Game 21: La Salle 10, Garnet Valley 4

Friday, May 23
Game 17: Malvern Prep 16, Abington 7
Game 18: Springfield-Delco 12, Lower Merion 10
Game 19: Ridley 7, Penncrest 2
Game 20: Penn Charter 9, Germantown Academy 8, OT
Game 22: St. Joseph’s Prep 10, Conestoga 6
Game 23: Haverford School 9, Radnor 4
Game 24: Downingtown East 13, Episcopal Academy 6

Quarterfinals
Tuesday, May 27, at Conestoga
Game 25: Malvern Prep 12, Springfield-Delco 0
Game 26: Ridley 3, Penn Charter 3 (game suspended by lightning in second quarter)

Wednesday, May 28 at Conestoga, 4:30 p.m.
Game 26: Penn Charter 7, Ridley 5, completion of suspended game
Wednesday, May 28, at C.B. West
Game 27: La Salle 13, St. Joseph’s Prep 3
Game 28: Haverford School 6, Downingtown East 4

Semifinals
Friday, May 30, at Garnet Valley
Game 29: Malvern Prep 14, Penn Charter 7
Game 30: La Salle 7, Haverford School 6, 2 OT
Central Pa. Scholastic Lacrosse Association
Championship Game
Friday, May 30
Manheim Township 6, Cumberland Valley 5, OT

Western Pa. Scholastic Lacrosse Association
Championship Game
Saturday, May 31
Mt. Lebanon 9, Seneca Valley 8
EPSLA Finals
Tuesday, June 3, 7:30 p.m. at Garnet Valley
Game 31: La Salle 4, Malvern Prep 3

Keystone Cup Playoffs
Semifinals
Tuesday, June 3
Manheim Township 11, Mt. Lebanon 4
Friday, June 6
La Salle 7, Manheim Township 5


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Lax Zone Thursday’s lacrosse scoreboard