follow us on...

Phillylacrosse Boys’ Rankings: Inter-Ac, Mid-Atantic-Prep, Catholic League, district tourneys on tap

Monday, 16th May 2022

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/16/22

The Phillylacrosse.com Boys’ Rankings (based on strength of schedule, wins over ranked teams, and win-loss record) are for teams in PA, Delaware and South Jersey:

  1. Malvern Prep (18-3) Prev: No. 1 – The Friars have the top seed in the Inter-Ac League championships and face Penn Charter in the semifinals Tuesday at Cabrini.
  2. Haverford School (13-5) Prev: No. 6 – The Fords downed Episcopal Academy to claim the second seed in the Inter-Ac League – and get to play EA again in the semifinals Tuesday night at Cabrini.
  3. Radnor (16-2) Prev: No. 3 – The Raptors went undefeated in winning the Central League championship and have the No. 1 seed in the District 1 Class AAA tourney.
  4. Episcopal Academy (11-7) Prev: No. 2 – The Churchmen hope to avenge two defeats to Haverford School Tuesday in the Inter-Ac semifinals.
  5. La Salle (15-3) Prev: No. 5 – The Explorers – seeded first in the Catholic League tourney – scored a thrilling 14-13 double overtime win over Academy of the New Church.
  6. Salesianum School-DE (10-4) Prev: No. 4 – The Sals dropped two games to two elite teams No. 3 Radnor, 10-8, and Long Island power Chaminade, 15-11.
  7. Academy of the New Church (13-4) Prev: No. 7 – The Lions meet Perkiomen School Thursday in the first round of the Mid-Atlantic Prep Championships at Hill School.
  8. Downingtown East (16-2) Prev: No. 9 – The Cougars went undefeated in winning the Ches-Mont League championship and have the No. 2 seed in the District 1 AAA tourney.
  9. St. Augustine Prep-NJ (12-1) Prev: No. 8 – The Hermits look to make waves in the Non-Public Group A playoffs.
  10. Hill School (10-5) Prev: No. 10 – The Blues host the first round of the Mid-Atlantic Prep Championships Thursday and face St. Michael’s College.
  11. Allentown Central Catholic (15-0) Prev: No. 12 – The Vikings captured the East Penn Conference title and have the top seed in the District 11 AA tournament.
  12. Mars (16-1) Prev: No. 13 – The Fightin’ Planets fell to Ohio power Upper Arlington, 13-8.
  13. Cape Henlopen-DE (10-3) Prev: No. 11 – The Vikings close their regular season vs. Sanford School on Thursday.
  14. Springfield-Delco (15-3) Prev: No. 14 – The Cougars have the No. 4 seed in the District 1 AAA tourney
  15. Conestoga (10-7) Prev: No. 15 – The Pioneers open District 1 AAA play Tuesday with a home game vs. Haverford High.

Under Consideration: Archmere-DE (13-1), Downingtown West (16-2), Easton (16-4), Garnet Valley (13-5), Germantown Academy (8-9), Kiski Prep (17-8), Manheim Township (15-3), Marple Newtown (14-4), Mt. Lebanon (12-6), North Allegheny (11-6), Penncrest (12-5), Penn Charter (13-12), Shady Side Academy (13-5), Spring-Ford (14-4), Springside Chestnut Hill Academy (7-13), St. Joseph’s Prep (13-5), Westtown School (8-9), Wilson (16-4), Wissahickon (13-4).


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines