follow us on...

Philly men selected in 2022 National Lacrosse League entry draft; Wings take Clark of Beaches/RMU in 1st round

Saturday, 10th September 2022

Categories Box lacrosse, Boy's/Men's, Pro  
 

Phillylacrosse.com, Posted 9/10/22 – From Press Release

The 2022 National Lacrosse League entry draft, held Sept. 9:

ROUND ONE

  1. Rochester (from Las Vegas) – Thomas McConvey – Mimico Mountaineers – University of Virginia
  2. Las Vegas (from Rochester) – Dylan Watson – Orangeville Northmen – Jacksonville University
  3. Vancouver – Owen Grant – Toronto Beaches – University of Delaware
  4. Albany (from New York) – Alex Simmons – St Catharines – University of Denver/Syracuse University
  5. Panther City – Jason Knox – Burlington Chiefs – Ohio State University
  6. Saskatchewan – Austin Madronic – Victoria Shamrocks – Harvard
  7. Albany (from Georgia) – Will Johansen – Nanaimo Timbermen – Robert Morris University
  8. New York (from Philadelphia via Albany) – Zack Deaken – Brooklin Lacrosse Club – Jacksonville University
  9. Panther City (from Albany via Halifax) – Mathieu Gautier – Edmonton Miners
  10. Calgary – Seth Van Schepen – Brampton – Siena College
  11. Georgia (from San Diego) – Brett Dobson – Whitby Warriors – St. Bonaventure University 
  12. Halifax – Wake:Riat Bowhunter – Six Nations – Jacksonville University
  13. Buffalo (from Toronto) – Cam Wyers – Toronto Beaches – Loyola University
  14. Buffalo – Dylan Robinson – Toronto Beaches
  15. Colorado – Owen Down – Cobourg Kodiaks – Robert Morris University
  16. Las Vegas (additional compensatory selection) – Jacob Saunders – Brooklin Lacrosse Club – University of Richmond 
  17. Albany (compensatory selection) – Tye Kurtz – Cobourg Kodiaks – University of Delaware
  18. Rochester (from Calgary via Las Vegas) (compensatory selection)– Austin Hasen – Peterborough Lakers – Belmont Abbey College
  19. Buffalo (compensatory selection) – Zach Belter – Niagara Thunderhawks – St. Bonaventure
  20. Georgia (compensatory selection) – Brady Kearnan – Brooklin Lacrosse Club – Mercy College
  21. Panther City (from Albany) – Colton Lidstone – Nanaimo Timbermen – Robert Morris University
  22. San Diego (compensatory selection) – Jake Govett – San Diego Royals – University of Delaware
  23. Philadelphia (from Saskatchewan)(compensatory selection) – Taggart Clark – Toronto Beaches – Robert Morris University

1. Las Vegas trades the 18th overall selection to the Rochester Knighthawks in exchange for Joel Watson and their 2024 second round selection

ROUND TWO

  1. (24) Las Vegas – Griffin Hall – Victoria Shamrocks
  2. (25) Rochester – Thomas Vela – Burnaby Jr A.
  3. (26) Las Vegas (via San Diego) (from Vancouver) – Sean Westley – Brooklin Lacrosse Club – St. Bonaventure University 
  4. (27) New York – Mason Kamminga – Six Nations Chiefs – Detroit Mercy
  5. (28) Toronto (from Panther City) – Josh Dawick – Whitby Jr A – University of Denver
  6. (29) Halifax (from Saskatchewan) – Jerry Staats – Six Nations Chiefs – Syracuse University
  7. (30) Panther City (from Georgia) – Ronin Pusch – Edmonton Miners
  8. (31) San Diego (from Philadelphia via Buffalo)– Cameron Lumb – Victoria Shamrocks
  9. (32) Vancouver (from Albany via Vancouver via Saskatchewan) – Marcus Klarich – Burnaby Jr Lakers
  10. (33) Philadelphia (from Calgary) – Matt Anderson – Burlington Jr A – Stoney Brook University
  11. (34) San Diego – Payton Rezenka – San Diego Royals – Loyola University
  12. (35) Toronto (from Halifax) – Tyler Hendrycks – Peterborough Jr A – High Point University
  13. (36) Toronto – Brian Cameron – Rutgers University
  14. (37) Panther City (from Buffalo) – Carter Zavitz – St. Catharines Jr A – Princeton University 
  15. (38) Philadelphia (from Colorado) – Deacon Knott – Peterborough Jr A
  16. (39) San Diego (from Las Vegas)– Adam Noakes – Coquitlam Jr A
  17. (40) Saskatchewan (compensatory selection) – Isaac Ngyou – Langley Jr A
  18. (41) Toronto (compensatory selection) – Sam Haines – Oakville Buzz Jr A
  19. (42) New York (compensatory selection) – Tyler Davis – Six Nations Jr A
  20. (43) Calgary (compensatory selection) – Connor Nichols – Coquitlam Jr A

2. Buffalo trades the 31st overall selection and their 2024 third round pick for Devan Mayea

3. Las Vegas has traded the 39th overall selection to San Diego in exchange for their second round selection in the 2026 NLL Entry Draft

ROUND THREE

  1. (44) Las Vegas – Zach Cole (Lenape) – St. Joseph’s University
  2. (45) Rochester – Parker Pipher – Whitby Jr A
  3. (46) Vancouver – Aiden Solomon – Victoria Shamrocks Jr A
  4. (47) Panther City (from New York via Albany) – Petey Lasala – University of Virginia
  5. (48) Georgia (from Panther City) – Teioshontateh McComber – Nanaimo Timbermen – University of Albany
  6. (49) Saskatchewan – Cam Badour – Duke University
  7. (50) New York (from Georgia)4 – Chris Gray – University of North Carolina
  8. (51) Colorado (from Philadelphia) – Nick Mussi – Coquitlam Jr A
  9. (52) Vancouver (from Albany) – Chase Cosgrove – Windsor Clippers Jr B
  10. (53) Albany (from Calgary) – John Piatelli – Cornell University 
  11. (54) Halifax (from San Diego) – Jon McConvey – Mimico Jr A – University of Vermont
  12. (55) Halifax – Cole Kirst – Syracuse University
  13. (56) Toronto – Tucker Dordevic – Syracuse
  14. (57) Philadelphia (from Buffalo) – Troy Hettinger – Jacksonville University
  15. (58) Georgia (from Colorado) – Brett Beetow – St. Bonaventure University 

4. Georgia trades the 50th overall selection to the New York Riptide in exchange for their third round selection in the 2023 NLL Entry Draft

ROUND FOUR

  1. (59) Las Vegas – Colin Jeffrey – Victoria Shamrocks – University of Montevallo
  2. (60) Rochester – Spencer Bell – Hawkeyes (UCBLL) – Rochester Institute of Technology
  3. (61) Vancouver – Henry Follows – Cornell University
  4. (62) Georgia (from New York) – Elijah Gash – University of Albany
  5. (63) Vancouver (from Panther City) – Trent Kellner – Langley Thunder – Limestone University
  6. (64) Saskatchewan – Jeremy Searle – Orangeville Jr A
  7. (65) Rochester (from Georgia) – Carter Schott – Whitby Jr A
  8. (66) Philadelphia – Jack Myers – Ohio State University
  9. (67) Albany – Matt Duncan – Toronto Beaches – Robert Morris University
  10. (68) Calgary – Jake Gillis – Calgary Mountaineers – Long Island University
  11. (69) San Diego – Chris Dong – Oakville Buzz Jr A – Western University
  12. (70) Halifax – Chris Fake (Hun School) – Notre Dame University
  13. (71) Toronto – Marley Angus – Oakville Jr A – Rochester Institute of Technology
  14. (72) New York (from Buffalo) – Ryan Haigh – Cobourg Kodiaks – Cleveland State University
  15. (73) Buffalo (from Colorado) – Ryan Sharkey – UCBLL Rapids – Canisius College/UMass
  16. (74) Las Vegas (from Rochester) (compensatory selection) – Ryan Merle – Stony Brook University

ROUND FIVE

  1. (75) Las Vegas – Peytin Wallace – Whitby Jr A
  2. (76) Albany (from Rochester via Vancouver) – Grant Ammann – High Point
  3. (77) Vancouver – Brian Robb – University of Indianapolis
  4. (78) New York – Zachary Sunderland – Brooklin LC – Newberry College
  5. (79) Panther City – Kaleb Martin – Whitby Jr A
  6. (80) Saskatchewan – Gabriel Procyk – Maple Ridge – UMass
  7. (81) Georgia – Cross Ferrara (Appoquinimink-DE) – Salisbury University
  8. (82) Buffalo (from Philadelphia) – Christian Watts – UCBLL Rapids – Siena College
  9. (83) New York (from Albany) – Sam Handley – UPenn
  10. (84) Calgary – Jacob Motiuk – Calgary Mountaineers Jr B – Seton Hill University
  11. (85) Vancouver (from San Diego) – Drew Kask – Langley Jr Thunder – Lewis University
  12. (86) Halifax – Tanner Cole – Oakville Jr A
  13. (87) Toronto – Brendan Nichtern – Army
  14. (88) Buffalo – Austin Blumbergs – UCBLL Rapids – St. Bonaventure University
  15. (89) Colorado – Zach Geddes – Georgetown University 

ROUND SIX

  1. (90) Las Vegas – Tyler Ewen – Burnaby – Queens University of Charlotte
  2. (91) Las Vegas (from Rochester) – Stryker Roloff – Langley Jr A
  3. (92) Vancouver – Hunter Vines – High Point University
  4. (93) New York – Andrew Horsley – Brampton
  5. (94) Panther City – Jackson Rose – Lakeway Texas – St. Bonaventure
  6. (95) Saskatchewan – Carter Brand – University of Denver/Limestone
  7. (96) Georgia – Jeff Conner (Strath Haven) – University of Virginia
  8. (97) Panther City (from Philadelphia) – Michael Ippolito – High Point University
  9. (98) Albany – Aiden Guld – Coquitlam Jr A – University of Toronto
  10. (99) Calgary – Kaden Doughty – Langley Jr A
  11. (100) San Diego – Mike Sisselberger (Southern Lehigh) – Lehigh University
  12. (101) Halifax – Keaton Brown – Orangeville Jr B
  13. (102) Toronto – Brett Makar – University of Maryland
  14. (103) Philadelphia (from Buffalo) – Max Waldbaum – 3d Lacrosse – Jacksonville University
  15. (104) Colorado – Evan Zinn – University of Virginia

READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines