follow us on...

Philly men named USILA Division III All-American

Friday, 27th May 2022

Categories Boy's/Men's, College  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/27/22

USILA DIVISION III
Award Winners

Iroquois National Outstanding Player of the Year: Max Wayne, Christopher Newport
Lt. Col. JI Turnbull Outstanding Attackman: Cross Ferrara (Appoquinimink), Salisbury
Fran Mcall Outstanding Midfielder: Ryan Barnable, RIT
William C. Stiles Memorial Outstanding Defenseman: Max Wayne, Christopher Newport
Ensign C. Markland Kelly Jr. Outstanding Goalie: Seamus Fagan, Hamilton
Long Pole Midfielder of the Year: Taylor Jensen, RIT
Short Stick Defensive Midfielder of the Year: Campbell Pozin, Christopher Newport
Co Face-Off Players of the Year: Joe Post, St. John Fisher & Ethan Barnard, Bowdoin

FIRST TEAM
A — Mac Bredahl, Tufts
A — Peter Burnes, Union
A — Cross Ferrara (Appoquinimink-DE), Salisbury
A — Ryan Gebhardt, MIT
A — Dylan Rice, Christopher Newport
M — Coby Auslander, Christopher Newport
M — Ryan Barnable, RIT
M — Jarrett Bromwell, Salisbury
M — Jack Mulvihill, St. John Fisher
D — Matthew Belluche, Union
D — Ryan Kennedy, York
D — Joe Scarfi, St. Lawrence
D — Max Wayne, Christopher Newport
G — Seamus Fagan, Hamilton
LSM — Taylor Jensen, RIT
SSDM — Campbell Pozin, Christopher Newport
FO — Ethan Barnard, Bowdoin
FO — Joe Post, St. John Fisher

SECOND TEAM
A — Josh Brannan, Stevenson
A — Nicholas Miller, St. John Fisher
A — Donal Mullane, Bowdoin
A — Dante Poli (Central Bucks South), Stockton
M — Marley Angus, RIT
M — Andrew Cook, Christopher Newport
M — Sean Duffy (La Salle), Hampden-Sydney
M — Camden Kelleher, Tufts
D — Thomas Ballard, Salisbury
D — Harris Hubbard, Washington & Lee
D — Nick Morgan, Hampden-Sydney
D — Burke Widhelm, Christopher Newport
G — William Helm, St. Lawrence
LSM — Phoenix Hines, Christopher Newport
SSDM — Jacob Titus, Union
FO — Warner Cabaniss, Christopher Newport

THIRD TEAM
A — Cam Bowdy, Denison
A — Ian Evans, St. John Fisher
A — Chris Jordan, St. Lawrence
A — Brett Randall, Nazareth
M — Judge Murphy, St. Lawrence
M — Spencer Robbins, Wesleyan
M — Rocco Santillo, SUNY Brockport
M — Dylan Wolf, York
D — Michael Grace, RIT
D — Teddy Macfarlane, Dickinson
D — Kyle Rochester, St. John Fisher
D — Mitch Weiss, Western New England
G — Nicolas Spagnoletti, Washington & Lee
LSM — Ethan Greene, York
SSDM — Matthew Jeffries, St. John Fisher
FO — Grant Evans, Grove City
FO — Matthew Paolatto, Union

HONORABLE MENTION
Attack: Gavin Admirand, UMass Boston; Jack Averna, Randolph-Macon; Jack Boyden, Tufts; Jude Brown, St. Mary’s; Will Byrne, Bowdoin; Bobby Clagett, Hampden-Sydney; Quinn Commandant, RIT; Jace Conley, Albion; Kevin Cook, SUN Geneseo; Kevin Crowley, Catholic; Jake Erickson, Ithaca; Hayden Frey, Union; Brock Gonzalez, Amherst; Matt Greer, Western New England; Terrence Haggerty, SUNY Farmingdale; Will Harnick, York; Jack Hennessey, St. Lawrence; Caleb Holdridge, Coast Guard; Will Hubbs, Centre; Luke Kammerman, Roanoke; Spencer Knife, Gettysburg; Kyle Lewis, Lynchburg; Ben Mayer, York; Carter McAlpin, Birmingham-Southern; Keaton McCann, Union; Tyler Neal, Ursinus; Luke Pilcher, RIT; Logan Posner, Salisbury; Jack Radzville, Hope; AJ Rigsby, Franklin & Marshall; Skyler Schluter, Dickinson; Ricky Smith, Illinois Wesleyan; Luc Swedlund, Stockton; Matthew Thurston, Dickinson; Mikey Vanaman (St. Augustine Prep), Cabrini; Dante Yacavone, SUNY Cortland; Owen Yake (Holy Ghost Prep), Elizabethtown.

Midfield: Duke Alf, Tufts; Brady Altobello, Christopher Newport; Ryan Caplis, Stevens; Skyler Celotto, Emerson; Zach Chandler, Bowdoin, Ryan Coleman, Stevenson, Christopher Crapanzano, Scranton; James Dalimonte, Muhlenberg; Brian Davis, Union; Will DeMuth, Franklin & Marshall; Jordan Depetres, St. John Fisher; DJ Dixon, Wesleyan; Colin Domek, Benedictine; Jack Dowd, Salisbury; Darragh Fahey, UMass Boston; Will Farrell, Dickinson; George Gilbert, Roanoke; Brett Gladstone, Grove City; Kevin Hack, John Carroll; Dalton Hubbs, Transylvania; Cam Leydig, Stevenson; Kieran McGovern, Union; Riley Mitchell, Lynchburg; Troy Morris, SUNY Cortland; Tucker O’Donnell, St. John Fisher; Eric Ranck, York; Jonathan Roth, Nazareth; Jack Sheehan, Middlebury; Brandon Smith, Randolph-Macon; Tim Sommer, Hamilton; Conor Tracy, Western New England; Robert Wagner, Misericordia.

Defense: Cody Adams, Grove City; Kyle Adelmann, Tufts; Chris Burdick, Williams; Joseph Cawley, Stevens; Nolan Collins, Wesleyan; Luke Conway, SUNY Brockport; Brooks Crowley, Denison; Ryan Doyle, Dubuque; Kevin Faustich, Western New England; Andrew Fithian, Endicott; Tynan Hillery, Catholic; Michael Horgan, Washington & Lee; Matt Hughes (Berks Catholic), Cabrini; Demetri Lowry, Ithaca; Shane Molloy, Keene St.; Dominich Natale, SUNY Cortland; Zack Puckhaber, Gettysburg; Ryan Puglisi, Union; Neil Randall, Baldwin Wallace; Griffin Randall, Nazareth; Matthew Regan, Muhlenberg; Connor Roberts, Springfield; Scott Ruelle, Randolph-Macon; Jake Smeader, SUNY Cortland; Mason Smith, York; Joey Tatar, Albion; Zachary Timmons, Salisbury; Jack Venturelli, Connecticut College; Marc Welch, Hamilton.

Goalie: Mayo Amorello, Kenyon; Chris Brandau, Dickinson; Andrew Brust, St. Joseph’s; Daniel Donahue, Union; Lukas Drexler-Bruce, MIT; Timmy Fyock, Arcadia; Conner Garzone, Tufts; Zac Hanway, Christopher Newport; Robert Hobbs, Bowdoin; Drew Hutchison, RIT; Scott Kimiecik, Alfred; Jack Michael, York; Mark Pav, SUNY Geneseo; Joseph Perry, RPI; Will Perry, Hampden-Sydney; Marc Poust (Hatboro-Horsham), Stevenson; ZJ Shahin, Salisbury.

LSM: Kyle Camphausen, Wesleyan; Chris Darminio, Lynchburg; John DeFazio, Salisbury; Taggart Eymer, Tufts; Aidan Fitzgerald, SUNY Brockport; Zack Kaut (Penncrest), Cabrini; Roger Panara, St. John Fisher; Matthew Pierson, Augustana; Max Seeber, Muhlenberg; Wilson Smith, Montclair State; Jayme Wilde, Hamilton.

SSDM: Jonas Aquilla, Baldwin Wallace; Teddy Bentley, Washington & Lee; Joe Bolea, Kenyon; Noah Bruno, York; Prent Eistrat, RIT; Zack Goorno, Bowdoin; Murphy Hartmann, Western New England; Luke Murphy, UMass Boston; Joe Murtha, Tufts; Max Riley, SUNY Brockport; Craig Stockfeder, Stevens; Jackson Woodward, Salisbury.

FO: Hudson Bearden, Southwestern; Davis Cronin, Denison; Nolan Enneguess, Stevenson; Vinny Facciponti, York; Matt Gallagher, Washington & Lee; Tyler Horvath (Central Bucks South), Stockton; Jake Huey (Marple Newtown), Cabrini; Michael Kraus, Lynchburg; Matthew Sardis, MIT; Ethan Stiles, SUNY Brockport; Jerred Wilhelm, Milwaukee School of Engineering.


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines