follow us on...

PA boys’, girls’ lacrosse State Rankings by Class

Thursday, 19th May 2022

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/19/22

Compiled by Chris Goldberg (@phillylacrosse) of Phillylacrosse.com, John Walk (@JWalkLNP) of Lancaster Newspapers, and former Western PA coach Kevin Welty (@Kevin_Welty), with input from coaches around the state

As of games through May 18

Boys

Class AA

  1. Mars (District 7) 16-1
  2. Allentown Central Catholic (11) 15-0
  3. Marple Newtown (1) 15-4
  4. West Chester Rustin (1) 14-5
  5. Penncrest (1) 13-5
  6. Susquehannock (3) 17-1
  7. Trinity (3) 15-2
  8. Lampeter-Strasburg (3) 16-2
  9. Lewisburg (4) 14-1
  10. Upper Merion (1) 13-5
    Under Consideration: Bishop Shanahan (1) 10-10, Holy Ghost Prep (1) 11-7, Lansdale Catholic (12) 13-7, Selinsgrove (4) 11-3

Class AAA

  1. Radnor (District 1) 16-2
  2. La Salle (12) 16-3
  3. Downingtown East (1) 16-2
  4. Springfield-Delco (1) 15-3
  5. Conestoga (1) 11-8
  6. North Allegheny (7) 12-6
  7. Mt. Lebanon (7) 13-6
  8. Shady Side Academy (7) 14-5
  9. St. Joseph’s Prep (12) 14-5
  10. (tie) Manheim Township (3) 15-3, Garnet Valley (1) 13-5

Under consideration: Central York (3) 17-1, Cumberland Valley (3) 15-2, Downingtown West (1) 16-2, Easton (11) 16-4, Hempfield (3) 13-4, Owen J. Roberts (1) 15-6, Peters Township (7) 13-2, Spring-Ford (1) 14-4, Wilson (3) 17-4, Wissahickon (1) 14-4.

PA Privates

  1. Malvern Prep 19-3
  2. Haverford School 14-5
  3. Episcopal Academy 11-8
  4. Academy of the New Church 13-4
  5. Hill School 10-5
  6. Kiski Prep 17-8
  7. Penn Charter 13-13
  8. Germantown Academy 8-9
  9. Springside Chestnut Hill Academy 7-13
  10. Perkiomen School 9-3, Westtown School 8-9

Girls

Class AA

  1. Archbishop Carroll (District 12) 19-0
  2. Cardinal O’Hara (12) 14-3
  3. Twin Valley (3) 20-1
  4. Bishop Shanahan (1) 15-4
  5. Southern Lehigh (11) 16-2
  6. Mount St. Joseph (1) 13-5
  7. Strath Haven (1) 12-6
  8. York Catholic (3) 17-1
  9. Mars (7) 11-3
  10. Susquehannock (3) 15-1

Under Consideration: Allentown Central Catholic (11) 8-6, Lampeter-Strasburg (3) 13-5, Red Land (3) 17-2, Springfield-Montco (1) 11-8, Upper Moreland (1) 14-4, Villa Maria Academy (1) 11-8.

Class AAA

  1. Conestoga (District 1) 16-1
  2. Manheim Township (3) 19-2
  3. Garnet Valley (1) 12-6
  4. Radnor (1) 14-4
  5. Owen J. Roberts (1) 19-1
  6. Shady Side Academy (7) 14-3
  7. Unionville (1) 14-4
  8. Methacton (1) 16-4
  9. Hempfield (3) 18-2
  10. Mt. Lebanon (7) 15-1

Under Consideration: Bayard Rustin (1) 10-7, Blackhawk (7) 16-1, Cumberland Valley (3) 11-3, Downingtown East (1) 12-6, Emmaus (11) 17-3, Gov. Mifflin (3) 14-6, Great Valley (1) 14-5, Kennett (1) 14-5, Penncrest (1) 15-5, Pleasant Valley (11) 15-5, Upper St. Clair (7) 11-1, Wilson (3) 16-5.

PA Privates

  1. Episcopal Academy 19-2
  2. Penn Charter 16-4-1
  3. Springside Chestnut Hill Academy 15-4
  4. Agnes Irwin 10-8
  5. Hill School 11-6
  6. Academy of Notre Dame 5-11
  7. Germantown Academy 6-10
  8. Germantown Friends 11-4
  9. Shipley School 11-5-1
  10. Mercersburg 9-5

READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines