follow us on...

PA boys’, girls’ lacrosse State Rankings by Class

Wednesday, 4th May 2022

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

Compiled by Chris Goldberg (@phillylacrosse) of Phillylacrosse.com, John Walk (@JWalkLNP) of Lancaster Newspapers, and former Western PA coach Kevin Welty (@Kevin_Welty), with input from coaches around the state

As of games through May 3

Boys

Class AA

  1. Mars (District 7) 14-0
  2. Allentown Central Catholic (11) 12-0
  3. Marple Newtown (1) 11-4
  4. Penncrest (1) 12-3
  5. WC Rustin (1) 10-5
  6. Trinity (3) 11-1
  7. Susquehannock (3) 13-0
  8. Lampeter-Strasburg (3) 13-1
  9. Lewisburg (4) 11-0
  10. Bishop Shanahan (1) 9-6
    Under Consideration: Lansdale Catholic (12) 9-3, Red Land (3) 11-2, Upper Merion (1) 9-4

Class AAA

  1. Radnor (1) 12-2
  2. La Salle (District 12) 10-3
  3. Downingtown East (1) 14-1
  4. Conestoga (1) 9-6
  5. Springfield-Delco (1) 11-3
  6. North Allegheny (7) 8-4
  7. Mt. Lebanon (7) 10-5
  8. Shady Side Academy (7) 9-4
  9. St. Joseph’s Prep (12) 11-3
  10. (tie) Manheim Township (3) 11-3, Garnet Valley (1) 9-5

Under consideration: Central York (3) 13-1, Downingtown West (1) 13-2, Hempfield (3) 11-3, Parkland (11) 15-2, Perkiomen Valley (1) 13-2, Peters Township (7) 10-2, Spring-Ford (1) 10-4, Wilson (3) 13-3, Wissahickon (1) 9-4.

PA Privates

  1. Malvern Prep (13-3)
  2. Haverford School (9-4)
  3. Episcopal Academy (9-6)
  4. Academy of the New Church (11-3)
  5. Hill School (8-3)
  6. Kiski Prep (15-5)
  7. Germantown Academy (8-6)
  8. Penn Charter (11-10)
  9. Springside Chestnut Hill Academy (6-10)
  10. Perkiomen School (7-2), Westtown School (8-8)

Girls

Class AA

  1. Archbishop Carroll (District 12) 14-0
  2. Cardinal O’Hara (12) 10-3
  3. Twin Valley (3) 16-1
  4. Bishop Shanahan (1) 11-3
  5. Southern Lehigh (11) 10-2
  6. Mount St. Joseph (1) 9-4
  7. Strath Haven (1) 7-6
  8. York Catholic (3) 14-1
  9. Mars (7) 9-1
  10. Susquehannock (3) 13-1

Under Consideration: Allentown Central Catholic (11) 7-6, Lampeter-Strasburg (3) 11-3, Red Land (3) 13-1, Upper Moreland (1) 11-2, Villa Maria Academy (1) 6-7.

Class AAA

  1. Conestoga (District 1) 13-1
  2. Manheim Township (3) 14-1
  3. Owen J. Roberts (1) 16-0
  4. Garnet Valley (1) 10-5
  5. Radnor (1) 11-4
  6. Shady Side Academy (7) 12-3
  7. Unionville (1) 8-2
  8. Penncrest (1) 13-2
  9. Springfield-Delco (1) 12-3
  10. Downingtown East (1) 9-5

Under Consideration: Bayard Rustin (1) 9-5, Blackhawk (7) 13-0, Cumberland Valley (3) 11-3, Downingtown West (1) 9-3, Easton (11) 12-4, Emmaus (11) 15-2, Gov. Mifflin (3) 11-5, Hempfield (3) 12-1, Mt. Lebanon (7) 11-1, Springfield-Delco (1) 10-3, Upper St. Clair (7) 10-1, Wilson (3) 9-4, Wissahickon (1) 10-2

PA Privates

  1. Episcopal Academy 14-2
  2. Penn Charter 14-3
  3. Springside Chestnut Hill Academy 12-3
  4. Agnes Irwin 7-6
  5. Germantown Academy 6-6
  6. Hill School 8-5
  7. Academy of Notre Dame 2-10
  8. Germantown Friends 9-2
  9. Shipley School 9-2-1
  10. Mercersburg 7-5

READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines