follow us on...

.@FusionLax Tuesday boys’ summaries

Tuesday, 24th May 2022

Categories Boy's/Men's, High School, HS summaries  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/24/22

District 1 AAA boys semis:

Radnor 10, Soringfield-Delco 9, OT

Radnor
Ryan Goldstein 4G 3A (GW)
Mason Montrella 2G
Colin French 1G
Will Gallagher 1G
Max Goldstein 1G
Nick Lucchesi 1G
Nate Lucchesi 1A
Mason Brown 10/17 F/O
Giordan Ramondo 1/6 F/O
Nate Brown 10 Saves

Springfield-Delco
Jimmy Kennedy 2g
Ty Gougler 2a
Bryan Seavey 1a
Aidan Kreydt 2a
Matt Shandley 4g
Sean Donaldson 1g
Matt Dickinson 1g
Michael Hoey 1a
Connor Aughe 1g
Colin Hannigan 12/23 FOs
Josh Crowther 2 Saves
Ethan Johnson 7 Saves

Downingtown East 8, Unionville 7, OT

DTE
Hemberger 3G 2GB (game winner)
D. McMahon 2G 1A 1GB
Kolinsky 1G 2A 3GB
Horvath 1G 4GB 1cto 4clrs 6/7FO
Waite 1G 5GB 3clrs
L. Quinn 2GB
Barton 2GB
Shannon 2GB
Davis 5GB 1clr
Milon/B. Quinn 6 saves

Unionville
Luc Spano 3g, 3a
Kevin Nowaswiat 2G
Kevin Carson 1g,2a
Owen Kupsey 1g,2a
Nico Kotch 12 saves

District 1 AAA Playbacks

Garnet Valley 13, Spring-Ford 8
Spring-Ford 1 1 1 5 = 8
Garnet Valley 5 2 5 1 = 13

Spring-Ford
Christian Marchini 3g, 2a
Justin Wixted 3g, 1a
Will Bonowitz 2g, 1a
Brad Vanella 9 saves
Colin Shoemaker 1 save

GV
Max Busenkell 7G 2A
Joey Halloran 2G
Andrew Goldt 1G
Luke Migioni 1G
Ryan Nealon 1G
Sean Gallagher 1G
Sam DiTrolio 2A 17/17 FO
Kai Lopez 3/4 FO
Andrew Keaveney 8 Saves

Central Bucks East 11, Conestoga 9
CBE 1-4-2-4=11
Stoga- 0-3-4-2=9

CB East
Nick Knepp 2g,3a
Thomas Williams 3g,1a
Matt Bowen 2g
Quinn Collins 1g, 3cto, 3gbs
Brennan Coleman 1g, 3cto,2gbs
DJ Brown 1a, 2cto, 3gbs
Patrick Coleman 1g
Vihan Patel 1g
Luke Christmas 1a
Chris Funston 3cto, 3gbs
Nils Update 1a, 12 of 24 FO
Ethan Bean 10 saves

District 2 AA Semifinals
Freedom 15, Delaware Valley 7

Freedom 2 3 3 7 – 15
DV 1 4 1 2 – 8

Delaware Valley
Brady Quinn 2g
Paulie Weinrich 3g
Xander Kelly 3g 1a
Shawn Santise 1a
Peyton LaRocco 1a
Connor Gaughan 13 saves
Freedom
Greenberg 4G
Ballerini 1G 4A (100 career points)
Bevan 4G 3A
Karabinus 1G 5A, 16/24 FO
DePolis 1G
Hume,A 2G
Solivan 2G
Hathaway 8/16 saves SV% 50%

District 1 AA semifinals
Marple Newtown 8, WC Rustin 6
MN – 0-3-1-4-8
Rustin 1-1-2-2

Rustin
Antonio Santangelo 4g 1a
Jake Jackson 1g 1a
Drew Munro 1g
Nate Pechin 1a
Mack Thompson 11/18 FO
Billy Carney 10 saves

MN
Brian Box 3g 1a
Charlie Box 2g 2a
Cooper Conroy 1g 2a
Rob Wagner 1g 1a
Damien Bogsch 1g
Jack Bradley 3 CTO 3 GB
David Bertoline 3 CTO 2GB
Colin Wolk 1 CTO 1 GB
Josh Funk 1CTO 1GB
Alex Chamber 4/8 FO
Charlie Box 2/2 FO
Jack Welsh 5 Saves

Rustin
Antonio Santangelo 4g
Jake Jackson 1g
Drew Munro 1g

Penncrest 16, Upper Merion 3
Penncrest 2-6-7-1=16
Upper Merion 1-1-1-0=3

Penncrest
Dylan Mcdougall 5g,1a
Jason Poole 5g,1a
Chas Katz 4g
Brennan Kaut 2g,3a
Matt Ferry 1a
Kolby Poole 1a
Luke Pyle-Ballak 2 saves
Mark Feinman 2 saves

Fusion Lacrosse, the sponsor for the Philly boys’ high summaries, offers elite coaching and travel teams as well as comprehensive training and events for both box and outdoor lacrosse. Click here to get more information about Fusion Lacrosse


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines