follow us on...

PIAA boys’, girls brackets – Updated with semifinal scores, championship matchups

Friday, 11th June 2021

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/12/21

PIAA Tournament

(Tickets must be purchased online – use this link)

Watch on NFHS

Watch on PCN

Boys
Class AA
First Round – June 1
Penncrest 14, Wyoming Seminary 2
Allentown Central Catholic 20, Devon Prep 4
Crestwood 17, Lewisburg 5
Susquehannock 18, Lansdale Catholic 10
Bishop Shanahan 16, Lampeter-Strasburg 8
Chartiers Valley 10, Erie Cathedral Prep 9
Trinity 23, South Fayette 7
Mars 12, Hershey 0
Quarterfinals – June 5
Allentown Central Catholic 15, Penncrest 3
Crestwood 12, Susquehannock 11
Bishop Shanahan 16, Chartiers Valley 4
Mars 14, Trinity 9

Semifinals – Tuesday, June 8
Allentown Central Catholic 16, Crestwood 6
Mars 10, Bishop Shanahan 3

Championship – June 12 at West Chester East, 2:30 p.m.

Mars vs. Allentown Central Catholic

Class AAA
First Round, June 1
Wissahickon 10, La Salle 9
Kennett 15, Hempfield 10
St. Joseph’s Prep 8, Emmaus 7
Garnet Valley 12, Cumberland Valley 2
Wilson 12, Shady Side Academy 6
Radnor 13, Central York 5
Conestoga 9, Springfield-Delco 3
North Allegheny 15, McDowell 2

Quarterfinals – June 5
Kennett 11, Wissahickon 8
Garnet Valley 12, St. Joseph’s Prep 9
Radnor 15, Wilson 3
Conestoga 8, North Allegheny 3

Semifinals, June 8
Kennett 11, Garnet Valley 10 (2OT)

June 9 – Continuation of game called by weather on June 8
Radnor 13, Conestoga 5

PIAA Lacrosse Championships at West Chester East – June 12, 4:30 p.m.

Kennett vs. Radnor

Girls

Class AA
First Round, June 1
Bishop Shanahan 17, Lake Lehman 4
Twin Valley 18, Danville 1
Villa Maria Academy 18, Crestwood 4
Archbishop Carroll 16, Mount St. Joseph 4
Cardinal O’Hara 16, Southern Lehigh 5
York Catholic 18, Blackhawk 4
Strath Haven 15, Susquehannock 8
Mars 15, Conneaut 7.
Quarterfinals – June 5
Twin Valley 14, Bishop Shanahan 10
Archbishop Carroll 21, Villa Maria Academy 9
Cardinal O’Hara 16, York Catholic 12
Strath Haven 21, Mars 8
Semifinals, June 9
Archbishop Carroll 14, Twin Valley 9 (completed June 10)
Strath Haven 12, Cardinal O’Hara 11

June 12 – Championship – 10 a.m. at West Chester East

Archbishop Carroll 14, Strath Haven 6

Class AAA
First Round, June 1
Unionville 13, Great Valley 6
Conestoga 14, Easton 11
Radnor 17, Southwestern 0
Owen J. Roberts 20, Central High 0
Sewickley Academy 19, Wilson 17
Mt. Lebanon 7, State College 5
Manheim Township 8, Garnet Valley 6
Shady Side Academy 11, Hershey 8
Quarterfinals – June 5
Conestoga 17, Unionville 6
Radnor 13, Owen J. Roberts 4
Sewickley Academy 18, Mt. Lebanon 17
Manheim Township 20, Shady Side Academy 10
Semi-Finals – June 8
Radnor 12, Conestoga 9
Manheim Twp 18, Sewickley Academy 8

PIAA Lacrosse Championships at West Chester East, noon

Radnor vs. Manheim Township


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines