follow us on...

Phillylacrosse Girls’ Rankings: District championships on the line this week

Monday, 24th May 2021

Categories Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/24/21

.
  1. Conestoga (17-0-1) – Last week: No. 1. The Pioneers host Unionville Tuesday in the District 1 AAA semifinals.
  2. Radnor (17-1) – Last week: No. 3. The Raiders host Garnet Valley Tuesday in the District 1 AAA semifinals.
  3. Garnet Valley (15-2) – Last week: No. 4. The Jaguars travel to Radnor Tuesday in the District 1 AAA semifinals.
  4. Agnes Irwin (15-4) – Last week: No. 6. The Owls won a dramatic 8-7 contest over Penn Charter for the Inter-Ac League title.
  5. Unionville (18-2) – Last week: No. 10. The Longhorns dealt Owen J. Roberts its first loss and travel to No. 1 Conestoga Tuesday in the District 1 AAA semifinals.
  6. Penn Charter (18-2-1) – Last week: No. 2. The Quakers fell short in their quest for a first Inter-Ac League title since 1998 when they fell to Agnes Irwin in the finals.
  7. Archbishop Carroll (16-4) – Last week: No. 7. The Patriots rolled to their 20th straight Catholic League championship and will face the District 1 No. 4 seed in the first round of the PIAA tourney.
  8. Owen J. Roberts (17-1) – Last week: No. 5. The Wildcats dropped their first game of the season, 8-4, to Unionville in the District 1 AAA quarterfinals and must defeat Downingtown East Tuesday in the playbacks to qualify for states.
  9. Bishop Shanahan (13-3) – Last week: No. 9. The Eagles host Villa Maria Academy Tuesday in the District 1 AA semifinals.
  10. Manheim Township (17-4) – Last week: No. 11. The Blue Streaks host Wilson Tuesday in the District 3 AAA semifinals.
  11. Cape Henlopen-DE (15-1) – Last week: No. 12. The Vikings host Ursuline Academy Tuesday in the state semifinals.
  12. Haddonfield (12-1) – Last week: Unranked. The Bulldawgs toppled Moorestown, 10-9, in overtime.
  13. Twin Valley (19-1) – Last week: No. 13. The Raiders host Susquehannock Tuesday in the District 3 Class AA semifinals.
  14. Downingtown West (15-4) – Last week: No. 15. The Whippets face Great Valley Tuesday in the playbacks for a PIAA AAA berth.
  15. Moorestown (11-2) – Last week: No. 9. The Quakers look to rebound following an overtime loss to Haddonfield.

Under consideration: Academy of Notre Dame (6-11), Cardinal O’Hara (10-6), Cherokee (15-0), Downingtown East (14-4), Easton (15-0), Emmaus (17-2), Episcopal Academy (10-8), Great Valley (14-5), Hershey (17-0), Lenape (10-2), Mount St. Joseph (16-3), Springside Chestnut Hill Academy (7-9), Strath Haven (15-4-1), Tatnall School (17-0), Ursuline Academy-DE (13-2), Villa Maria Academy (15-5).


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines