follow us on...

Philly players competing this weekend in USA Lacrosse Fall Classic at Tierney Field

Saturday, 16th October 2021

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, International  
 

Phillylacrosse.com, Posted 10/16/21 – From Press Releases

Action began Friday at the USA Fall Classic at Tierney Field (MD), the start of a three-day weekend full of games at all levels.

Friday’s action opened with the US Men’s team toppling Canada, 11-5, as Grant Ament (Haverford School/Penn State, Haverford School assistant coach, PLL Archers) had a goal and Matt Rambo (La Salle/Maryland, Springside CHA assistant coach, PLL Whipsnakes) had two assists. The US women routed Canada, 19-3, as Molly Hendrick (Manheim Township/UNC, Penn State assistant) had four goals, Marie McCool (Moorestown/UNC, had a goal, Katie O’Donnell (Henderson/Penn State, Drexel assistant) had a goal and Haley Warden (Garnet Valley/JMU, JMU assistant) had an assist.

Philly players competing with the U-18 team include three from Duke’s LC (from left): DEF Nik Leahan (Methacton), ATT Mark Cheng (Miramonte-CAL) & FOGO Matt Barraco (Parkland).

The USA Select teams will compete against teams from Ontario and the Iroquois Nation during the Brogden Cup at the Fall Classic.

The National Team Development Program (NTDP) launched in 2019 before being suspended last year due to the COVID-19 pandemic. The program provides high-level training to players, introduces them to the U.S. national team program and offers competitive opportunities.

Friday, Oct. 15
TIME EVENT LOCATION
5:30 p.m. – 7:30 p.m. USA 11, Canada 5 (men) Tierney Field
8:00 p.m. – 10:00 p.m. USA 19, Canada 3 (women) Tierney Field
Saturday, Oct. 16
TIME EVENT LOCATION
8:00 a.m. – 4:15 p.m. Brogden Cup Games St. Paul’s School
12:00 p.m. – 2:00 p.m. Canada men vs. Virginia men Tierney Field
2:30 p.m. – 4:30 p.m. Boston College women vs. Canada women Tierney Field
5:00 p.m. – 7:00 p.m. USA men vs. Virginia men Tierney Field
7:30 p.m. – 9:30 p.m. USA women vs. Boston College women Tierney Field
Sunday, Oct. 17
TIME EVENT LOCATION
8:00 a.m. – 5:00 p.m. Brogden Cup Games Tierney Field

Here are the 2021 USA Select Men’s Rosters:

U16 Players
Name High School Club

Luke Arrighi Bronxville School (N.Y.) Predators
Justin Brown St. Paul’s (Md.) Crabs
Hayden Celio Loyola Blakefield (Md.) True National Atlantic / Annapolis Hawks
Gavin Cooper Haverford School (Pa.) Big 4 HHH
Francisco Cortes Shoreham Wading River (N.Y.) Legacy
Sean Creter Hunterdon Central (N.J.) Leading Edge Elite
Ben Firlie McDonogh (Md.) Team 91 Maryland
John Fisher Battlefield (Va.) VLC
Alex Fredrich Cherry Creek (Colo.) Team 91 Colorado
Alex Gatto Roslyn (N.Y.) Long Island Rebels
George Guyton Gilman (Md.) Crabs
Matthew Han Paul VI Catholic (Va.) Madlax DC Dogs
Peter Laake Loyola Blakefield (Md.) Crabs
Talan Livingston Severna Park (Md.) Koopers
Parker Love Paul VI Catholic (Va.) Blackwolf
Luke Miller McDonogh (Md.) Annapolis Hawks
Joshua Peluse Shawnee (N.J.) Freedom
Elliott Schaller The Hill School (Pa.) Team 91 Maryland

Connor Sydnor Boys’ Latin (Md.) Crabs
Jake Vana St. John’s Prep (Mass.) Gorilla Lax
Nigel Vital Pine Crest (Fla.) Sweetlax
Luke Warrington Culver Military Academy (Ind.) Team 91 Maryland

U18 Players
Name High School Club

Aidan Aitken Salisbury School (Conn.) Sweetlax
Matthew Barraco Parkland (Pa.) Dukes / Headstrong
Jabril Belle-Walker The Pennington School (N.Y.) Harlem Lacrosse
Wells Bergstrom Manheim Township (Pa.) Big 4 HHH
Trevor Busch Marin Academy (Calif.) Alcatraz Outlaws
Collin Campbell Sanford (Del.) Team 91 Maryland
Mark Cheng Miramonte (Calif.) Dukes Elite / West Coast Starz

Brody Coleman Cazenovia (N.Y.) Orange Crush
Andrew Greenspan Brunswich (N.Y.) Prime Time
Triston Jewell Mater Dei (Calif.) West Coast Starz
Zander Johnson Downers Grove South (Ill.) Team Illinois
Nate Kabiri Georgetown Prep (Md.) Madlax DC Dogs
Carter Kempney Carthage (N.Y.) Orange Crush
Nikolas Leahan Methacton (Pa.) Dukes Elite
Griffin Liedel Hudson (Ohio) Burning River
Jimmy McCool New Hampton (Mass.) 3d New England
Chad Palumbo Noble and Greenough (Mass.)
Hunter Panzik Manhasset (N.Y.) Igloo
Collin Rovere Wayne Valley (N.J.) Tri State
Tate Seeman Noble and Greenough (Mass.) Fighting Clams
Evan Sharp Ridgepoint (Texas) Team 91 Texas
Zach White Columbus Academy (Ohio) Resolute

Here are the 2021 USA Select Women’s Rosters:

U16 Players
Name High School Club

Madison Alaimo Wantagh (N.Y.) Long Island Top Guns
Adele Atherton Head-Royce School (Calif.) STEPS California
Caitlin Barrett Manhasset (N.Y.) Long Island Top Guns
Kelly Blake Medfield (Mass.) Laxachusetts
Kylee Colbert North Shore (N.Y.) Yellow Jackets
Charlotte Corkins Colorado Academy M&D/Team 180
Kate Demark Darien (Conn.) CT Grizzlies
Carlie Desimone Baldwinsville (N.Y.) Salt City Snipers
Lindsey Devir Ridgewood (N.J.) STEPS Elite NJ
Lena Doreen Glenelg Country School (Md.) Hero’s
Lacey Downey West Babylon (N.Y.) Long Island Jesters
Tiana Griffin Severn School (Md.) M&D
Ryan Hapgood Darien (Conn.) CT Grizzlies
Grace Hasselbeck Ensworth (Mass.) Mass Elite
Samantha Hughes Castle View (Colo.) 3d National
Betty Nelson Columbine (Colo.) 3d Colorado
Madison Rassas Georgetown Visitation (D.C.) M&D
Annabella Schafer The Hill School (Pa.) NXT
Remi Schaller McDonogh (Md.) M&D
Emily Scorcia Bay Shore CSD (N.Y.) Long Island Top Guns
Orly Sedransk Montclair Kimberley (N.J.) DEWLAX
Truus van Wees Taft School (Conn.) CT Grizzlies

U18 Players
Name High School Club

Francesca Argentieri Westhill (Conn.) Salt City Snipers
Shea Baker Ithaca (N.Y.) Lady Outlaws
Ava Besson Walton (Ga.) Eaglestix
Rylee Bouvier Bishop Guertin (N.H.) New Hampshire Tomahawks
Gracie Britton Christian Brothers Academy (N.Y.) Ethix
Kennedy Carr Fairfield Ludlowe (Conn.) Nor’Easter Lacrosse
Lydia Colasante Tatnall (Del.) All American AIM
Brigid Duffy Queensbury (N.Y.) ADK
Kori Edmondson McDonogh (Md.) M&D
Maggie Golder Pennsbury (Pa.) Ultimate
Kaleigh Harden New Canaan (Conn.) CT Grizzlies
Charlotte Hodgson Penn Charter (Pa.) Big 4 HHH
Abby Lyons Carle Place (N.Y.) Long Island Top Guns
Paris Masaracchia Bishop Shanahan (Pa.) PA Express
Kiley Mottice Archbishop Carroll (Pa.) Phantastix

Emma Muchnick Suffern (N.Y.) Mad Dog North
Emma Murphy H.H. Dow (Mich.) Skywalkers
Jaylen Rosga Henry Sibley (Minn.) Yellow Jackets/Lacrosse Monkey
Ceci Stein Darien (Conn.) CT Grizzlies
Ellie Traggio Hotchkiss School (Conn.) Big 4 HHH
Maggie Weisman Glenelg Country School (Md.) Hero’s
Peep Williams Seton Catholic (N.Y.) Monster

USA Men’s Fall Classic Roster
Name Position College PLL Team
Dominique Alexander SSDM Ohio State ’13 Archers
Ryan Ambler (Abington) A Princeton ’16 Archers
Grant Ament (Haverford School) A Penn State ’20 Archers

Trevor Baptiste FO Denver ’18 Atlas
Jesse Bernhardt D Maryland ’13 Chrome
Liam Byrnes D Marquette ’16 Waterdogs
Jack Concannon G Hofstra ’18 Atlas
Jared Conners LSM Virginia ’21 Archers
Bryan Costabile A Notre Dame ’20 Atlas
Colin Heacock A Maryland ’17 Chrome
JT Giles-Harris D Duke ’21 Chrome
Mark Glicini SSDM Yale ’16 Chaos
Zach Goodrich SSDM Towson ’19 Cannons
Jules Heningburg A Rutgers ’18 Redwoods
Myles Jones M Duke ’16 Redwoods
Connor Kelly M Maryland ’18 Waterdogs
Stephen Kelly FO North Carolina ’17 Archers
Danny Logan SSDM Denver ’21 Atlas
Joe Nardella FO Rutgers ’15 Whipsnakes
Mac O’Keefe A Penn State ’21 Chaos
Rob Pannell A Cornell ’13 Redwoods
Sergio Perkovic M Notre Dame ’17 Redwoods
Matt Rambo (La Salle) A Maryland ’17 Whipsnakes
Patrick Resch (La Salle) SSDM Dartmouth ’15 Chaos

Blaze Riorden G Albany ’16 Chaos
Michael Rexrode D Rutgers ’18 Atlas
Jack Rowlett D North Carolina ’19 Chaos
Mikie Scholosser M Michigan ’17 Waterdogs
Tom Schreiber M Princeton ’14 Archers
Brad Smith M Duke ’19 Whipsnakes
Ryan Tierney A Hofstra ’21 Whipsnakes
Tim Troutner G High Point ’19 Redwoods
Cade Van Raaphorst D Duke ’19 Atlas

2021 U.S. Women Fall Classic Roster
Name Position College

Andie Aldave M Notre Dame ’21 / North Carolina (Gr.)
Sam Apuzzo A Boston College ’19
Dempsey Aresenault M Boston College ’19
Becca Block D Syracuse ’13
Kristen Carr D North Carolina ’10
Lizzie Colson D Maryland ’21
Taylor Cummings M Maryland ’16
Katie Detwiler (Archbishop Carroll) D Loyola ’22
Olivia Dirks (Episcopal Academy) M North Carolina ’23

Megan Douty D Maryland ’15
*Emily Hawryschuk A Syracuse ’20
Molly Hendrick (Manheim Township) A North Carolina ’17
Liz Hogan G Syracuse ’11
Amanda Johansen M USC ’16
Gussie Johns G USC ’18
Ally Kennedy M Stony Brook ’20
Kenzie Kent A Boston College ’19
Ally Mastroianni M North Carolina ’21
Marie McCool (Moorestown) M North Carolina ’18
Alice Mercer D Maryland ’16
Kerrigan Miller M USC ’20 / North Carolina (Gr.)
Taylor Moreno G North Carolina ’21
Charlotte North A Boston College ’21
Katie O’Donnell (Henderson) D Penn State ’18
Kylie Ohlmiller A Stony Brook ’18
Jamie Ortega A North Carolina ’21
Emily Parros (Strath Haven) M North Carolina ’13
Sydney Pirreca M Florida ’19
Izzy Scane A Northwestern ’22
Ella Simkins M Syracuse ’20
Belle Smith M Boston College ’24
Sam Swart (Archbishop Carroll) M Syracuse ’21
Kayla Treanor A Syracuse ’16
Emma Trenchard D North Carolina ’21
Haley Warden (Garet Valley) M James Madison ’18
Caylee Waters G North Carolina ’17
Kayla Wood D North Carolina ’21

  • – Injured, will not participate

READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines