follow us on...

Philly boys’ Under Armour Underclass rosters are announced

Friday, 14th June 2019

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/14/19

The Under Armour All American Lacrosse Classic® Underclass Tournament will take place June 27- June 30 in Baltimore, MD.

The event features two divisions in each region, for each gender – the Command Division and Highlight Division. The Command Division will showcase players from the 2022 and 2023 high school graduation years, while the Highlight Division will feature the 2020 and 2021 players. Each division will compete within itself at the tryouts and then the main event to determine which region is the best!

Regions Include: Baltimore, CONNY, Long Island (NY) Upstate New York, Midwest, Philadelphia, New England, New Jersey, South, Southwest, Washington, D.C., West

PHILADELPHIA BOYS – COMMAND
Name Hometown High School Position

Henry Bard Wynnewood, PA Lower Merion High School Defense
Ben Berger Harrisburg, PA Central Dauphin Defense Athlete Bio
Max Busenkell Garnet Valley, PA Garnet Valley High School Mid-Field
Colby Bushweller Avondale, PA Salesianum School Mid-Field
Chuck Cacciutti Gladwyne, PA The Haverford School Goalie
Collin Campbell Rising Sun, MD Sanford School Attack Athlete Bio
Will Costin Bryn Mawr, PA The Haverford School Long Stick Mid-Field
Henry D’Ambrogi Lewes, DE Cape Henlopen HS Mid-Field
Christopher Datz Newtown Square, PA Malvern Prep Defense
Joseph Delello Lansdale, PA Germantown Academy Mid-Field
Peter Detwiler Devon, PA Conestoga Mid-Field
Joey Doherty Malvern, PA Malvern Prep Goalie
Sam Gerber Wayne, PA The Haverford School Mid-Field
Andrew Kelly Blue Bell, PA LaSalle College High School Attack
Aidan Kopen Wynnewood, PA Haverford School Mid-Field
Charlie Kuczynski Allentown, PA Allentown Central Catholic Defense
Lucian Li Lancaster, PA Manheim Township Long Stick Mid-Field
Peter Malitas Jenkintown, PA Penn Charter School Attack
Andrew McMeekin Newtown Sq, PA Episcopal Academy Face-off
Avi Mehl Chalfont, PA The Haverford School Attack
Jack Pilling Ft Washington, PA La Salle Collage High School Mid-Field
Michael Straub Downingtown, PA Downingtown West/STEM Face-off
Liam Timmins West Chester, PA Malvern Prep Attack

PHILADELPHIA BOYS – HIGHLIGHT
Name Hometown High School Position

Ricky Amorim Plymouth Meeting, PA Springside Chestnut Hill Ac. Defense
Jackson Birtwistle St Davids, PA Radnor Attack
Bobby Blewett Drexel Hill, PA The Haverford School Face-off
Jeb Brenfleck Philadelphia, PA Academy of the New Church Attack
Matthew Brock Schwenksville, PA Perkioman Valley Face-off
James Chastain Lincoln University, PA Avon Grove Defense
Nick Gubitosi Moorestown, NJ Moorestown HS Defense
Ethan Gyllenhaal Meadowbrook, PA Ethan Gyllenhaal Mid-Field
Nico Iacovino Chester Springs, PA Downingtown East Goalie
Peter Lehman Ivyland, PA Council Rock North Attack
Brennan McBride Bryn Mawr, PA The Haverford School Attack
Connor McDonough Moorestown, NJ Moorestown HS Attack
Griffin McGinley Philadelphia, PA Academy of The New Church Goalie
Jonathan Miller Moorestown, NJ Moorestown High School Mid-Field
Matthew Montgomery West Chester, PA Bayard Rustin Defense
Jake Morin Garnet Valley, PA Garnet Valley Attack
Ibrahim Pio Media, PA Strath Haven Mid-Field
Michael Prestipino Berwyn, PA Conestoga Defense
Nicholas Redd Wilmington, DE Wilmington Friends Defense
Paul Richardson Philadelphia, PA Springfield-Montco Mid-Field
Scott Smith Berwyn, PA Conestoga High School Defense
Wil Vandegrift Jenkintown, PA La Salle Mid-Field


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines