follow us on...

Phillylacrosse.com Boys’ Rankings: Second season begins

Monday, 14th May 2018

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/14/18

The Phillylacrosse.com Boys’ Rankings:

1. Haverford School (15-3) Prev: No. 1 – The Fords went 5-0 to win the Inter-Ac League’s regular-season title and have a first-round bye in the league championships. They face the Episcopal Academy-Germantown Academy winner Friday in the semifinals at Cabrini.

2. Conestoga (14-4) Prev: No. 2 – The Central League champion Pioneers have the No. 4 seed in the District 1 AAA tournament and a first-round bye.

3. Malvern Prep (13-5) Prev: No. 3 – The Friars are the No. 2 seed in the Inter-Ac League championships and play the Penn Charter-Springside Chestnut Hill Academy winner on Friday in the semifinals.

4. Avon Grove (15-1) Prev: No. 4 – The Ches-Mont League champion Red Devils have the No. 1 seed in the District 1 AAA tournament.

5. Manheim Township (18-1) Prev: No. 6 – The Blue Streaks won the Lancaster-Lebanon League title with an 18-4 rout of Hempfield.

6. Upper Dublin (15-1) Prev: No. 5 – The Suburban One American champion Cardinals have the No. 3 seed in the District 1 AAA tournament.

7. Academy of the New Church (15-5) Prev: No. 7 – The Lions – Friends Schools League champions for the fifth straight year – meet Hun School Wednesday at The Hill School in the first round of the National Prep Championships.

8. Central Bucks East (15-2) Prev: No. 8 – The Suburban One National Conference champion Patriots have the No. 2 seed in the District 1 AAA tournament and a first-round bye.

9. La Salle (13-4) Prev: No. 9 – The Explorers have the top seed in the Catholic League tourney and a bye into the semifinals.

10. Springfield-Delco (14-2) Prev: No. 13 – The Cougars have won 12 straight and were leading Upper Dublin Thursday until lightning cancelled the game. They have the No. 2 seed in the District 1 AA tournament and a first-round bye.

11. Salesianum School-DE (8-3) Prev: No. 10 – The Sals played Malvern Prep tough in a 10-8 loss.

12. Episcopal Academy (7-5) Prev: No. 11 – The Churchmen dropped a 9-8 overtime decision to Haverford School and closed 3-2 in the league. They meet GA in the first round Tuesday of the Inter-Ac championships.

13. Bishop Shanahan (15-1) Prev: No. 15 – The Eagles have the top seed in the District 1 AA tourney.

14. Parkland (16-3) Prev: NR- The Trojans face Allentown Central Catholic tonight for the East Penn Conference title at Northampton (7:30).

15. Radnor (14-4); Prev: NR – The Raiders have the No. 3 seed in the District 1 AA tourney.

Under consideration: Allentown Central Catholic (12-4); Caesar Rodney-DE (13-1); Cape Henlopen-DE (10-4); Central Bucks West (13-4); Cherokee-NJ (10-4); Downingtown East (12-6); Henderson (11-4); Hun School-NJ (9-2); Lenape-NJ (15-2); Moorestown-NJ (12-5); North Penn (13-5); Shawnee-NJ (13-3); Spring-Ford (15-4); St. Augustine Prep-NJ (9-6); Southern Lehigh (14-3); Strath Haven (14-4); Wilson (18-2).


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines