follow us on...

Phillylacrosse.com Boys’ Rankings: Garnet Valley reaches District 1 semifinals, enters the Top 15

Monday, 21st May 2018

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/21/18

The Phillylacrosse.com Boys’ Rankings:

1. Haverford School (16-3) Prev: No. 1 – The Fords face Malvern Prep tonight (7:00) at Cabrini for the Inter-Ac League championship.

2. Conestoga (16-4) Prev: No. 2 – The Pioneers play at Avon Grove Tuesday (4 p.m.) in the District 1 AAA semifinals – the game is a rematch of last year state final (won by AG) and District 1 final (won by Conestoga).

3. Malvern Prep (14-5) Prev: No. 3 – The Friars meet Haverford School tonight (7:00) at Cabrini for the Inter-Ac League championship.

4. Avon Grove (17-1) Prev: No. 4 – The Red Devils host Conestoga Tuesday at 7 p.m. in gthe District 1 AAA semis.

5. Manheim Township (19-1) Prev: No. 5 – The Blue Streaks face Wilson today at Comet Field in Millersville in the District 3 AAA semifinals.

6. Upper Dublin (17-1) Prev: No. 6 – The Cardinals host Garnet Valley Tuesday (4:00) in the District 1 AAA semifinals.

7. Academy of the New Church (16-6) Prev: No. 7 – The Lions reached the semifinals of the National Prep Championships before bowing to Culver Military Academy, 15-5.

8. La Salle (15-4) Prev: No. 9 – The Explorers, who won the Catholic League title, play Public League second-seed Frankford in the District 12 semifinals Tuesday at Northeast High at 3:30 p.m.

9. Springfield-Delco (15-2) Prev: No. 10 – The Cougars host Radnor Tuesday (7 p.m.) in the District 1 AA semifinals.

10. Bishop Shanahan (16-1) Prev: No. 13 – The Eagles host Strath Haven Tuesday (7 p.m.) in the District 1 AA semifinals.

11. Salesianum School-DE (12-3) Prev: No. 11 – The Sals edged Fairfield Prep (CT), 11-10 to close its regular season and gained the top seed in the Delaware state tourney. They host Smyrna on Wednesday in the first round.

12. Parkland (17-3) Prev: No. 14- The Trojans face Delaware Valley Tuesday at Northampton (7 p.m.) in the District 11 AAA semifinals.

13. Radnor (15-4) Prev: No. 15 – The Raiders play Tuesday at Springfield-Delco in the District 1 AA semifinals.

14. Garnet Valley (13-8) Prev: NR – The Jaguars have been the surprise team of the District 1 AAA tourney and play Tuesday (4:00) at Upper Dublin in the semifinals.

15. Strath Haven (15-4) Prev: NR – The Panthers play Tuesday at Bishop Shanahan in the District 1 AA semifinals.

Under consideration: Allentown Central Catholic (12-5); Caesar Rodney-DE (13-2); Cape Henlopen-DE (12-4); Central Bucks East (15-3); Central Bucks West (14-5); Cherokee-NJ (14-4); Downingtown East (13-7); Episcopal Academy (8-6); Henderson (13-5); Hun School-NJ (9-3); Lenape-NJ (17-2); Moorestown-NJ (14-5); North Penn (13-6); Penn Charter (10-12); Perkiomen Valley (14-7); Shawnee-NJ (15-3); Spring-Ford (16-5); St. Augustine Prep-NJ (11-6); Southern Lehigh (14-3); Wilson (19-2).

Tags:


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines