follow us on...

Updated PIAA boys’, girls’ lacrosse brackets: Championship game results

Sunday, 10th June 2018

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/8/18

Below are the dates and brackets for the PIAA boys’ and girls’ lacrosse championships.

Boys
First Round – Tuesday, May 29
Class AA – First Round matchups
Bishop Shanahan 18, South Western 4
Allentown Central Catholic 12, Susquehannock 10
Crestwood 16, Selinsgrove 6
York Catholic 22, Archbishop Carroll 16
Springfield-Delco 17, Archbishop Wood 0
Strath Haven 19, Trinity 5
Palmyra 7, Hampton 5
Mars 20, Cathedral Prep 8

Class AAA – First Round matchups
La Salle 9, Downingtown East 2
Parkland 14, Upper Dublin 7
Avon Grove 11, St. Joseph’s Prep 1
Conestoga 12, Wilson 7
Garnet Valley 10, Perkiomen Valley 6
Cumberland Valley 11, Peters Township 10
Manheim Twp. 14, North Allegheny 5
Pine Richland 18, State College 2

Quarterfinals – Saturday, June 2
AA
Bishop Shanahan 13, Allentown Central Catholic 7
York Catholic 15, Crestwood 10
Strath Haven 12, Springfield-Delco 9
Mars 13, Palmyra 6
AAA
La Salle 6, Parkland 3
Conestoga 12, Avon Grove 6
Garnet Valley 6, Cumberland Valley 4
Manheim Twp. 11, Pine Richland 6

AA Semi-Finals – Tuesday, June 5
Bishop Shanahan 17, York Catholic 5
Strath Haven 12, Mars 11, OT
AAA Semi-Finals – Tuesday, June 5
La Salle 7, Conestoga 4
Manheim Twp. 15, Garnet Valley 6

PIAA Lacrosse Championship Finals
West Chester East HS Saturday, June 9
Boys’ AA Championship Game – 4:30 p.m. (time change)

Bishop Shanahan 13, Strath Haven 5
Boys’ AAA Championship Game – 2:30 p.m. (time change)
Manheim Twp. 6, La Salle 4

Girls
Class AA – First Round matchups
Villa Maria Academy 16, Wyomissing 4
Penncrest 14, Saucon Valley 7
Radnor 20, Wyoming Seminary 2
Gwynedd Mercy Academy 16, Archbishop Wood 5
Susquehannock 17, Danville 6
Quaker Valley 18, Fairview 7
Hershey 14, Franklin Regional 6
Kennard-Dale 14, Hampton 8

Class AAA – First Round matchups, May 29
Garnet Valley 12, Downingtown East 10
Parkland 8, Perkiomen Valley 7
Unionville 24, Easton 7
Archbishop Carroll 15, Downingtown West 3
Springfield-Delco 9, Exeter 8, OT
Wilson 12, Pine Richland 9
Manheim Twp. 8, Owen J. Roberts 7
State College 15, Sewickley Academy 6

Second round, Saturday June 3
Class AA

Villa Maria Academy 9, Penncrest 8
Radnor 12, Gwynedd Mercy Academy 8
Susquehannock 13, Quaker Valley 8
Kennard-Dale 13, Hershey 9
Class AAA
Garnet Valley 17, Parkland 7
Unionville 14, Archbishop Carroll 9
Springfield-Delco 13, Wilson 12
Manheim Twp. 14, State College 10

Semifinals, Tuesday, June 6
Class AA
Villa Maria Academy 14, Radnor 8
Kennard-Dale 11, Susquehannock 9
Class AAA
Unionville 14, Garnet Valley 4
Manheim Twp. 12, Springfield-Delco 10

PIAA Lacrosse Championship Finals
West Chester East HS Saturday, June 9
Girls’ AA Championship Game – 10 am
Villa Maria Academy 17, Kennard-Dale 5
Girls’ AAA Championship Game – Noon
Unionville 11, Manheim Twp. 6


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines