follow us on...

Updated listing of boys’ historical league/conference champions

Friday, 19th May 2017

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/19/17

Listing of historical Philly boys’ lacrosse league champions
(For additions/corrections, contact us at 610-316-4158)

Central League champions
2004 – Penncrest
2005 – Springfield-Delco
2006 – Conestoga
2007 – Conestoga
2008 – Ridley
2009 – Conestoga
2010 – Springfield-Delco
2011 – Conestoga
2012 – Conestoga
2013 – Conestoga, Radnor
2014 – Penncrest
2015 – Garnet Valley, Penncrest
2016 – Conestoga, Garnet Valley, Strath Haven
2017 – Conestoga, Garnet Valley

Ches-Mont League
2004 – West Chester East
2005 – Tie – Downingtown East, West Chester East
2006 – Tie – Downingtown East, Henderson
2007 – Downingtown East
2008 – Downingtown East
2009 – Downingtown East
2010 – Tie – Downingtown East, Downingtown West
2011 – Downingtown West
2012 – Downingtown West
2013 – Tie – Downingtown East, Avon Grove, Bishop Shanahan, Great Valley
2014 – Bishop Shanahan
2015 – Bishop Shanahan
2016 – Avon Grove
2017 – Avon Grove

Del-Val League champions
2003 – Sun Valley
2004 – Sun Valley
2005 – Garnet Valley
2006 – Garnet Valley
2007 – Garnet Valley
2008 – Garnet Valley (final year of league)

Friends Schools League champions
1996 – George School 12, Academy of the New Church 6
1997 – Academy of the New Church 11, George School 1
1998 – Academy of the New Church 9, George School 3
1999 – Academy of the New Church 4, George School 3
2000 – George School 8, Academy of the New Church 5
2001 – Academy of the New Church 13, George School 3
2002 – Academy of the New Church 12, George School 10
2003 – Academy of the New Church 3, George School 1
2004 – Friends’ Central 15, George School 5
2005 – Academy of the New Church 6, George School 5
2006 – Shipley 16, Friends’ Central 9
2007 – Academy of the New Church 12, Friends’ Central 3
2008 – Friends’ Central 8, Shipley 5
2009 – Shipley 6, Academy of the New Church 4
2010 – Shipley 12, Academy of the New Church 5
2011 – Shipley 15, Academy of the New Church 6
2012 – Shipley 5, Academy of the New Church 4, OT
2013 – Shipley School 9, Westtown 5
2014 – Academy of the New Church 10, Westtown 8
2015 – Academy of the New Church 13, Shipley School 10
2016 – Academy of the New Church 13, Shipley School 6
2017 – Academy of the New Church 15, Shipley School 3

Inter-Ac League champions
2001 – Haverford School
2002 – Haverford School, Malvern Prep
2003 – Malvern Prep
2004 – Haverford School, Malvern Prep
2005 – Haverford School, Malvern Prep
2006 – Haverford School
2007 – Haverford School, Malvern Prep
2008 – Malvern Prep
2009 – Haverford School, Malvern Prep
2010 – Haverford School, Malvern Prep
2011 – Haverford School
2012 – Haverford School
2013 – Malvern Prep
2014 – Malvern Prep
2015 – Haverford School
2016 – Haverford School
2017 – Haverford School

Penn Valley League champions
1999 – Parkland
2000 – Moravian Academy
2001 – Emmaus
2002 – Moravian Academy
2003 – Moravian Academy
2004 – Pottsgrove
2005 – Southern Lehigh
2006 – Perkiomen Valley
2007 – Emmaus
2008 – Emmaus
Lehigh Valley Conference champions
2009 – Emmaus 16, Easton 5
2010 – Emmaus 16, Allentown Central Catholic 3
2011 – Emmaus 8, Allentown Central Catholic 7
2012 – Emmaus 13, Nazareth 4
2013 – Parkland 9, Emmaus 8 (3OT)
2014 – Parkland 10, Easton 8
Eastern Pennsylvania Conference
2015 – Easton 8, Parkland 6
2016 – Easton 9, Allentown Central Catholic 8
2017 – Allentown Central Catholic 13, Parkland 12

Mid-Atlantic Prep champions
2017 –
2016 – Hun School
2015- Hun School
2014- Lawrenceville
2013- Lawrenceville
2012- Lawrenceville
2011- Lawrenceville
2010- Lawrenceville
2009- Lawrenceville
2008- Lawrenceville
2007- Lawrenceville
2006- Lawrenceville
2005- Lawrenceville
2004- Lawrenceville
2003- Lawrenceville
2002- Lawrenceville
2001- Peddie
2000- Peddie
1999- Peddie

Northeast League champions
2004 – Holy Ghost Prep
2005 – Shipley School
2006 – Holy Ghost Prep
2007 – Academy of the New Church
2008 – Holy Ghost Prep (final year of league)

Pioneer Athletic Conference champions
2007 – Spring-Ford 11, Owen J. Roberts 10, OT
2008 – Owen J. Roberts 15, Spring-Ford 4
2009 – Owen J. Roberts 8, Spring-Ford 7
2010 – Owen J. Roberts 11, Spring-Ford 9
2011 – Spring-Ford 20, Owen J. Roberts 13
2012 – Spring-Ford 9, Owen J. Roberts 8
2013 – Spring-Ford 10, Owen J. Roberts 9, 2 OT
2014 – Spring-Ford 15, Owen J. Roberts 8
2015 – Spring-Ford 8, Owen J. Roberts 7, OT
2016 – Spring-Ford 12, Owen J. Roberts 8
2017 – Spring-Ford 9, Owen J. Roberts 5

Public League champions
2010 – George Washington 4, Fitzsimons 0
2011- Northeast 6, George Washington 3
2012 – Northeast 4, George Washington 3, OT
2013 – Northeast 11, George Washington 6
2014 – Northeast 9, Washington 5
2015 – George Washington 16, Frankford 4
2016 – Northeast 12, Frankford 5
2017 –

Suburban One American Conference champions
2007 – Upper Dublin
2008 – Upper Dublin
2009 – Upper Dublin
2010 – tie – Upper Merion, Wissahickon
2011 – Plymouth Whitemarsh
2012 – Plymouth Whitemarsh
2013 – Upper Dublin
2014 – Upper Dublin
2015 – Upper Dublin
2016 – Upper Dublin
2017 – Hatboro-Horsham

Suburban One Continental Conference champions (conferences merged from three to two for 2017
2007 – Central Bucks East
2008 – Central Bucks East
2009 – Central Bucks East
2010 – tie – Central Bucks East, Hatboro-Horsham
2011 – Central Bucks East
2012 – tie – Central Bucks East, Hatboro-Horsham
2013 – Hatboro-Horsham
2014 – Central Bucks East
2015 – Central Bucks East, Central Bucks South
2016 – Central Bucks East

Suburban One National Conference champions
2007 – Abington
2008 – Abington
2009 – Abington
2010 – Abington
2011 – Abington
2012 – Pennsbury
2013 – Abington
2014 – Abington
2015 – Abington
2016 – Council Rock South
2017 – Central Bucks East

Suburban One League (before conferences)
2005 – Central Bucks East
2006 – Central Bucks East

For additions or corrections, contact us at golax@phillylacrosse.com


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines