follow us on...

Phillylacrosse Girls’ Rankings: PIAA, New Jersey state playoffs open Tuesday

Monday, 29th May 2017

Categories Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/29/17

The Phillylacrosse.com Girls’ Rankings:

1. (tie) Archbishop Carroll (20-1) Prev: No. 1 The District 12 AAA champion Patriots play Strath Haven (District 1 AAA No. 5) in a PIAA first-round game Tuesday at Northeast (6 p.m.).

1. (tie) Moorestown-NJ (19-2) Prev: No. 2 The South Jersey champion Quakers face Central Jersey Champ Notre Dame Tuesday in a state semifinal.

3. Conestoga (20-2) Prev: No. 3 The District 1 AAA champion Pioneers face WC Rustin (District 1 No. 7) Tuesday in a PIAA opener at Methacton at 5 p.m.

4. (tie) Agnes Irwin (21-5) Prev: No. 5 The Owls defeated Episcopal Academy, 14-7, to claim the PAISAA championship.

4. (tie) Episcopal Academy (21-5) Prev: No. 4  EA fell to Agnes Irwin in the PAISAA title game, but won the outright Inter-Ac League title.

6. Springfield-Delco (17-4) Prev: No. 7  The District 1 AAA runner-up Cougars play Exeter (District 3 No. 3) at Penncrest Tuesday in a PIAA opener (5:15 p.m.).

7. Owen J. Roberts (20-3) Prev: No. 8 The Wildcats (District 1 AAA No 3) play Easton (District 11 runnerup) at Northampton in a PIAA opener at 4 p.m.

8. Garnet Valley (14-7) Prev: No. 10: The Jaguars (District 1 No. 4) play District 11 champion Parkland at Northampton in a PIAA opener Tuesday at Northampton at 5:30 p.m.

9. Radnor (14-7) Prev: No. 17The District 1 AA champion Raiders play York Catholic (District 3 No 3) Tuesday at Spring-Ford at 5 p.m. in a PIAA first-round game.

10. Strath Haven (14-6) Prev: No. 13 The Panthers (District 1 AAA No. 5) meet District 12 champion Archbishop Carroll Tuesday in a PIAA opener at Northeast at 6 p.m.

11. Cape Henlopen (DE) 15-2 Prev: No. 15 The Vikings face St. Mark’s for the state title Tuesday at 7 p.m. at the DE Turf Stadium.

12. Downingtown East (14-8) Prev: No 20 The Cougars (District 1 AAA No. 6) play Wilson Tuesday in a PIAA opener at Exeter (6 p.m.).

13. West Chester Rustin (17-4) Prev: No. 11 The Golden Knights (District 1 AAA No. 7) face District 1 champion Conestoga Tuesday in a PIAA opener at Methacton at 5 p.m.

14. Academy of Notre Dame (16-8) Prev: No 12 The Fighting Irish reached the semifinals of the PAISAA tourney.

15. Wilson (22-1) Prev: NR The District 3 AAA champion Bulldogs play Downingtown East (District 1 No. 5) Tuesday at Exeter at 6 pm. in a PIAA first-round game.

16. Villa Maria Academy (17-3) Prev: No. 6  The Hurricanes (District 1 AAA No 3) meet District 11 champion Saucon Valley Tuesday in a PIAA opener at Emmaus at 5 p.m.

17. Manheim Township (19-4) Prev: No. 14 The District 3 AAA runner-up Blue Streaks play District 7 champion Pine Richland Tuesday in a PIAA opener at Hempfield at 3:30 p.m.

18. Abington (15-7) Prev: No. 16 The Ghosts reached the quarterfinals of the District 1 AAA tournament.

19. Eastern-NJ (13-5) Prev: NR The Vikings toppled Lenape, 12-11, in overtime to win their first South Jerey Group 4 title and face Rancocas Valley in a state semifinal Wednesday.

20. (tie) Central Bucks West (17-2) Prev: No. 20The Bucks fell to Downingtown East, 6-5, in the second round of the District 1 AAA tourney.

20. (tie) Unionville (15-4) Prev: No. 18The Indians fell to Strath Haven in the second round of the District 1 AAA tourney.

Under consideration Bishop Shanahan (14-8), Downingtown West (11-8), Great Valley (13-7), Harriton (13-7), Lenape (NJ) 15-2, Parkland (18-4), Spring-Ford (13-7).


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines