follow us on...

Updated girls’ HS playoff brackets

Tuesday, 17th May 2016

Categories Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/17/16

2016 Philly Girls’ High School Playoff Brackets

PAC-10 FINAL FOUR
Semifinals (Tuesday, May 10)
(Liberty-1) Owen J. Roberts 18, (Frontier-2) Pope John Paul II 7
(Liberty-2) Methacton 10, (Frontier-1) Upper Perkiomen 8
Championship, May 12
Owen J. Roberts 9, Methacton 8

Friends Schools League tournament
Semifinals, May 13
Shipley School 19, Germantown Friends 9
Friends’ Central 16, Moorestown Friends 8

Championship, May 17
Shipley School at Friends’ Central, 4 p.m.

Catholic League Tournament
Monday, May 16
Lansdale Catholic (#3 seed) 16, Little Flower (#6 seed) 9
Bonner/Prendergast (#5 seed) 10, Cardinal O’Hara (#4 seed) 7

Semifinals, May 19 at Neumann
Archbishop Carroll (#1 seed) vs Bonner-Prendergast (#5), 4 p.m.
Archbishop Wood (#2 seed) vs. Lansdale Catholic (#3), 6 p.m.

District 1 tournament
1st Round, Tuesday, May 17
Bayard Rustin (No. 32 seed) at Conestoga (No. 1 seed), 7 p.m.
Methacton (17) at Haverford High (16), 6 p.m.
Boyertown (25) at Central Bucks South (8) at CB West, 7:15 p.m.
Mount St. Joseph (24) at Radnor (9), 4 p.m.
Kennett (29) at Garnet Valley (4), 5 p.m.
Henderson (20) at Plymouth Whitemarsh (13), 7 p.m.
Ridley (28) at Harriton (5), 4 p.m.
Villa Maria (21) at Unionville (12), 7 p.m.
Gwynedd Mercy (31) at Springfield-Delco (2), 4 p.m.
Perkiomen Valley (18) at Central Bucks West (15), 5:30 p.m.
Council Rock North (26) at Downingtown East (7), at Dtopwn West, 7 p.m.
North Penn (23) at Bishop Shanahan (10), 4 p.m.
Wissahickon (30) at Great Valley (3), 4 p.m.
Merion Mercy (19) at Spring-Ford (14), 6 p.m.
Upper Perkiomen (27) at Owen J. Roberts (6), 7 p.m.
Strath Haven (22) at Abington (11), 7 p.m.

2nd Round, Thursday May 19, 4 p.m. (higher seed is host)

Quarterfinals –West Chester East – Saturday, May 21, at WC East

Semifinals – Downingtown West, 5:45, 7:15 p.m. Tuesday, May 24
1st Round of Playbacks – Tuesday, May 24
Championship – WC East, 7 p.m. – Thursday, May 26
2nd Round of Playbacks – Thursday, May 26
Note – The top five teams advance to the PIAA championships


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines