follow us on...

Many Philly players named to 75th USILA/Nike North-South Games Friday at @CabriniCavs

Wednesday, 25th May 2016

Categories Boy's/Men's, College  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/25/16

The rosters have been announced for the 75th USILA/Nike North-South Games to be played on Friday, May 27th, at Cabrini College in Radnor, PA. The Division I/II game will be at 5:30 p.m., while the Division III match is at 3:00 p.m.

Division I/II North

No. Name Position Institution
2 Cooper Stefaniak Midfield Hobart
3 Devin Dwyer Attack Harvard
4 Zack Sikora LP Midfield Rutgers
5 Sam Lllinares Attack Hofstra
6 Doug Gouchoe Goalie Air Force
7 Anthony Berardis Midfield LIU Post
8 Derrick Eccles Midfield Albany
10 Michael Perettine Midfield Providence
11 Austin Schultz (Manheim Township) Defense Army
12 Ryan Poirier Midfield Merrimack
13 Collins Gantz Midfield Bryant
14 Ryan Slane Attack LIU Post
15 TJ Neubauer Midfield Fairfield
16 John English Face-off Adelphi
17 Finn Sullivan Defense Hofstra
18 Jimbo Moore Midfield Army
19 Chris Allen Midfield Air Force
20 Chris Hampton SS Middie Denver
21 Korey Hendrickson Midfield Hofstra
22 Brian von Bargen Midfield Hofstra
23 Sal Tuttle Attack Adelphi
24 Lucas Rock Defense Stony Brook
25 Pat Karole Defense Denver
26 Scott Corcoran LP Midfield Merrimack
27 Colin Woolford Midfield Denver
28 Alex Daly Face-off Army
29 Jon Lynott Defense NYIT
30 Gunnar Waldt Goalie Bryant
31 Nick Sidaras SS Middie NYIT
32 Chris Hughes Midfield Stony Brook
33 Frank Gluchowski Defense Dowling
34 Joe Radin Attack Marist
35 Scott Bieda Attack Rutgers

Head Coach: Keegan Wilkinson (Marist, St. Joseph’s University grad)
Assistant Coaches: Mike Gongas (Marist)
Ethan Fox (Marist)
Legendary Coach: Doug Bartlett (VMI)

Division I/II South

No. Name Position Institution
1 Greg Coholan Midfield Virginia
2 Tyler White Goalie Towson
3 Tommy O’Neill (St. Augustine Prep) SS Middie Penn State
4 Kris Alleyne Goalie Rutgers
5 Erik Hultgren Midfield Seton Hill
6 Spencer Parks Attack Towson
7 Connor Enright Midfield Mercyhurst
8 Matt Thistle Attack High Point
9 Tyler Smoot Defense Lake Erie
10 Matthew Shields Attack Mount Olive
12 Buba Johnson (Caesar Rodney, DE) Midfield Mount St. Mary’s
14 Zack Price Defense High Point
16 Mitch Shafer Attack Lake Erie
17 Reid Weber (Germantown Academy) Attack Lehigh
18 Justin Gosnell Midfield Mount St. Mary’s
19 Eric Rankel (Downingtown West) Midfield Robert Morris
20 Mike Lowe Defense Towson
21 Bobby Schmitt LP Midfield Bellarmine
22 Joe Taulane (Garnet Valley) Midfield High Point
23 Nick Doktor Attack Pennsylvania
24 John Moderski (Penn Charter) Defense Villanova
25 Jamie Piluso Face-off High Point
26 Tripp Telesco Defense Lehigh
27 Luke Laszkiewicz Attack Robert Morris
28 Alex Hatem Midfield Richmond
29 Hank Brown SS Middie Drexel
30 Devin Cruz LP Midfield Belmont Abbey
31 Casey Eidenshink (La Salle) Defense Lehigh
32 Connor Frisina (Conestoga) Midfield Delaware

33 Marco Maronski Defense Mercyhurst
34 Anthony Peluso Face-off Seton Hill
35 Nate Lewnes Attack UMBC

Head Coach: Jon Torpey (High Point)
Assistant Coaches: Mike Corrado (Villanova)

Pat Tracy (High Point)
Ryan Cassidy (High Point)
Legendary Coach: Gene Corrigan (W&L, UVA, Notre Dame, ACC)

Division III North

No. Name Position Institution
1 Nick Smith Defense Brockport
2 Kyle Sterzin Attack RIT
3 Kevin Mulvey Midfield Skidmore
4 Pat Baldwin Face-off Cortland
6 Luke Wooters Attack Nazareth
7 Quinn Moroney Attack Amherst
8 Joseph Ricciuti Midfield Hamilton
11 John Phillips Defense RPI
12 Dylan Park Midfield Amherst
13 Quentin DellaFera Attack Wesleyan
14 Connor Samuelson Defense Springfield
15 Pat Bonafede Midfield Potsdam
16 Jack Roberts Defense St. Lawrence
18 Niall Devaney Midfield Wesleyan
21 Cameron Bell Goalie Endicott
22 Taylor Dubose Midfield Western New England
23 Macky Lynch LP Midfield St. Lawrence
24 Matthew Hossack LP Midfield RIT
25 Eli Gobrecht Defense Ithaca
26 David Cedrone Face-off Western New England
27 Mike Walker Midfield Ithaca
28 Troy Haefele Attack Nazareth
29 Chris Curtis Midfield Emmanuel
30 Ryan Cassidy Defense Amherst
31 Marcus Palvino Midfield Brockport
32 Matt O’Neill Midfield Nazareth
33 Scott Sidnam Goalie Ithaca
34 Jakob Kryston Defense RIT
35 Jack Allard Attack Bates

Head Coach: Peter Lasagna (Bates)
Assistant Coach: Trevar Haefele (Bates)
Legendary Coach: Dave Urick (Hobart & Georgetown)

Division III South

No. Name Position Institution
1 Michael Durst Midfield Ursinus

2 Marcus Dietz Attack Ohio Wesleyan
3 Stephen Banick Attack Stevenson
4 John Griffin LP Midfield Ohio Wesleyan
5 Dane Angell Midfield Lynchburg
7 Erik Geiser Face-off Frostburg State
8 Caleb Abney Goalie York
10 Tony McCraw Midfield Gwynedd Mercy
11 Buck Armstrong Defense Washington & Lee
12 Jake Koferl Midfield Hampden-Sydney
13 Austin Stewart Attack Lynchburg
14 Joey DeBiasse Midfield Centenary
15 Aaron Murphy Attack Lynchburg
16 Andrew Scrutchfield Attack Stevens
17 Tyler McWilliams (Downingtown West) Attack Roanoke
18 Patrick O’Donoghue Defense Ursinus
19 Matt Hughes Midfield Centre
20 Chris Menard Midfield Dickinson
21 Ben Danieli Defense Ohio Wesleyan
22 Colin Sawula SS Middie Stevens
23 Geoffrey Davis Defense Gettysburg
24 Paul Werner Midfield Gettysburg
25 Matt Ward (Ridley) Defense Cabrini
26 Will Pilat Attack Roanoke
27 Josh Currier Attack Virginia Wesleyan
28 Sean Kelleher Midfield Wittenberg
29 Tate Rolland Midfield Frostburg State
30 Corrie VanHaasteren LP Midfield Susquehanna
31 Chad Williams Defense Stevenson
32 Josh Kluver (Abington) Defense York
33 Matthew Ferentini Midfield Stevens
34 Tom Kraemer Goalie Frostburg State
35 William McAvoy (Episcopal Academy) Defense Gettysburg

Head Coach: Stewart Moan (Susquehanna)
Legendary Coach: Ray Rostan (Hampden-Sydney)


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines