follow us on...

Historical list of PIAA boys’, girls’ lacrosse champions – Updated

Saturday, 11th June 2016

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/11/16

PIAA Championship game scores
2009 – Radnor 20, Strath Haven 10
2010 – Radnor 14, Springfield-Delco 7
2011 – Garnet Valley 17, Downingtown East 14
2012 – Garnet Valley 10, Strath Haven 9, OT
2013 – Harriton 8, Radnor 7
2014 – Garnet Valley 13, Springfield-Delco 9
2015 – Garnet Valley 13, Conestoga 10
2016 – Conestoga 18, Radnor 7

PIAA Championship scores
2009: La Salle 7, Conestoga 3
2010: Conestoga 10, La Salle 6
2011: Conestoga 13, St. Joseph’s Prep 4
2012: Conestoga 10, La Salle 7
2013: La Salle 13, Conestoga 4
2014: Penncrest 12, Avon Grove 7
2015: Radnor 11, St. Joseph’s Prep 10, OT
2016: Springfield-Deco 4, La Salle 3

Past state cha,ions, pre-PIAA tournament

State Champions
As chosen by coaches
1965 – Hill School
1966 – Lower Merion
1967 – Lower Merion
1968 – Haverford School

Avery F. Blake Memorial Trophy winner
1969 – Lower Merion 5, Haverford School 4
1970 – Harriton 3, Lower Merion 2
1971 – Harriton 6, Abington 5
1972 – Harriton 6, Haverford School 5
1973 – Henderson 12, Hill School 6
1974 – Penn Charter 4, Harriton 3
1975 – Penn Charter 11, Harriton 10
1976 – Penn Charter 11, Abington 10
1977 – Lower Merion 5, Abington 4 (OT)
1978 – Springfield-Delco 12, Lower Merion 9
1979 – Lower Merion 12, Abington 4
1980 – Haverford School 8, Lower Merion 2
1981 – Abington defeated Haverford School
1982 – Springfield-Delco 12, Henderson 4
1983 – Penn Charter 4, Episcopal Academy 2
1984 – Lower Merion 9, Hill School 5
1985 – Haverford School 7, Episcopal Academy 4
1986 – Hill School 9, Haverford School 7
1987 – Episcopal Academy 19, Germantown Academy 12
1988 – West Chester East 8, Ridley 7
1989 – Penn Charter 7, Episcopal Academy 6, 3OT
1990 – Germantown Academy 6, Episcopal Academy 5
1991 – Episcopal Academy 9, Penn Charter 8
1992 – Springfield-Delco defeated Episcopal Academy
1993 – Germantown Academy
1994 – Ridley 7, Springfield-Delco 6
1995 – Episcopal Academy 5, Ridley 2
1996 – Episcopal Academy 9, Springfield-Delco 3
1997 – Ridley 10, Springfield-Delco 8
1998 – Ridley 6, Haverford School 5 (3OT)
1999 – Lower Merion 11, Ridley 4

EPSLA Champions

2000 – Haverford School 10, Penncrest 9 (OT)
2001 – Ridley 8, Germantown Academy 7
2002 – Ridley 8, Malvern Prep 6
2003 – Ridley 11, Radnor 4
2004 – La Salle 14, Malvern Prep 3
2005 – Haverford School 15, La Salle 9
2006 – Malvern Prep 6, Haverford School 5 (OT)
2007 – Downingtown East 8, La Salle 4
2008 – La Salle 4, Malvern Prep 3

Keystone Cup Champions
2000 – Haverford School 11, Mt. Lebanon 8
2001 – Ridley 12, Sewickley 4
2002 – Ridley 15, Mt. Lebanon 4
2003 – Ridley 13, Mt. Lebanon 7
2004 – La Salle 13 Shady Side Academy 5
2005 – Haverford School 19, Hempfield 9
2006 – Malvern Prep 15, Manheim Township 5
2007 – Downingtown East 5, Mt. Lebanon 3
2008 – La Salle 7, Manheim Township 5

How Many State Titles Have You Won?
Lower Merion – 7
Ridley – 6
Haverford School – 5
Penn Charter – 5
La Salle – 4
Episcopal Academy – 4
Conestoga – 3
Springfield-Delco – 4
Harriton – 3
Hill School – 2
Germantown Academy – 2
West Chester East – 1
Henderson – 1
Malvern Prep – 1
Abington – 1
Downingtown East 1
Penncrest – 1
Radnor – 1

Public School Winners – 29
Private School Winners – 23

Past girls’ District 1 champions (Pre-PIAA tourney) * Considered as unofficial state champions

District 1 Champions
1976 – Harriton
1977 – Central Bucks West
1978 – Central Bucks West
1979 – Penncrest
1980 – West Chester East
1981 – Marple Newtown
1982 – Marple Newtown
1983 – Ridley
1984 – Boyertown
1985 – Boyertown
1986 – Radnor
1987 – Marple Newtown
1988 – Phoenixville
1989 – West Chester East
1990 – West Chester East
1991 – Unionville
1992 – Unionville
1993 – Boyertown
1994 – Boyertown
1995 – Marple Newtown
1996 – Henderson
1997 – Henderson
1998 – Henderson

Class AA
1999 – Radnor 8, Springfield-Delco 5
2000 – Radnor 8, Springfield-Delco 7
2001 – Owen J. Roberts 14, Great Valley 3
2002 – Great Valley 12, Springfield-Delco 9
2003 – Springfield-Delco 9, Unionville 8
2004 – Springfield-Delco 11, Great Valley 10
2005 – Great Valley 10, Unionville 4
2006 – Springfield-Delco 8, Unionville 3
2007 – Springfield-Delco 16, Strath Haven 8
2008 – Springfield-Delco 13, Great Valley 11

Class AAA
1999 – Conestoga def. Henderson
2000 – Conestoga def. Henderson
2001 – Radnor 13, Conestoga 10
2002 – Conestoga 13, Ridley 11
2003 – Radnor 8, Conestoga 5
2004 – Conestoga 13, Ridley 7
2005 – Conestoga 7, Radnor 4
2006 – Conestoga 10, West Chester East 9
2007 – West Chester East 12, Ridley 10
2008 – Radnor 15, Bayard Rustin 11


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines