follow us on...

Phillylacrosse.com Girls’ Rankings: Agnes Irwin takes No. 1 spot; District 1 champ Great Valley makes big jump

Tuesday, 26th May 2015

Categories Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/26/15

This week’s Phillylacrosse.com Rankings:

1. Agnes Irwin (23-1) Prev: No. 1 The Owls won their first PA State Independent School championship with a 14-4 conquest of Episcopal Academy.girls-rankings1-300x1651

2. Great Valley (20-3) Prev: No. 8 The District 1 champion Patriots face District 3 third-place finisher Kennard-Dale Wednesday in the first round of state play.

3. Radnor (20-2) Prev: No. 3The Raiders face District 2 champion Wyoming Seminary in the first round of state play Wednesday.

4. Conestoga (20-3) Prev: No. 1 The Pioneers face District 11 champion Southern Lehigh in the first round of state play Wednesday.

5. Moorestown (18-3) Prev: No. 4 The Quakers host Notre Dame Wednesday in the South Jersey Group 3 championship.

6. Harriton (19-4) Prev: No. 6The District 1 runner-up Rams face Danville in the first round of state play Wednesday.

7. Episcopal Academy (21-5) Prev: No. 5 EA fell to Agnes Irwin in the finals of the PA state independent championships.

8. Archbishop Carroll (18-1) Prev: No. 7 The Patriots face Garnet Valley Wednesday in the first round of state play.

9. Lenape (19-1) Prev: No. 9 The Indians host Shawnee Wednesday for the South Jersey Group 4 championship.

10. Garnet Valley (14-9) Prev: No. 11 The Jaguars play Archbishop Carroll Wednesday in the first round of state play.

11. Cape Henlopen (13-4) Prev: No. 13 The Vikings face Polytech in the Delaware state finals on Tuesday at Dover High.

12. Southern Lehigh (20-0) Prev: NR The District 11 champion Spartans face District 1 fourth-place finisher Conestoga in the first round of states on Wednesday.

13. Springfield-Delco (17-6) Prev: No. 10The Cougars fell to Garnet Valley, 15-14, in the District 1 fifth-place consolation game.

14. Unionville (16-5) Prev: No. 12 The Indians fell to Garnet Valley in the first round of District 1 consolations.

15. Shawnee (13-5) Prev: NR The Renegades play Wednesday at Lenape in the South Jersey Group 4 championship.

Under considerationAcademy of Notre Dame (12-7), Bishop Shanahan (15-5), Clearview Regional (15-7), Downingtown East (12-7), Friends’ Central (17-5), Haverford High (13-7), Hatboro-Horsham (11-9), Manheim Township (16-7), Merion Mercy (15-4), Owen J. Roberts (19-2); Seneca (12-5), Shawnee (13-5), Souderton (17-5), Strath Haven (11-6).


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines