follow us on...

Phillylacrosse.com Boys’ Rankings: Much change as top seeds fall in District 1 quarterfinals

Monday, 18th May 2015

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/18/15

The Phillylacrosse.com Boys’ Rankings for May 18:Boys-Rankings-logo111

1. Haverford School (24-0) Prev: No. 1 The Fords meet No. 2 Hun School tonight in the Inter-Ac Challenge championship game at PPL Park.

2. Hun School (18-0) Prev: No. 2 The Raiders face No. 1 Haverford today at PPL Park in the Inter-Ac Challenge title game.

3. Episcopal Academy (14-7) Prev: No. 4 The Churchmen reached the semifinals of the Inter-Ac Challenge.

4. St. Augustine Prep (13-4) Prev: No. 3 The Hermits host Pope John Paul XXIII Tuesday in the first round of the NJ Group A Private state tourney.

5. Radnor (16-5) Prev: No. 8 The sixth-seeded Raiders play Conestoga Tuesday in the District 1 semifinals at Henderson.

6. Central Bucks East (18-2) Prev: No. 9 The 10th-seeded Patriots meet Springfield-Delco Tuesday in the District 1 semifinals at Henderson.

7. Springfield-Delco (12-4) Prev: No. 12 The fourth-seeded Cougars face Central Bucks Tuesday in the District 1 semis at Henderson.

8. Conestoga (12-9) Prev: NR The 10th-seeded Pioneers face Radnor Tuesday in the District 1 semifinals at Henderson.

9. Malvern Prep (13-10) Prev: No. 11 The Friars reached the semifinals of the Inter-Ac Challenge.

10. Garnet Valley (14-4) Prev: No. 7 The Jaguars host Spring-Ford in the first round of District 1 playbacks.

11. Penncrest (15-5) Prev: No. 10 The Lions host Bishop Shanahan in the first round of District 1 playbacks.

12. Manheim Township (20-2) Prev: No. 11 The Blue Streaks play Hershey Tuesday in the District 3 semifinals.

13. Salesianum School (11-3) Prev: No. 13 The Sals open Delaware state play as the top seed with a home game Tuesday vs. Delmar.

14. La Salle (12-5) Prev: No. 14 The Explorers host Cardinal O’Hara today in the Catholic League semifinals.

15. Bishop Shanahan (16-2) Prev: No. 6 The Eagles play Tuesday at Penncrest in the first round of District 1 playbacks.

Under consideration: Abington (14-6), Academy of the New Church (16-3), Avon Grove (13-7), Central Bucks South (14-5), Downingtown East (11-8), Easton (19-2), Hempfield (16-3), Hershey (21-0), Hill School (10-8), Lawrenceville (10-8), Ridley (13-7), Shawnee (13-3), Shipley (15-6), Southern Lehigh (17-2), Spring-Ford (21-2), Springside Chestnut Hill Academy (10-11), St. Joseph’s Prep (13-5), Upper Dublin (18-2).


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines