follow us on...

Philly men’s college honors: Division 1 all-conference picks

Thursday, 4th June 2015

Categories Boy's/Men's, College  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/4/15

Philly men’s Division I honors

Colonial (CAA)

First Team
Ryan Belka Drexel Sr. M Crofton, Md.
Brian Kormondy Delaware Sr. M Highland Ranch, Colo.

Second Team
Cole Shafer Drexel So. A Coquitlam, BC
Brandon Worrall Delaware Sr. D Plainsboro, N.J.
Miles Thomas (Conestoga) Drexel Jr. D Devon, Pa.
Will Fox (St. Augustine Prep) Fairfield Fr. FO Mullica Hill, N.J.

All-Rookie Team
Dylan Alderman (Bishop Shanahan) Hofstra Fr. M Downingtown, Pa.
Will Fox (St. Augustine Prep) Fairfield Fr. FO Mullica Hill, N.J.
Michael Kay Drexel Fr. M San Diego, Calif.
Connor Lalley Delaware Fr. D Basking Ridge, N.J.
Michael Meurer Drexel Fr. D Towson, Md.
Kyle Strang Drexel Fr. M Olney, Md.

Rookie of the Year: Will Fox (St. Augustine Prep), Fairfield
Coach of the Year: Andy Copelan, Fairfield

Patriot
First Team

Dan Taylor, Lehigh, Sr., A

Second Team*
Nikko Pontrello (St. Augustine Prep), Loyola Maryland, Sr., A
Kurtis Kaunus (Parkland), Lehigh, Sr., M
Lukas Mikelinich, Lehigh, Sr., D
Casey Eidenshink (La Salle), Lehigh, Jr., D

Offensive Player of the Year: Dan Taylor, Lehigh, Sr., A

NEC
First Team

Eric Rankel (Downingtown West) – M – Robert Morris
Ryan McGee – M – Saint Joseph’s
John Winchell – D – Saint Joseph’s
Will Farrell (St. Joseph’s Prep)- LSM – Saint Joseph’s

Second Team
Shane Morrell (Episcopal Academy)- A – Bryant
Pat Swanick (St. Joseph’s Prep)- A – Saint Joseph’s
Kevin Forster (La Salle) – M – Saint Joseph’s
Kevin Barrow (Avon Grove) – D – Saint Joseph’s
Mike Lanham (Garnet Valley)- FO – Saint Joseph’s

All-Rookie Team
Chris Blewitt – A – Saint Joseph’s
Andrew Streilein (Lenape) – A – Wagner

Offensive Player of the Year: Michael Rastivo – Saint Joseph’s
Rookie of the Year: Chris Blewitt – Saint Joseph’s
Coach of the Year: Taylor Wray – Saint Joseph’s

Ivy League
First Team

*Mike MacDonald, Princeton (Sr., A — Georgetown, Ont.)
*Kip Orban, Princeton (Sr., M — Westport, Conn.)
Matt McMahon, Penn (Sr., D — Glen Ridge, N.J.)

Second Team ^
Nick Doktor, Penn (Sr., A — Rochester, N.Y.)
Zach Currier, Princeton (So. — Peterborough

Honorable Mention
Joe McCallion (Haverford School), Penn (Sr., M — Narberth, Pa.)
Ryan Ambler (Abington), Princeton (Jr., A — Rydal, Pa.)

Co-Players of the Year:
Dylan Molloy, Brown (So., A – Setauket, N.Y.)
Mike MacDonald, Princeton (Sr., A — Georgetown, Ont.)

Atlantic Coast (ACC)
A – Joey Sankey (Penn Charter), Sr., North Carolina
LSM – Ryan Kilpatrick (Salesianum School), Sr., North Carolina
G – Matt Barrett (Malvern Prep), So., Virginia

Big 10
First Team

Casey Ikeda (Conestoga), Maryland
Matt Rambo (La Salle), Maryland

Honorable Mention*
TJ Sanders, Penn State
Mike Sutton (St. Augustine Prep), Penn State

Defensive Player of the Year: Casey Ikeda (Conestoga), Maryland

Big East
Second Team
Sean Cerrone, Villanova, Fr., M
Jack Curran, Villanova, Jr., M
Mark DiFrangia (La Salle), St. John’s, Sr., D
Remington Pope, Villanova, GS, DM

Southern
Second Team

D – Pat Farrell (St. Joseph’s Prep), High Point

America East
All-Rookie Team*
Midfield Dylan Protesto (Penncrest) Fr. Hartford Media, Pa.


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines