follow us on...

Updated listing of Philly girls’ HS playoff brackets

Sunday, 11th May 2014

Categories Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/11/14

2014 Philly Girls’ High School Playoff Brackets

PAC-10 Championships
Semifinals, May 5 at Upper Perkiomen
Phoenixville 12, Spring Ford 11, 2 OT
Boyertown 18, Upper Perkiomen 7

Championship
Thursday, May 8, at Spring-Ford, 7 p.m.

Boyertown6 17 Phoenixville 6

Lehigh Valley Conference
Semifinals, May 8
Parkland 12, Easton 9
Emmaus 12, Nazareth 8

Championship, May 12

Parkland vs. Emmaus at Nazareth

Friends Schools League
Semifinals, May 13
Moorestown Friends at Germantown Friends, 4 p.m.
Shipley at Friends School, 4 p.m.

Championship

May 16 at higher seed, 4 p.m.

PAISAA State Tournament
First round, May 17
Shipley School (9th seed) at Academy of Notre Dame (8th seed)
Hill School (10) at Baldwin School (7)

Quarterfinals, May 19/20, 4 p.m.

Shipley-Notre Dame winner at Agnes Irwin (1)
Springside Chestnut Hill Academy (5) at Germantown Friends (4)
Friends’ Central (6) at Germantown Academy (3)
Baldwin-Hill School winner at Episcopal Academy (2)

Semifinals, May 21
Championship, May 22

District 1 championships

1st Round, Tuesday, May 13 (higher seed is host)
Central Bucks East (No. 33 seed) at Garnet Valley (No. 1 seed), 4 p.m.
Unionville (17) at Downingtown West (16), 3 p.m.
Villa Maria Academy (25) at Strath Haven (8), 6 p.m.
Morth Penn (24) at Henderson (9), 4 p.m.
Phoenixville (29) at Downingtown East (4), 5 p.m.
Kennett (20) at Merion Mercy (13), 4 p.m.
Haverford High (21) at Souderton (12), 4 p.m.
Avon Griove (31) at Springfield-Delco (2), 4 p.m.
Wissahickon (18) at Central Bucks West (15), 7 p.m.
Methactopn (26) at Conestpga (7), 5 p.m.
Council Rock (23) at Hatboro-Horsham (10), 7 p.m.
Jenkintown (30) at Great Valley (3), 4 p.m.
Bishop Shanahan (19) at Spring-Ford (14), 5:15 p.m.
Central Bucks South (27) at Radnor (6), 4 p.m.
Owen J. Roberts (22) at Boyertown (11), 4 p.m.

2nd Round, Thursday May 15 (higher seed is host)

Quarterfinals – Neutral Site – Saturday, May 17

Suspended play makeup will be on Monday 5/19/14.

Semifinals – Neutral site – Tuesday, May 20
Suspended play makeup will be on Wednesday, May 21

1st Round of Playbacks – Tuesday, May 20

Suspended play makeup will be on Wednesday, May 21

Championship – Neutral Site – Thursday, May 22
3-4 Playback Game at 6:00 PM and Championship Game at 7:45 PM
Suspended play makeup will be on Friday, May 23

2nd Round of Playbacks – Thursday, May 22
Suspended play makeup will be on Friday, May 23

Note – The top six teams advance to the PIAA championships


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines