follow us on...

Boys’ District 1 brackets: Penncrest, Bishop Shanahan, Radnor earn top seeds, first-round byes

Sunday, 11th May 2014

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/11/14

Central League champion Penncrest earned the top seed and one of three first-round byes in the District 1 boys’ tournament. Other teams receiving byes were Bishop Shanahan (No. 2) and Central League runner-up Radnor (No. 3).

First-round games will be held Tuesday; second-round games are Thursday (high seed is host in first two rounds). The quarterfinals are Saturday, May 17 at neutral sites. The top five teams will advance to the PIAA championships.

First round, Tuesday, May 13
Penncrest (No. 1 seed) receives bye
Hatboro-Horsham (17) at Downingtown East (16)
Boyertown (25) at Springfield-Delco (8)
Central Bucks West (24) at Abington (9)
Council Rock North (29) at Central Bucks East (4)
Henderson (20) at Holy Ghost Prep (13)
Plymouth Whitemarsh (28) at Avon Grove (5)
Lower Merion (21) at Spring-Ford (12)
Bishop Shanahan (2) receives bye
Great Valley (18) at Wissahickon (15)
Upper Moreland (26) at Ridley (7)
Central Bucks South (23) at Upper Dublin (10)
Radnor (3) receives bye
Perkiomen Valley (19) at Owen J. Roberts (14)
Harriton (27) at Garnet Valley (6)
Strath Haven (22) at Conestoga (11)

Second Round, Thursday, May 15
Quarterfinals, Saturday, May 17, neutral sites
Semifinals, Tuesday, May 20
Championship, Thursday, May 22

Playbacks
May 20, May 22

Seeds
Penncrest 1
Bishop Shanahan 2
Radnor 3
Central Bucks East 4
Avon Grove 5
Garnet Valley 6
Ridley 7
Springfield-Delco 8
Abington 9
Upper Dublin 10
Conestoga 11
Spring-Ford 12
Holy Ghost Prep 13
Owen J. Roberts 14
Wissahickon 15
Downingtown East 16
Hatboro-Horsham 17
Great Valley 18
Perkiomen Valley 19
Henderson 20
Lower Merion 21
Strath Haven 22
Central Bucks South 23
Central Bucks West 24
Boyertown 25
Upper Moreland 26
Harriton 27
Plymouth Whitemarsh 28
Council Rock North 29

Tags: , ,


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines