follow us on...

Men’s lacrosse honors: Philly men named to All-America East, All-ECAC, All-Atlantic Sun teams

Wednesday, 30th April 2014

Categories Boy's/Men's, College, college honors  
 

Phillylacrosse.com, Posted 4/30/14

All-America East

First Team
Position Name Cl. School Hometown
Attack Lyle Thompson Jr. Albany Onondaga Nation, N.Y.
Attack Miles Thompson Sr. Albany Onondaga Nation, N.Y.
Attack Matt Gregoire Sr. UMBC Crofton, Md.
Midfield Ryan Feuerstein Sr. Albany Hamburg, N.Y.
Midfield Pat Young So. UMBC Ewing, N.J.
Midfield Challen Rogers So. Stony Brook Coquitlam, B.C.
Defender Doug Eich Sr. Albany Pelham, N.Y.
Defender Shawn Needham Sr. Binghamton Hamburg, N.Y.
Defender Zach Esser So. UMBC Forest Hill, Md.
LS Midfield Garrett Augustyn Sr. Binghamton Amherst, N.Y.
SS Midfield Tate Klidonas (Emmaus) Sr. Hartford Emmaus, Pa.
Faceoff Man Adam Yee (Penncrest) Jr. Hartford Newton Square, Pa.

Goalkeeper Blaze Riorden So. Albany Fairport, N.Y.

All-ECAC

First Team

Attack*
Mike Crampton, Sr., Air Force
Keith Dreyer (Malvern Prep), Jr., Air Force
Colin McLinden, Jr., Fairfield
Tristan Sperry, Jr., Fairfield

Midfield*
Erik Smith, Sr., Air Force
TJ Neubauer, So., Fairfield
Kyle Jackson, So., Michigan
Turner Evans, Jr., Ohio State

Defense
Matt Puleo, Sr., Air Force
Robby Haus, So., Ohio State
Joe Meurer, Sr., Ohio State

Specialist
Bobby Schmitt, Jr., Bellarmine

Goalkeeper
Jack Murphy, Sr., Fairfield

Second Team
Midfield
Eric Warden (Garnet Valley), Sr., Fairfield

Defense
Alex Warden (Garnet Valley), So., Air Force

All-Rookie Team

Goalkeeper
Robbie Zonino (Conestoga), Fr., Michigan

All-Atlantic Sun

First Team
FO – Jamie Piluso, High Point
A – Dan Lomas, High Point
A – Matt Thistle, High Point
A – Mickey Hofmeister, VMI
M – Kenny Meinsen, Furman
M – Cole Branch, Mercer
M – Mitch Goldberg, Richmond
D – Pat Farrell (St. Joseph’s Prep), High Point
D – Austin Curtis, Jacksonville
D – Tyler Prasnicki, VMI
LS – Jackson Cabot, Richmond
G – Austin Geisler, High Point


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines