follow us on...

Philly teams (1 through 5) announced for Women’s National Tournament this weekend at Lehigh

Tuesday, 21st May 2013

Categories Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/21/13

The Philly teams have been announced for the Women’s National Tournament May 24-26 at Lehigh University.

Event Schedule
Saturday, May 25 8:00AM Games Begin
5:00PM U.S. Women’s National Team vs. Canada exhibition
Sunday, May 26 7:00AM Games Begin
1:00PM Senior Only Championship Game
3:00PM Schoolgirls Championship Game (Onondaga Division)
Presentation of the Heather Leigh Albert Award at the conclusion of the game

Val Walchak Trophy will be presented to the winning team – See more at: http://www.uslacrosse.org/TopNav2Right/Events/2013WomensNationalTournament/ScheduleBrackets.aspx#sthash.kBiHI4Bo.dpuf

Philly Team 1

Barretta, Nicole 11 Downingtown East Midfield
Bulgier, Natalie 10 Souderton High School Midfield
Coyle, McKenna 11 Kennett High School GK
Curley, Sara 11 RAdnor High School Attack
Gallagher, Taryn 11 Episcopal Academy Midfield
Irons, Brianna 11 Strath Haven Defense
Kovach, Lily 11 Strath Haven Defense
Lemonick, Hilary 11 Harriton HS Defense
Mackrides, Caroline 10 Villa Maria Academy Defense
Manta, Katie 10 Villa Maria Academy Midfield
Murphy, Avery 10 Great Valley Midfield
Platt, Sarah 9 Agnes Irwin Defense
Rausa, Rachel 11 Hatboro Horsham Midfield
Restrepo, Kathryn 11 Strath Haven High School Attack
Romesburg, Elena 11 CB WEST Midfield
Savidge, Abby 10 STEM Academy Defense
Tabasso, Sabrina 11 Harriton High School Midfield
Thaler, Ali 10 Baldwin School Attack
Warden, Haley 11 Garnet valley Midfield
Woon Avery, Melina 11 Harriton High School GK 170

Philly Team 2
Bogorowski Hanna 11 Germantown Academy Midfield
Burnetta Kristin 9 Agnes Irwin School Midfield
Chakey Bridget The Agnes Irwin School Attack
Corzel Caroline Merion Mercy Academy Midfield
Filippelli Margaret 11 Archbishop Carroll Midfield
Freedman Alexandra 11 Radnor High School GK
Gomez Zoe 11 Wissahickon Attack
Gormley Alyson 11 Springfield Delco Midfield
Guerra Maria 11 Hatboro Horsham High School
Hughes Rachel Unionville High School Midfield
Keating Hannah 9 Agnes Irwin Attack
Kothari Alli 10 Shipley School GK
Nostrant Olivia 11 Merion Mercy Midfield
Pansini Laura 9 Agnes Irwin Midfield 0
Santana Emily 10 Springfield High School Midfield 0
Santoleri Megan 11 Archbishop Carroll Midfield
Schmitt Isabelle 10 Archbishop John Carroll Midfield
Swezey Casey P 10 Hatboro-Horsham Midfield
Verica Emily 11 Springfield-Delco High School Defense
Watson Mikaela U 9 Springside Chestnut Hill Academy Midfield

Philly Team 3
Brennan Elizabeth 11 Ridley High School Attack
Camden Meg 10 Downingtown West
Cardamone Juli 11 Springfield Township High School Midfield
Caruso Kerri 10 Downingtown STEM Academy
Castillo Sophia 10 Parkland High School Midfield
DGinto Taylor 11 Upper Dublin High School Midfield
Gundlach Amanda 11 Central Bucks West Attack
Henderson Jane 10 Harriton High School Midfield
Junior Kathryn 10 Radnor High School Defense
King Alexis 11 Conestoga High School Midfield
MacFarlane Sophie 10 Friends’ Central School Midfield
Mathewson Emily 9 Garnet Valley High School Midfield
McKinney Ryan 10 Downingtown West High School Midfield
Mevin Kathleen 11 Harriton HS Attack
Mitros Paige 11 Garnet Valley High School GK
Nakrasius Kara 9 Garnet Valley Midfield
Proctor Hannah 10 Radnor High School Defense
Radzinski Julianna 11 Spring-Ford Area High School
Schneider Katie 11 Academy of Notre Dame de Namur Midfield
Walters Samantha 10 Springford High School GK

Philly Team 4
Connors Shannon 11 Bishop Shanahan High School GK
Cugini Samantha 11 Rustin High School Midfield
Fitzgerald Jacqueline 10 Central Bucks West Midfield
Fox Hannah 9 William Penn Charter Midfield
Frumer Lindsay 10 Radnor High School Defense
Garvey Katie 10 Unionville High School Midfield
Greenleaf Riley 11 Springfield Township High School
Hoffner Allie 10 Mount Saint Joseph Academy Defense
Lambeth Amber 10 Souderton area high school Midfield
Laulis Dana 11 Garnet Valley High School Midfield
Maguire Lucy 10 The Agnes Irwin School
Masterson Reilly 10 Radnor High School Attack
Moore Shannon 9 West Chester East Midfield
O’Donnell Kelci 10 Bishop Shanahan HS Midfield
Penikis Suzanna 10 Strath Haven HS Attack
Rall Elizabeth 9 Springside Chestnut Hill Academy GK
Schaen kristin 11 Kennett High School Midfield
Sternberg Marley 11 Germantown Academy Defense
Stetson Margaret 10 Conestoga High School Midfield
Walter Emma 10 Unionville High School Midfield

Philly Team 5
Bickhart Emma 11 Radnor High School Midfield
DeCesaris Christina 10 Bishop Shanahan GK
Durham Ashley 11 North Penn High School Defense
Gerhart Emily 11 Boyertown Defense
Glenn Rachel 10 Garnet Valley High School Defense
Helms Kaelee 10 Radnor High School Attack
Henry Jane 11 Hatboro-Horsham HS Defense
Irvine Lauren 10 Wissahickon High School Midfield
Matey Meghan 9 Archbishop Carroll Midfield
Miller Emily 10 Plymouth Whitemarsh GK
Nasella Brooke 9 Ridley High School Midfield
O’Brien Kelly 11 Sacred Heart Defense
Paul Alexa 10 Gwynedd Mercy Academy High School Attack
Pizzirani Kelly 10 Gwynedd Mercy Academy High School Midfield
Sherry Katie 10 STRATH HAVEN Midfield
Sitko Elizabeth Philadelphia 11 The Hill School Midfield
Staska Madison 10 Bishop Shanahan Midfield
Ward Nova 11 Garnet Valley High School Defense
Wentz Molly 10 Unionville High School Midfield
Wismer Jenna 9 Upper Perkiomen High School Defense


READERS COMMENTS (0)




Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.

Latest Headlines