follow us on...

Philly, South Jersey, Delaware boys’ lacrosse scoring leaders for 2013

Tuesday, 20th August 2013

Categories Boy's/Men's, High School, Stats  
 

Phillylacrosse.com, Posted 8/20/13

2013 Philly Boys’ scoring leaders

Based on stats reported to or compiled by Phillylacrosse.com
With help from Matt Chandik, Delco Times

(For additions, corrections, e-mail us at golax@phillylacrosse.com – info must be verified by coach)

Goals (30 or more)Boys scoring leaders
Matt Rambo, La Salle, 80
Nick Hammel, Northern Burlington, 72
Paul Major, Spring-Ford, 67
Ben Winebrake, Upper Dublin, 64
Matt Cioeta, Sun Valley, 63
Greg Merrill, Great Valley, 62
Shane Taylor, Archbishop Ryan, 62
Andrew Pettit, Tower Hill, 61
James Magnani, St. Mark’s, 60
Timmy Lamb, Great Valley, 59
Jack Denis, Middle Township, 59
Tim Kemner, Kingsway, 58
Michael Handlan, Moorestown. 58
Mikey Zadroga, Upper Merion, 58
Kyle Lauletta, Downingtown East, 56
Chris Daly, Lower Merion, 55
Bennett Zaba, Holy Ghost Prep, 55
Reilly Hupfeldt, The Haverford School, 54
Jack Glemser, Allentown Central Catholic 54
Derek Stump, Exeter Twp, 53
Alex Terenik, Middle Township, 53
John Berthcsi, Archbishop Wood, 52
Connor Houghton, Egg Harbor Twp., 52
Tyler Fuhrman, Boyertown, 52
Chris Rahill, Archbishop Wood, 52
Andrew Coyle, Father Judge, 51
Jason Kelly, Salesianum, 51
Brandyn O’Connell, Downingtown East 51
Joe Diaco, West Deptford, 51
Brad Pedito, Holy Cross, 51
Owen Evans, Henderson, 51
Sean Kirkpatrick, Wilmington Friends 50
Dylan Klusaritz, Parkland, 50
Billy Costello, Upper Moreland, 50
Chris “Boo” Fleming, Upper Moreland, 50
John Mehok, Bishop Shanahan, 50
Michael Sowers, Upper Dublin, 50
Jake Dean, Shawnee, 50
ryan Crim, Exeter Twp, 49
Cory Rayfield, Shipley, 49
Nate Patterson, Lampeter-Strasburg, 49
Troy Reeder, Salesianum, 48
Gavin McBride, The Haverford School, 47
Jake Scott, Conestoga, 47
Will Manganiello, Penncrest, 47
Sean Tornetta, Perkiomen Valley, 46
Tyler Haines, Great Valley, 45
Sean Giampietro, Salesianum School, 45
Reed Hofmann, Lenape, 45
Ryan King, Egg Harbor Twp., 45
Tasso Karras, Springside Chestnut Hill, 45
Michael Major, Holy Ghost Prep 45
Michael Rama, Upper Dublin, 45
Jake Herrmann, Interboro, 44
Hunter Jones, Abington, 44
Grant Searfoss, Nazareth, 44
Will Ohley, Strath Haven, 43
Vince Marra, Springfield-Delco, 42
Peter Gayhardt, Episcopal Academy, 42
Sean Calhoun, Norristown, 42
Andrew Wofford, Shipley, 42
Ryan Kovacevich, Holy Ghost Prep, 42
Ethan Joseph, Great Valley, 41
Chris Lees, Boyertown, 41
Robert Raucci, Garnet Valley, 41
Tanner Peck, Avon Grove, 41
Zach Erwine, Hatboro Horsham, 41
Casey Pettine, Spring-Ford, 40
Stephen Hudak, La Salle, 40
Ryan Kent, Owen J. Roberts, 40
Greg Farris, Southern Lehigh, 40
Joe Simpson, Cardinal O’Hara, 39
Morgan Madonna, St. Mark’s, 39
Alex Manderack, Radnor, 39
Matt Milici, Central Bucks East, 39
Matt Schmidt, Central Bucks East, 39
Jaryd Hartzell, Nazareth, 38
Peter Donato, Radnor, 37
Keith White, Methacton, 37
Scott Scheuerle, St. Joseph’s Prep, 37
Tyler Strayline, Central Bucks South, 37
Dan McNamara, Cardinal O’Hara, 36
Tommy O’Connor, Malvern Prep, 36
Trevor Kupecky, Upper Merion, 36
Hunter Schaeffer, Caesar Rodney, 36
Matt Heim, Central Bucks East, 35
Darion Einsig, Exeter Twp, 35
Pat Walsh, St. Joseph’s Prep 35
Kelton Heverly, Ridley, 34
Anthony Marini, St. Joseph’s Prep 34
Dylan Alderman, Bishop Shanahan, 34
Brock D’Annunzio, Garnet Valley, 33
Joe Eisele, St. Augustine Prep, 33
Joe Mintzer, Upper Merion, 33
Steve Halko, Springfield, 33
Daulton Pickersgill, Upper Moreland, 33
Drew Potts, Upper Dublin, 33
Ryan Simpson, Upper Darby, 32
Shawn Dickey, Perkiomen Valley, 32
Anthony Casselli, Central Bucks East 32
Clint Sanders, Springside Chestnut Hill, 31
Dan Botley, Exeter Twp, 31
Craig Zebrowski, Salesianum, 31
Connor Hayden, New Hope Solebury, 30
Dave Talda, Marple Newtown, 30
Sean McDonald, Holy Ghost Prep, 30
Forrest Rall, Springside Chestnut Hill, 30
Riley Kratzke, Central Bucks West, 30

Assists (30 or more)

Trevor Kupecky, Upper Merion, 70
Michael Sowers, Upper Dublin, 64
Brad Pedito, Holy Cross, 59
Brandyn O’Connell, Downingtown East, 53
Morgan Madonna, St. Mark’s, 53
Anthony Marini, St. Joseph’sd Prep, 52
Joe Diaco, West Deptford, 50
Andrew Coyle, Father Judge, 46
Matt Milici, Central Bucks East, 45
Joey Carlini, Malvern Prep, 45
Max Warmingham, Lampeter-Strasburg, 45
Lucas Spence, Springfield, 44
Sean Giampietro, Salesianum School, 43
Tim Kemner, Kingsway, 40
Mitch Cross, Strath Haven, 39
Hunter Jones, Abington, 39
Austin Slawter, Archbishop Ryan, 38
Hunter Schaeffer, Caesar Rodney, 38
Derek Stump, Exeter Twp, 38
Peter Blynn, The Haverford School, 37
Chris Rahill, Archbishop Wood, 37
Matt Rambo, La Salle, 37
Jackson Kleintz , Springside Chestnut Hill, 36
Greg Merrill, Great Valley, 35
Alex Terenik, Middle Township, 35
Bryan Crim, Exeter Twp, 35
Tom Hemcher, Radnor, 34
Tanner Peck, Avon Grove, 34
Kris Boyd, Perkiomen Valley, 34
Troy Reeder, Salesianum, 34
Andrew Pettit, Tower Hill, 33
Tyler Chambers, Episcopal Academy, 32
Billy Costello, Upper Moreland, 32
Joey Colbridge, Upper Moreland, 31
Paul Major, Spring-Ford, 31
Robert Raucci, Garnet Valley, 31
Dylan Klusaritz, Parkland, 31
Jaryd Hartzell, Nazareth, 31
Ryan McGinley, Exeter Twp, 31
Reed Hofmann, Lenape, 31
Sean McDonald, Holy Ghost Prep, 30
Alex Yake, Holy Ghost Prep, 30
Sean Kirkpatrick, Wilmington Friends 30
Jack Denis, Middle Township, 30

Points (60 or more)
Tyler Schulte, Seneca, 84-51-135
Matt Rambo, La Salle, 80-37-117
Michael Sowers, Upper Dublin 50-64-114
Brad Pedito, Holy Cross, 51-59-110
Trevor Kupecky, Upper Merion 36-70-106
Brandyn O’Connell, Downingtown East, 51-53-104
Joe Diaco, West Deptford, 51-50-101
Paul Major, Spring-Ford 67-31- 98
Tim Kemner, Kingsway, 58-40-98
Greg Merrill, Great Valley 62-35-97
Andrew Coyle, Father Judge, 51-46-97
Nick Hammel, Northern Burlington, 72-23-95
Andrew Pettit, Tower Hill, 61-33-94
Derek Stump, Exeter Twp, 53-38-91
Jack Denis, Middle Township, 59-30-89
Chris Rahill, Archbishop Wood, 52-37-89
Alex Terenik, Middle Township, 53-35-88
Sean Giampietro, Salesianum School, 45-43-88
Matt Cioeta, Sun Valley 63-23-86
Anthony Marini, St. Joseph’s Prep, 34-52-86
Matt Milici, Central Bucks East 39-45-84
Bryan Crim, Exeter Twp, 49-35-84
Ben Winebrake, Upper Dublin 64-19-83
Hunter Jones, Abington, 44-39-83
James Magnani, St. Mark’s, 60-23-83
Shane Taylor, Archbishop Ryan 62-21-83
Billy Costello, Upper Moreland 50-32-82
Morgan Madonna, St. Mark’s, 39-53-82
Troy Reeder, Salesianum, 48-34-82
Dylan Klusaritz, Parkland, 50-31-81
Mikey Zadroga, Upper Merion 58-22-80
Sean Kirkpatrick, Wilmington Friends, 50-30-80
Connor Houghton, Egg Harbor Twp., 52-25-77
Chris “Boo” Fleming, Upper Moreland 50-26-76
Reed Hofmann, Lenape, 45-31-76
Jason Kelly, Salesianum, 51-25-76
Tanner Peck, Avon Grove, 41-34-75
Hunter Schaeffer, Caesar Rodney, 36-38-74
Chris Daly, Lower Merion, 55-19-74
Kyle Lauletta, Downingtown East, 56-17-73
John Berthcsi, Archbishop Wood, 52-21-73
Nate patterson, Lampeter-Strasburg, 49-24-73
Grant Searfoss, Nazareth, 44-29-73
Lucas Spence, Springfield, 29-44-73
Tyler Fuhrman, Boyertown, 52-20-72
Robert Raucci, Garnet Valley 41-31-72
Owen Evans, Henderson 51-20-71


Check out Matt Chandik’s HS sports blog at http://delcohssports.wordpress.com/


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Women’s honors: Duke’s Trimble (Episcopal Academy), Syracuse’s Mock (Pottstown) earn All-ACC honors