follow us on...

Phillylacrosse.com Girls’ Rankings: PA, NJ semifinals are Tuesday, Wednesday

Monday, 3rd June 2013

Categories Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 6/3/13

The Pennsylvania and New Jersey semifinals and championship games will be played this week. In the PIAA semis Tuesday, No. 2 Harriton meets No. 11 Manheim Township and No. 3 Radnor faces Peters Township, while in NJ No. 1 Moorestown meets Oak Knoll and No. 4 Shawnee takes on Summit on Wednesday.

The RankingsPhillylacrosse.com Girls' Rankings logo

1. Moorestown (23-0) Prev: No. 1 – The Group 3 champion Quakers play Oak Knoll at 5 p.m. Wednesday in the Tournament of Champions semifinals at Monmouth University.

2. Harriton (23-2) Prev: No. 2 – The District 1 champion Rams face Manheim Township in the state semifinals at Exeter at 6 p.m.

3. Radnor (19-4) Prev No. 4 – The Red Raiders play Peters Township in the state semifinals Tuesday at Cumberland Valley at 4 p.m.

4. Shawnee (18-2) Prev: No. 12 - The Renegades play Summit in the Tournament of Champions semifinals Wednesday at 3 p.m. at Monmouth University.

5. Springfield-Delco (20-5) Prev: No. 3 – The Cougars won a share of the Central League championship.

6. Strath Haven (18-5) Prev: No. 5 – The Panthers had a share of the Central League championship.

7. Conestoga (17-7) Prev: No. 6 - The Pioneers qualified for the state tourney for the second straight year.

8. Archbishop Carroll (16-6) Prev: No. 7 – The Patriots won their 13th straight Catholic League crown.

9. Episcopal Academy (16-4) Prev: No. 9 – EA won its ninth straight Inter-Ac League championship and its third straight PA Independent Schools tourney.

10. Cape Henlopen (17-1) Prev: No. 10 – The Vikings won their fifth straight Delaware state championship.

11. Manheim Township (22-4) Prev: No. 14 – The District 3 champion Blue Streaks play Harriton in the state semifinals Tuesday at Exeter (6 p.m.).

12. Boyertown (20-5) Prev: No. 8 – The Bears won their 10th straight Pioneer Athletic Conference title.

13. Garnet Valley (16-6) Prev: No. 11 - The Jaguars advanced to the district quarterfinals.

14. Friends’ Central (19-3) Prev: No. 15 – The Phoenix won their fourth straight Friends School League championship and reached the PA State Independent tourney finals.

15. Great Valley (18-4) Prev: NR – The Patriots won their second straight Ches-Mont League championship.

Under Consideration – Eastern (16-2); Germantown Academy (14-8); Hatboro-Horsham (16-3); Henderson (15-4), Kennard-Dale (23-3); Kennett (15-5); Merion Mercy (15-4), Mount St. Joseph (15-4), Notre Dame (11-8)


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines