follow us on...

Phillylacrosse.com Boys’ Rankings: PIAA semifinals are Tuesday

Monday, 3rd June 2013

Categories Boy's/Men's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 6/3/13

The PIAA tournament moves to the semifinals Tuesday as No. 1 La Salle takes on District 7′s North Allegheny and No. 6 Avon Grove meets No. 8 Conestoga.

This week’s rankings: Phillylacrosse.com Boys Rankings logo

1. La Salle (21-2) Prev: No. 1 – The Explorers face North Allegheny in the state semifinals Tuesday at Cumberland Valley at 6 p.m.

2. Malvern Prep (16-2) Prev: No. 2 – The Friars won the Inter-Ac League championship.

3. Haverford School (14-7) Prev: No. 3 – The Fords won their fourth Inter-Ac Invitational title in five years.

4. Salesianum School (17-2) Prev: No. 4-The Sals won their third straight Delaware state championship.

5. Episcopal Academy (15-6) Prev: No. 5 – The Churchmen had victories over the top three teams in the rankings.

6. Avon Grove (21-3) Prev: No. 6 – The Red Devils meet Conestoga in the state semifinals Tuesday at Henderson at 1:15 p.m.

7. Garnet Valley (18-7) Prev: No. 7 – The Jaguars reached the District 1 finals for the second straight year.

8. Conestoga (14-10) Prev: No. 9 – The Pioneers play Avon Grove Tuesday in the state semifinals at Henderson (1:15 p.m.).

9. Radnor (18-5) Prev: No. 8 – The Red Raiders won a share of the Central League championship.

10. Great Valley (16-6) Prev: No. 10 – The Patriots won a fourth of the Ches-Mont League title and advanced to the PIAA tourney.

11. Upper Dublin (18-3) Prev: No. 11 The Cardinals went undefeated in winning the Suburban One American Conference title.

12. Lawrenceville School (13-7) Prev: No. 13– The Big Red reached the Inter-Ac Invitational semifinals.

13. St. Joseph’s Prep (12-8) Prev: No. 14 –The Hawks fell to La Salle in the Catholic League championship game.

14. Shawnee (19-5) Prev: No. 12 The Renegades reached the Group III championship game.

15. Moorestown (16-3) Prev: No. 15 – The Quakers reached the South Jersey Group III title game.

Under consideration: Abington (15-5); Bishop Shanahan (13-4); Central Bucks East (15-4); Central Bucks South (14-6); Downingtown East (13-7); Emmaus (17-6); Hatboro-Horsham (15-4); Hershey (20-3); Manheim Township (21-2); Penn Charter (12-13); Penncrest (14-6), Ridley (15-5); Springfield-Delco (13-7), Springside Chestnut Hill Academy (12-7); St. Augustine Prep (12-8).


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Lax Zone Wednesday’s lacrosse scoreboard