follow us on...

Women’s Division II All-League: Philly dominates PSAC, CACC

Sunday, 2nd June 2013

Categories College, college honors, Girl's/Women's  
 

Phillylacrosse.com, Posted 6/2/13

Division II All-Conference for 2013

Pennsylvania State Athletic Conference

First Team
A Chelsea Borrino Lock Haven Jr Webster, NY/Webster Thomas
A Tori Dugan^* West Chester Sr West Chester/Bayard Rustin
A Alexa Lodovici+* IUP Sr Voorhees, NJ/Eastern Regional

A Kayla Minner Mercyhurst Sr Lockport, NY/Lockport
M Colleen Berlin IUP Jr Baltimore, MD/Institute of Notre Dame
M Jess Fugate^* Gannon Sr Wooster, OH/Wooster
M Lauren Glassey West Chester Sr Exton/Henderson
M Jessica Pandolf Lock Haven RSo Holbrook, NY/Sachem North
D Liz French** Shippensburg Jr Sykesville, MD/Century
D Taylor Norwood*^ IUP Jr Chantilly, VA/Chantilly
D Paige Beierschmitt IUP Jr Easthampton Twp., NJ/Rancocas Valley
D Aubrey Bossert^ Bloomsburg Jr Ambler/Wissahickon
G Sarah Bates^+ Bloomsburg Sr Wading River, NY/Shoreham-Wading River

Second Team
A Nicole Pyle West Chester Sr West Chester/Henderson
A Julie Falk* Bloomsburg So Millersville/Penn Manor
A Alisha Catalino Mercyhurst Sr Webster, NY/Webster Schroeder
A Rebecca Himes^ Mercyhurst So Baltimore, MD/Perry Hall
M Jamie Dolan^ West Chester Sr Hopkinton, MA/Hopkinton
M Lindsey Kennedy+^^ Shippensburg Sr Springfield/Springfield-Delco
M Sam Mazzie*+ Bloomsburg Sr Barto/Boyertown
M Kelly Hamilton Lock Haven So Warrington/Central Bucks South
D Amanda Mattera West Chester Sr Boothwyn/Cardinal O’Hara

D Christina Hawkins Lock Haven So Havre de Grace, MD/Havre de Grace
D Liz Wilson West Chester Jr Glenside/Abington
D Becky Donkin Millersville Jr Folsom/Ridley

G Chrissy Baffuto Lock Haven So Long Valley, NJ/West Morris Central

Third Team
A Rachel Ward Lock Haven So Fishers, Ind./Bishop Chatard
A Courtney Kennedy Shippensburg So Springfield/Springfield-Delco
A Caitlin Shannon+ Millersville Jr Neshanic Station, NJ/Princeton Day
A Sarah Ginn East Stroudsburg Sr Westampton, NJ/Rancocas Valley
M Anna LeGrett Mercyhurst Jr Honeoye Falls, NY/Honeoye Falls-Lima
M Shannon Rohrich Edinboro Sr Munroe Falls, OH/Stow-Munroe Falls
M Hannah Vogel Millersville So Horsham/Hatboro-Horsham
M Lauren Laubach Slippery Rock Jr New Park/Kennard-Dale
D Carly Ball+ Bloomsburg So Lansdale/North Penn
D Miranda Walters^^ Gannon Sr Pittsburgh/Shaler Area
D Sarah Chrencik Shippensburg Sr Finksburg, MD/Westminster
D Melinda Wojt Lock Haven So Telford/Souderton
G Jess Henderson West Chester Jr West Chester/Henderson

* Previous first team selection
^ Previous second team selection
+ Previous third team selection

Athlete of the Year – Alexa Lodovici, IUP
Freshman of the Year – Drew Hayden, IUP
Coach of the Year – Mindy Richmond, IUP

Central Atlantic

First Team
Liz Mower, Philadelphia U. Freshman Attack Harleysville, Pa./Souderton

Stephanie Gallo, Georgian Court Junior Attack Oceanport, N.J
Allison Smithwick, Dominican Sophomore Attack Commack, N.Y.
Corinne Coyle, Georgian Court Senior Midfield Brick, N.J.
Libby Nichols, Philadelphia U. Junior Midfield Baltimore, Md.
Stephanie McNesby, Holy Family Senior Midfield Philadelphia, Pa./Archbishop Ryan
Christina Brennan, Dominican Freshman Midfield Washington Township, N.J./Washington Township
Brianne Timony, Chestnut Hill Senior Midfield Allentown, N.J.

Olivia Rotunno, Georgian Court Senior Defense Jackson, N.J.
Melissa Styer, Philadelphia U. Junior Defense Severna Park, Md.
Alison Kern, Wilmington Junior Defense Middletown, Del./Middletown

Olivia Antonopoulos, Dominican Junior Defense Baldwin, N.Y.
Grace Deckert, Holy Family Freshman Goalkeeper Jarrettsville, Md.

Second Team
Brianna Lancetta, Holy Family Sophomore Attack Marlton, N.J./Bishop Eustace

Liz Case, Wilmington Graduate Attack Perry Hall, Md.
Meghan Diggett, Post Junior Attack East Islip, N.Y.
Miranda Polaski, Post Sophomore Midfield Agawam, Mass.
Carli DiCioccio, Philadelphia U. Junior Midfield Bordentown, N.J./Northern Burlington
Jaclyn Hall, Wilmington Senior Midfield Bel Air, Md.
Megan Keffer, Wilmington Sophomore Midfield Wilmington, Del.
Maria Mattioli, Holy Family Senior Midfield Huntingdon Valley, Pa./Nazareth
Christine Page, Philadelphia U. Junior Defense Levittown, N.Y.
Caitlin Carrezola, Holy Family Sophomore Defense Langhorne, Pa./Neshaminy
Marissa Lawson, Holy Family Junior Defense York, Pa.
Jessica Maloney, Holy Family Senior Defense Philadelphia, Pa./Archbishop Ryan

Amanda Cathcart, Georgian Court Sophomore Goalkeeper Wilmington, Del.

Honorable Mention

Brigit LaRose, Holy Family Junior Attack Lumberton, N.J.
Emily Ray, Philadelphia U. Junior Attack Bedminster, N.J.
Elizabeth Marrosu, Philadelphia U. Sophomore Midfield Flemington, N.J./Immaculata
Lindsay Alexander, Chestnut Hill Senior Defense Huntingdon Valley, Pa./Lower Moreland
Kristen Moran, Philadelphia U. Sophomore Goalkeeper Walden, N.Y.

Player of the Year: Corinne Coyle, Georgian Court
Rookie of the Year: Liz Mower, Philadelphia U.
Coach of the Year: Kerry O’Donnell, Georgian Court
Team Sportsmanship: Nyack

Great Lakes Conference

First Team
A Julia Kudla Lake Erie Sr Harleysville, Pa./Souderton


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines