follow us on...

Phillylacrosse.com Girls’ Rankings: PIAA tournament begins; SJ titles at stake

Tuesday, 28th May 2013

Categories Girl's/Women's, High School, Rankings  
 

By Chris Goldberg
Phillylacrosse.com, Posted 5/28/13

The PIAA tournament opens Wednesday and some highly-ranked teams will be eliminated as many District 1 square off in the opening round and Radnor faces Archbishop Carroll.

In South Jersey, Moorestown, Shawnee and Eastern shoot for South Jersey Group championships.Phillylacrosse.com Girls' Rankings logo

The Rankings

1. Moorestown (21-0) Prev: No. 1 – The Quakers host Notre Dame Wednesday for the South Jersey Group III championship.

2. Harriton (21-2) Prev: No. 4 – The District 1 champion Rams face Conestoga in the first round of the PIAA tourney Wednesday at West Chester East (7 p.m.).

3. Springfield-Delco (19-4) Prev: No. 3 – The Cougars meet Strath Haven Wednesday in the PIAA tourney at West Chester East (5 p.m.).

4. Radnor (17-4) Prev No. 2 – The Red Raiders play neighborhood rival Archbishop Carroll Wednesday at Neumann University at 4 p.m.

5. Strath Haven (18-4) Prev: No. 5 – The Panthers must defeat Garnet Valley – the team it fell to in overtime in last year’s state final – on Tuesday to qualify for states.

6. Conestoga (17-6) Prev: No. 6 - The Pioneers play Harriton in the first round of states Wednesday at West Chester East at 7 p.m.

7. Archbishop Carroll (16-5) Prev: No. 8 – The Patriots play Cardinal O’Hara today in the Catholic League title game at Neumann (6 p.m.) as they seek their 13th straight crown.

8. Boyertown (20-4) Prev: No. 9 – The Bears tackle Manheim Township at Exeter High at 6 p.m.

9. Episcopal Academy (16-4) Prev: No. 10 – EA won its ninth straight Inter-Ac League championship and third straight Independent Schools tourney championship.

10. Cape Henlopen (17-1) Prev: No. 11 – The Vikings won their fifth straight Delaware state championship.

11. Garnet Valley (16-6) Prev: No. 7 - The Jaguars – probably the best team around that did not make states – will be dethroned this year after two straight state championships.

12. Shawnee (16-2) Prev: No. 13 - The Renegades host Eastern in the South Jersey Group IV finals Wednesday in their third meeting this year.

13. Eastern (16-1) Prev: No. 15 – The Vikings travel to Shawnee for the South Jersey Group IV title Wednesday.

14. Manheim Township (20-4) Prev: NR – The Blue Streaks won the District 3 championship and open state play vs. Boyertown at Emmaus Wednesday at Exeter (6 p.m.).

15. Friends’ Central (19-3) Prev: No. 14 – The Phoenix won their fourth straight Friends School League championship and reached the PA State Independent tourney finals.

Under Consideration – Germantown Academy (14-8); Great Valley (18-4); Hatboro-Horsham (16-3); Henderson (15-4), Kennard-Dale (22-2); Kennett (15-5); Merion Mercy (15-4), Mount St. Joseph (15-4), Notre Dame (11-8)


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines