follow us on...

Sunday’s Philly lacrosse scoreboard: UNC tops Maryland, 13-12 in 3 OT

Sunday, 26th May 2013

Categories Girl's/Women's, High School, Scoreboard  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/26/13

NCAA Men’s Championships at Lincoln Financial Field
Division II Championship

Le Moyne 11, Mercyhurst 10

Division III Championship
Stevenson 16, Rochester Institute of Technology 14

NCAA Division I Championship
North Carolina 13, Maryland 12, 3 OT

US Lacrosse Women’s National tournament
At Lehigh

Onondaga Division
7 am – Philly 1 d. New Jersey North 1, 9-6
7 am – DC Metro 1 d. Baltimore Metro 2, 12-3
8:10 am – Long Island Metro 1 d. DC Metro 2, 16-3
8:10 am – New Jersey South 1 d. Lower New England 1, 13-8
9:20 am – Baltimore Metro 1 d. Philly 1, 10-8
9:20 am – Long Island Metro 2 d. Baltimore Metro 2, 10-8
12:50 pm – A3 vs B3 – 5th place: Long Island Metro 2 d. Baltimore Metro 1, 13-12
12:50 pm – A4 vs. B4 – 7th place: Lower New England 1 d. Philly 1, 11-9
(Philly 1: Ali Thaler 4G)

2 pm – A5 vs. B5 – 9th place: New Jersey North 1 d. Baltimore Metro 2, 11-9
2 pm – 3rd place game: NJ South 1 d. DC Metro 2, 12-10
2 pm – Championship game: DC Metro 1 d. Long Island Metro 1, 8-7 – See more at:

Seneca Division
7 am – DC Metro 3 d. New Jersey South 2, 12-7
7 am – Hudson Valley d. Eastern Shore, 8-7
8:10 am – Long Island Metro 3 d. Lower New England 2, 10-9
8:10 am – Lower New England 3 d. New Jersey North 2, 11-4
9:20 am – Upstate NY d. DC Metro 3, 8-6
9:20 am – Philly 2 d. Eastern Shore, 8-6
11:40 am – A5 vs. B5 – 9th place: New Jersey South 2 d. New Jersey North 2, 14-7
11:40 am – A4 vs. B4 – 7th place: Eastern Shore d. DC Metro 3, 9-6
12:50 pm – A3 vs. B3 – 5th place: Hudson Valley d. Upstate NY, 13-8
12:50 pm – A2 vs. B2 – 3rd place: Lower New England 2 d. Philly 2, 12-6
2 pm – A1 vs. B1 – 1st place: Long Island Metro 3 d. Lower New England 3, 11-7

Oneida Division
7 am – Orlando 1 d. WNY/Rochester 1, 13-9
7 am – IL/WI d. Nor Cal 1, 10-7
8:10 am – Baltimore Metro 3 d. DC Metro 4, 10-4
8:10 am – Philly 3 tied Colorado 1, 11-11
9:20 am – NH/VT 1 d. Orlando 1, 12-6
9:20 am – Adirondack d. Nor Cal 1, 10-8
11:40 am – A5 vs. B5 – 9th place: WNY/Rochester 1 d. Nor Cal 1, 13-11
11:40 am – A4 vs. B4 – 7th place: Adirondack d. Orlando 1, 13-8
12:50 pm – A3 vs. B3 – 5th place: DC Metro 4 d. IL/WI, 12-11
12:50 pm – A2 vs. B2 – 3rd place: Baltimore Metro 3 d. Philly 3, 10-8
2 pm – A1 vs. B1 – 1st place: NH/VT 1 d. Colorado 1, 12-11 –

Tuscarora Division
7 am – North Carolina 1 d. Lower New England 4, 10-5
7 am – Lower New England 5 d. Philly 4, 14-2
8:10 am – South Florida tied DC Metro 5, 8-8
8:10 am – San Diego d. North Coast Ohio, 14-3
9:20 am – North Carolina 1 d. Georgia 1, 13-6
9:20 am – Lower New England 5 d. Texas 1, 12-2
11:40 am – A5 vs. B5 – 9th place: Lower New England 4 d. North Coast Ohio, 14-4
11:40 am – A4 vs. B4 – 7th place: DC Metro 5 d. Texas 1, 12-3
12:50 pm – A3 vs. B3 – 5th place: Philly 4 d. Georgia 1, 11-10
12:50 pm – A2 vs. B2 – 3rd place: San Diego d. South Florida, 10-5
2 pm – A1 vs. B1 – 1st place: North Carolina 1 d. Lower New England 5, 9-8

Mohawk Division
7 am – Washington State d. Nor Cal 2, 19-3
7 am – NH/VT 2 d. Philly 5, 8-7
8:10 am – Virginia d. Pittsburgh, 11-6
8:10 am – Maine d. UT/ID, 12-9
9:20 am – Nor Cal 2 d. Orange County/LA 1, 8-7
9:20 am – Central Ohio d. Philly 5, 6-5
11:40 am – A5 vs. B5 – 9th place: Maine d. OC/LA 1, 14-8
11:40 am – A4 vs. B4 – 7th place: Utah/Idaho d. Nor Cal 2, 14-5
12:50 pm – A3 vs. B3 – 5th place: Philly 5 d. Pittsburgh, 10-8
12:50 pm – A2 vs. B2 – 3rd place: Virginia d. Central Ohio, 8-6
2 pm – A1 vs. B1 – 1st place: Washington State d. NH/VT 2, 9-6 –

Cayuga Division
7 am – Game 1 (A3 vs. B4) – Tennessee d. Orlando 2, 12-8
7 am – Game 2 (A4 vs. B3) – Oregon d. South Carolina, 8-6
8:10 am – Game 3 (A1 vs. B2) – Central PA d. IN/KY, 10-8
8:10 am – Game 4 (A2 vs. B1) – Southern Ohio d. WNY/G Roch 2, 11-5
10:30 am – 7th place: Orlando 2 d. South Carolina, 13-7
10:30 am – 5th place: Oregon d. Tennessee, 10-8
12:50 pm – 3rd place: IN/KY d. WNY/G Roch 2, 14-3
12:50 pm – 1st place: Southern Ohio d. Central PA, 10-9 (OT) –

Iroquois Division
7 am – Game 1: A3 vs. B4 – OC/LA 2 d. Gulf Coast, 10-4
7 am – Game 2: B3 vs. A4 – Arizona d. Texas 2, 15-7
8:10 am – Game 3: A1 vs. B2 – Georgia 2 d. North Carolina 2, 12-7
8:10 am – Game 4: B1 vs. A2 – Colorado 2 d. Central (MO/KS), 15-7
10:30 am – 7th place: Texas 2 d. Gulf Coast, 17-4
10:30 am – 5th place: OC/LA 2 d. Arizona, 11-10 (OT)
11:40 am – 3rd place: North Carolina 2 d. Central (MO/KS), 15-3
11:40 am – 1st place: Georgia 2 d. Colorado 2, 13-4


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines