follow us on...

UPDATED Saturday’s HS boys’, girls’ summaries

Saturday, 18th May 2013

Categories Boy's/Men's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 5/18/13

Boys’ District 1 quarterfinals
Avon Grove 11, Downingtown East 5

Avon Grove 4-2-1-4- 11
Downingtown East 5 1-1-2-1 – 5

Avon Grove
Tanner Peck 5g, 1a
Beau Kush 2g, 1a
Matt King 1g
Stephen Cyron 2g
Eric Russo 1g
Joey Malone 1a
Will Schreiner 8 saves

Downingtown East

Brandyn O’Connell 2g
Ian Riehl 1a
Kyle Lauletta 1a
Nathan Wingate 2g
Brenden Sturgis 1g
Mark Marx 10 saves

Conestoga 10, Springfield-Delco 8

Conestoga 3-3-3-2- 11
Springfield-Delco 0-2-3-3 – 8

Conestoga
Jake Scott 4g
Pierre Atkinson 3a
Alex Mezey 1g
Zach Schleicher 3g, 1a
Chris Brady 1g, 2a
Andrew DeStefano 1a
Sam Friedman 1g
Robbie Zonino 6 saves
Christian Jobs 10 of 18 FO

Springfield-Delco
Dan Dickinson 1g
Steve Halko 3g, 1a
Mark Gurenlian 2g, 1a
Vince Marra 2g
Jeremy Cavanaugh 9 saves

Radnor 10, Great Valley 8

Radnor 1-2-2-5 – 10
Great Valley 2-3-1-2 – 8

Radnor

Peter Donato 4g 3a
Alex Manderack 5g
Mike Cherry 1g 1a
Tom Hemcher 2a
Connor Burns 1a
Jake Shapiro 1a FO 10-21
Brendan Manderack 7 saves

Great Valley
Greg Merrill 1g 3 a
Tim Lamb 3g
Tyler Haines 2g
Noah Joseph 1g 1a
Ethan Joseph 1a
Brian Wagner FO 11-21
Peter Hayes 12 saves

Garnet Valley 8, Upper Dublin 7

Garnet Valley 0-4-2-2—8
Upper Dublin 1-1-3-3—7

Garnet Valley

Robert Raucci 2 goals
Kyle Roberts 1 goal, 2 assists
Jake Snow 1 goal, 1 assist
Jonathan Vanderberg 1 goal, 1 assist
Matt Taulane 1 goal
Brandon Dowd 1 goal
Brock D’Annunzio 1 goal
Mitch Rose four saves

Upper Dublin
Michael Rama 5 goals
Ben Winebrake 2 goals, 1 assist
Michael Sowers 3 assists
Jack Deragon 8 saves

Non-League
St. Augustine Prep 10, Immaculata 7

St. Augustine (11-7) 3 3 3 1 -10
Immaculata (10-8) 2 2 1 2 -7

St. Augustine

Jared Chiachetti 1a
Dean DiSimone 2g
Joseph Eisele 2g
Jonathan Fox 1g
James Kitchen 1g
Adam Monticollo 1g
Chase Young 2a
Mike Sutton 3g
Ernie Alvino 6 saves

Girls
District 1 quarterfinals

Boyertown 10, Great Valley 8

Boyertown 4-6-10
Great Valley 6-2-8

Boyertown

Kait DeHaven 2g, 2a
Rachel Engler 2g, 1a
Emma Morgan 1g, 1a
Haley Wentzel 1g, 1a
Annie Rodgers 1g
Alex O’Herrick 1g
Lauren Mengel 1g
Rachael Shaw 1g
Katie Buckwalter 14 saves

Great Valley

Emily Scullin 2g
Kim Hooven 2g
Avery Murphy 1g
Jessie Boyle 1g
Brittany Edwards 1g
Kristen Hale 1g
Merilee Viguers 4 saves
Josie Hungerbuhler 1 save

Radnor 11, Garnet Valley 10

Radnor 6-5-11
Garnet Valley 2-8-10

Radnor
Taylor Quinn 3G
Shannon Quinn 2G
Brooke Pancoast 2G
Sara Curley 1G, 2A
Sydney Cowles 1G
Kate Stanely 1G
Hannah Proctor 1G, 3Draws, 4GB’s
Grace Collins 7 saves

Garnet Valley
Haley Warden 4G
Julia McGrath 3G
Ashley Pyle 3G, 3A
Paige Mitros 4 saves

Springfield-Delco 12, Conestoga 10

Conestoga 4 6 – 10
Springfield-Delco 7 5 – 12

Conestoga
Megan Cameron 3G, 1A
Lexi King 2G
Claire Jackson 2G, 1A
Mackenzie Orr 1G, 1A
Abby Lord 1G
Catie Smith 1G
Meghan McGillis 1A
Laney Stenson 4

Springfield-Delco
Ali Gormley 4G
Alex Poplawski 3G, 1A
Emily Santana 2G
mily Paulus 1G, 1A
Taylor DeBernardi 1G
Kate Ryan 1G
Courtney O’Connell 6 saves

Harriton 12, Strath Haven 7

Harriton 7-5-12
Strath Haven 3-4- 7

Harriton
Jane Henderson 2 G 2 A 2 GBs
Caleigh Foust 3 G
Sabrina Tabasso 3 G 1 A
Katie Melvin 2 G
Alex Ladda 2 G
Hilary Lemonick 3 GBs 4 CTs
Melina Avery 8 Saves

Strath Haven
Suzanna Penikis 2G
Kirsten Wilhelmsen 2G
Morgan Glassford 1Gm 2A
Kathryn Restrepo 1G
Katherine Sherry 1G
Erica Conner 1A
Hallie Yancey 4


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines

Wednesday’s boys’ HS summaries-Updated