follow us on...

UPDATED: Tuesday’s Philly lacrosse scoreboard

Tuesday, 30th April 2013

Categories Boy's/Men's, College, Girl's/Women's, High School  
 

Phillylacrosse.com, Posted 4/30/13

College
Men’s

Division III

CSAC semifinals
Cabrini 19, Marywood 2
Centenary 12, Gwynedd-Mercy 5

Women
Division III
MAC Freedom semifinals

Arcadia 16, Wilkes 11

MAC Commonwealth semifinals
Lebanon Valley 13, Widener 7

High School
Boys’

Malvern Prep 11, Penn Charter 4
Haverford School 17, Germantown Academy 7
Conestoga 6, Ridley 5
Episcopal Academy 11, Springside Chestnut Hill Acad. 4
Radnor 11, Springfield-Delco 7
Archbishop Wood 6, Roman Catholic 3
St Joseph’s Prep 15, Cardinal O’Hara 3
Spring-Ford 21, Pottsgrove 3
Plymouth Whitemarsh 14, Upper Merion 13
Shipley School 15, Friends’ Central 2
Westtown School 18, Moorestown Friends 12
Downingtown East 15, Sun Valley 5
Upper Dublin 17, Upper Moreland 1
Archbishop Ryan 19, Conwell Egan 4
Central Bucks East 13, Souderton 1
Marple Newtown 12, Upper Darby 3
Parkland 24, Bethlehem Catholic 1
Allentown Central Catholic 9, Emmaus 7
Penncrest 10, Strath Haven 8
Central Bucks West 7, Pennridge 5
Wissahickon 16, Cheltenham 1
Hatboro Horsham 10, Central Bucks South 3
Springfield-Montco 17, Norristown 9
Kennett 16, Unionville 5
Owen J Roberts 14, Methacton 10
Salesanum School 7, Georgetown Prep (MD) 5
Perkiomen valley 15, Boyertown 7
Great Valley 16, Henderson 12
Easton 15, Nazareth 9
Pope John Paul II 11, Phoenixville 6
Council Rock South 8, Pennsbury 3
Avon Grove 5, Downingtown West 4
Bayard Rustin 11, West Chester East 8

Girls’

Notre Dame 17, Penn Charter 9
Agnes Irwin 20, Springside 11
Harriton 15, Haverford High 7
Merion Mercy 15, Gwynedd Mercy 11
Mt. St. Joseph Academy 16, Villa Maria Academy 14
Radnor 9, Springfield-Delco 8
Germantown Academy 23, Baldwin School 14
Agnes Irwin 20, Springside 11
Academy Park 9, Penn Wood 2
Upper Dublin 17, Upper Moreland 6
Sacred Heart 11, Nazareth Academy 10
Upper Merion 17, Plymouth-Whiemarsh 6
Moorestown 16, Clearview 3
Strath Haven 18, Penncrest 7
Wissahickon 19, Cheltenham 9
Boyertown 17, Perkiomen Valley 4
Pottstown 13, Jenkintown 12 (OT)
Conestoga 19, Ridley 11
Emmaus 13, Freedom 7
Easton 21, Liberty 8
Strath Haven 18, Penncrest 7
Great Valley 16, Henderson 14
North Penn 8, CB West 7
Shipley School 15, Moorestown Friends 8
Hatboro-Horsham 24, Souderton 10
Pennsbury 11, Abington 7
Council Rock North 19, Neshaminy 5
Marple Newtown 22, Upper Darby 6
Perkiomen School 13, Barrack Hebrew 4
Downingtown East 18, Sun Valley 5
Kennett 15, Unionville 9
Coatesville 15, Bishop Shanahan 14
Nazareth Area at Allentown Central Catholic
Downingtown West 8, Avon Grove 6
Bayard Rustin 8, West Chester East 6
Germantown Friends 14, Westtown School 3


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines